Nowy dom

Co może przydać się w smartdomu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dodawanie przedrostka „smart” jest coraz powszechniejsze. Wiąże się to z częstszym stosowaniem inteligentnych urządzeń w wielu obszarach życia. Mamy już smartfony, smart TV, czy smart watche. Do kategorii „smart” można też dołączyć domy. Powstało już wystarczająco wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?

Czym właściwie są urządzenia smart. Zacznijmy od początku

Produkty smart (ang. smart devices) to urządzenia elektroniczne, które są wyposażone w funkcje umożliwiające komunikację oraz wymianę danych z innymi urządzeniami. Zazwyczaj odbywa się to poprzez połączenie z siecią internetową. Te urządzenia są zaprojektowane tak, aby dostarczać użytkownikom dodatkowych możliwości, takich jak zdalne sterowanie, automatyzacja, monitorowanie i wiele innych.

Podaliśmy już urządzeń smart. Mogą to być smartfony, smartwatche, tablety, telewizory, głośniki, ale także i lodówki, klimatyzatory, odkurzacze, kamery monitorujące, systemy oświetleniowe, zamki elektroniczne, systemy alarmowe, a nawet samochody. Szczególnie druga część wymienionych rzeczy sprawdzi się w tytułowym smartdomu.

Co odpowiada za działanie urządzeń smart?

Urządzenia smart są często wyposażone w różnego rodzaju sensory i czujniki, które zbierają dane o otoczeniu i przetwarzają je na korzyść użytkownika. Dzięki połączeniu z siecią internetową, elementy wyposażenia mogą również komunikować się z innymi urządzeniami i systemami. Umożliwia to automatyzację domu, biura lub innych przestrzeni. 

Warto wiedzieć, że urządzenia smart mają wiele zalet. Zalicza się do nich atuty takie jak: łatwość obsługi, zwiększona wydajność, optymalizacja zużycia energii i większa wygoda. Jednak związane z nimi zagrożenia, takie jak cyberprzestępczość i zagrożenia dotyczące prywatności, wymagają również odpowiedniej uwagi i dbałości o bezpieczeństwo danych. Warto też korzystać z rozwiązań sprawdzonych i renomowanych dostawców usług z zakresu smartdomu takich jak, na przykład ivolta.pl

Jakie akcesoria dobrać do smartdomu?

Istnieje wiele akcesoriów do smartdomu, które można wykorzystać, aby zwiększyć funkcjonalność i wygodę w codziennym użytkowaniu. Wymienimy kilka z nich:

  • głośniki multimedialne,
  • inteligentny system oświetleniowy,
  • urządzenia do monitorowania jakości powietrza,
  • termostat smar,
  • inteligentny zamek do drzwi,
  • układ kamer monitorujących smart,
  • czujniki dymu i czadu podłączone do systemu smart home,
  • inteligentne gniazdka.

To tylko niektóre z propozycji elementów wyposażenia, które można wykorzystać w smartdomu. Warto też zastanowić się nad dodaniem nieoczywistych części wyposażenia smart. 

Zalicza się do tego, na przykład: bezprzewodowa głowica termostatyczna, systemy sterowania wjazdem, układ kontrolujący zasłanianiem żaluzji, czy chociażby czytniki i breloki zbliżeniowe, które można wykorzystać jako klucze do poszczególnych obszarów w smartdomu. Dzięki tym elementom wyposażenia, funkcjonowanie będzie prostsze i wygodniejsze.

Fot.: Sebastian Scholz (Nuki)/unsplash.com

Polecane artykuły
Nowy dom

Jak zrozumieć i skutecznie korzystać z informacji zawartych w księdze wieczystej nieruchomości

Zrozumienie i efektywne korzystanie z księgi wieczystej nieruchomości może być kluczem do oszczędzania czasu i pieniędzy. Dowiedz się, jak właściwie interpretować informacje zawarte w tym dokumencie i jak mogą one wpłynąć na Twoją decyzję o zakupie nieruchomości.
Czytaj więcej
Nowy dom

Mieszkanie deweloperskie jako inwestycja: Potencjał wzrostu wartości nieruchomości

Mieszkanie deweloperskie może być atrakcyjną inwestycją z uwagi na swój potencjał wzrostu wartości.
Czytaj więcej
Nowy dom

Przeprowadzka – jakich akcesorii będziesz potrzebował w nowym domu?

Przeprowadzka do nowego domu? Oto niezbędne akcesoria, które uczynią Twoje życie łatwiejszym i przyjemniejszym!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *