Zaprojektuj idealne miejsce na odpoczynek w nowym domu. Komfortowa sypialnia – pomysły i rozwiązania.

Nowy dom
Zaprojektuj idealne miejsce na odpoczynek w nowym domu. Komfortowa sypialnia – pomysły i rozwiązania.
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wykańczając nowo wybudowany dom jednym z pomieszczeń, do którego wykończenia powinniśmy przyłożyć szczególną uwagę, jest sypialnia. Jest to absolutnie jasne, że jedną trzecią naszego życia poświęcamy na sen, dlatego warunki do efektywnego odpoczynku powinny być w nowym domu idealne. O czym pamiętać wykańczając sypialnię w nowym domu?

Dom przy Pastelowej 27

Kolor, który daje przyjemność

Podczas wybierania kolorów do sypialni, warto brać pod uwagę pewne ogólne wytyczne, lecz najważniejsze to wybór tego, co odpowiada naszym osobistym upodobaniom i co sprawia, że czujemy się komfortowo. Dobrze jest ograniczyć jaskrawe barwy w przestrzeni, gdzie śpimy, lub ewentualnie używać ich w małych ilościach. Możemy swobodnie dobierać paletę kolorów, ale warto zastanowić się, jakie kolory działają uspokajająco i relaksująco na nas. Jeśli wybraliśmy do realizacji projekty domów z niewielkimi oknami, lub sypialnia jest na poddaszu, w którym jest jedynie okno połaciowe, warto o jaśniejszą paletę barw, rozświetlającą wnętrze. Gdy mamy większy dom, a w projekcie uwzględniono duże okno, lub drzwi balkonowe, możemy zastosować nieco ciemniejsze kolory, a jasne elementy kontrastujące zastosować w nakryciach łózka, lub meblach.

Nastrojowe światło i optymalne ustawienie mebli

Oświetlenie również powinno współgrać z ogólnym spokojnym klimatem pomieszczenia. Sztuczne oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. Natomiast dostęp do światła naturalnego zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy lubią, gdy poranki witają ich promieniami słońca w sypialni, inni wolą, aby światło słoneczne nie było tam bezpośrednio dostępne. Optymalne położenie pomieszczenia względem stron świata zapewnia każdemu odpowiednią ilość światła, zgodnie z preferencjami.  Duże okna lub drzwi tarasowe mogą stanowić ważny element sypialni, szczególnie gdy realizujemy projekty domów parterowych. Sypialnia otwarta na zieloną strefę ogrodu, jak ta pokazana w projekcie poniżej, jest nie tylko jaśniejsza, lecz również lepiej wentylowana i przyjazna naturze.

W uzyskaniu przyjaznego klimatu w sypialni mogą pomóc różne eksperymenty, łącznie z korzystanie z zasad feng shui.  Niewielkie zmiany, jak na przykład eliminacja luster, odpowiednie rozmieszczenie łóżka względem okien i drzwi w pomieszczeniu, czy przeniesienie niektórych przedmiotów do innej części domu, według zwolenników tej filozofii mogą pomóc w uzyskaniu optymalnych warunków odpoczynku. Warto zatem zastanowić się nad różnymi sugestiami i wypróbować kilka ustawień w pomieszczeniu. Niektóre pomysły wydają się być logiczne, takie jak unikanie ustawienia łóżka naprzeciwko wejścia, lub eliminacja telewizora z sypialni, jako źródła nadmiernych bodźców źle wpływających na proces zasypiania.

Dom przy Przyjemnej 18 bis – rzut parteru

Mała sypialnia dziecięca – pomysł z antresolą

Inne podejście powinno obowiązywać w przypadku urządzania sypialni dziecięcych, szczególnie wtedy, gdy budowane są projekty domów o małym metrażu.

Niewielka sypialnia dziecięca w projekcie skromnego domu posiada swoje własne specyficzne wymogi — tutaj musimy szczególnie zadbać o dostępną powierzchnię. W przypadku wyższego pomieszczenia antresola może pomóc zaoszczędzić trochę przestrzeni. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie łóżka na górze, a na dole na przykład biurka do pracy. Dzieci uwielbiają spać na piętrowym łóżku, przynajmniej do pewnego wielu, dlatego takie rozwiązanie nie tylko zaoszczędzi miejsca, ale też powinno sprawić dużo radości najmniejszym domownikom.
Istnieje także wiele inteligentnych systemów meblowych, które pozwalają na „ukrycie” łóżka. W przypadku ograniczonej przestrzeni szczególnie istotny jest styl aranżacji pokoju sypialnego, zwłaszcza jego detalów. Ważne jest także zapewnienie funkcjonalnego i logicznego systemu przechowywania dziecięcych rzeczy, aby bałagan wokół nie przeszkadzał w relaksie i pozostawało jeszcze trochę miejsca do zabawy na podłodze.

Dom przy Bukowej 48 – projekt domu z sypialnią master bedroom

 

Komfortowa sypialnia w domach parterowych i z poddaszem

Inaczej musimy podejść do urządzania sypialni w przypadku domów typu bungalow, a inaczej w tych z poddaszem użytkowym.

Projekty domów z zagospodarowanym poddaszem najczęściej zakładają umieszczenie sypialni, zarówno tej małżeńskiej, jak i dziecięcych, na piętrze. Jest to rozwiązanie logiczne, ponieważ skosy, wynikające ze spadku dachu, zazwyczaj nie ograniczają funkcjonalności sypialni. Ponadto, sypialnie zazwyczaj nie wymagają dużej powierzchni i można je swobodnie aranżować w miejscach o niższych stropach. Jeśli myślimy o w pełni komfortowej sypialni rodziców, warto wybierać projekty domów, które mają przyjemniej jedną garderobę oddzielną, lub (jeszcze lepsza opcja) posiadające sypialnię typu master bedroom, czyli taką z prywatną garderoba i łazienką. W pełni wyposażony apartament, z dostępem do własnej łazienki i garderoby oraz wyjściem na taras, czy duży balkon to ideał, do którego dąży wielu inwestorów. W domach z poddaszem i garażem idealnym miejsce na taki pokój jest przestrzeń nad pomieszczeniem garażowym. Znajdująca się na śródpiętrze sypialnia to optymalna lokalizacja, lekko na uboczu, lecz w doskonałej komunikacji z pokojami dzieci.

Domy parterowe z sypialniami na jednym poziomie mają wspominany już przez nas atut w postaci dostępu do bezpośredniego wyjścia na taras i ogród. Sprawia to, że sypialnia, mimo iż czasem niewielkich rozmiarów, zyskuje nowego wymiaru i jest otwarta na otaczającą dom naturę. Staje się również autonomicznym pokojem, do którego można wejść bezpośrednio z zewnątrz, nie przechodząc przez cały dom. Lokalizacja głównej sypialni w domu parterowym może być dwojaka. Albo jest ona centralnym punktem strefy nocnej, rozdzielającym sypialnie dzieci, albo znajduje się w osobnej partii domu, z dala od pokojów najmłodszych domowników. Wybierając odpowiedni projekt domu, warto się zastanowić, w jakim miejscu będzie optymalne dla nas ułożenie pokoju.

Sypialnia to po salonie najważniejszy pokój w całym domu. To miejsce w domu, gdzie powinniśmy czuć się uspokojeni i zrelaksowani. Oprócz odpowiedniej lokalizacji na planie budynku i właściwej aranżacji wnętrza, ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia i utrzymanie porządku wokół. Do tego klimatyczne, stonowane oświetlenie i kącik biblioteczny, by ulubiona książka zawsze była pod ręką. W tak urządzonym miejscu relaks i odpoczynek będą czystą przyjemnością i nagrodą z trudu budowy własnego domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rolety czy zasłony – co jest lepszym wyborem?
Rolety czy zasłony – co jest lepszym wyborem?
Wybór dekoracji okiennych może być trudny. Podpowiadamy więc, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do utrzymania komfortowej temperatury w domu?
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do utrzymania komfortowej temperatury w domu?
Odkryj, jak wybrać idealne urządzenie do regulacji temperatury w domu, by zapewnić sobie i swoim bliskim komfort ciepła lub chłodzenia przez cały rok.
Jak i gdzie ustawić stół w salonie? Poradnik
Jak i gdzie ustawić stół w salonie? Poradnik
Chcesz wiedzieć, gdzie najlepiej ustawić stół? Wszystko zależy od Twojego pokoju i potrzeb. Kliknij i przeczytaj, co musisz wiedzieć przed wyborem tego mebla.
Ostatnie wpisy