Chociaż złoto kojarzy się z przepychem, w małych ilościach może podkreślać urokliwą elegancję Twoich wnętrz. I nie muszą to być wnetrza glamour! Złoto pasuje także do minimalistycznych i nowoczesnych aranżacji.
Złote ściany lub złota tapicerka mebli może być lekką przesadą. Złoto należy wprowadzać dyskretnie, aby nie osiągnąć efektu barokowego przepychu lub, co gorsza, bazarowej tandety. Najlepszym pomysłem będzie więc wprowadzenie tej kolorystyki poprzez dodatki! W tym artykule znajdziesz aż 10 pomysłów na złote akcesoria, które wprowadzą we wnętrza klasę i wyrafinowanie, ale bez nadmiernej przesady.
Lustra to cudowne dodatki, które oprócz estetycznych funkcji, pełnią rolę mocno użytkową. Drobne lustra wiszące można potraktować jako ozdobę gołych ścian – zamiast obrazów, plakatów czy ramek. Dodatkowo, powiększają optycznie przestrzeń. Złoto świetnie komponuje się ze szkłem, dlatego lustra w złotych ramach często pojawiają się we wnętrzach.
Jeśli zależy Ci na skromnych formach, wybierz opcję minimalistyczną. Natomiast jeśli chcesz, aby Twoje wnętrza glamour lub retro mogły zasłużyć na to miano w pełni, wybierz ornamentowaną, grubą ramę wolnostojącego lustra.
Świeczniki to dodatek niedoceniany, jednak niezwykle istotny. Naturalny blask świecy wprowadza bowiem zupełnie inny rodzaj atmosfery, romantyczny i intymny, którego nie osiągnie się żadnym innym rodzajem światła. Świeczniki spełniają rolę bardzo użyteczną, jednak same mogą wyglądać bajecznie – zwłaszcza te złote, których błyszcząca pokrywa świetnie współgra ze światłem i odbija go.
W każdym domu znajdzie się choć jedno zdjęcie – to, w czym zawiśnie, zależy tylko od Ciebie. Najczęstszym wyborem są minimalistyczne, skromne w formie ramki, utrzymane w ponadczasowym duecie kolorystycznym – czerni i bieli.
Jednak jeśli zależy Ci na wprowadzeniu złota w aranżację salonu lub sypialni, ramki będą dyskretnym sposobem na przemycenie go. Możesz wybrać te bardziej industrialne, zrobione tylko z cienkich kawałków metalu, jak i bardziej szalone, o delikatnych łukach i ciekawych kształtach.
Niezależnie od tego, czy będą to drobne pudełka na biżuterię w sypialni, czy pojemniki na kuchenne składniki, na rynku dostępne są egzemplarze, które delikatnie eksponują złotą kolorystykę.
Do nowoczesnych aranżacji najbardziej pasować będą pojemniki szklane, w których łączenia ścianek wykonane są z metalowych elementów w złotym lub mosiężnym kolorze. Konstrukcja wykonana w całości ze złotego metalu mogłaby być zbyt ciężka i narzucająca się.
Latarenki to sposób na wyprowadzenie złotych dodatków poza cztery ściany – i wprowadzenie ich na taras! Tak jak w przypadku pudełek, najbardziej uniwersalne będą produkty wykonane ze szkła, które odznaczają się tylko częścią złotych elementów. Dodatkowo będą one świetnie wyglądać wieczorami – zwłaszcza, jeśli są to latarenki na świece.
Widziałeś kiedyś filiżanki, których sam brzeg lub uszko wykonane zostało z porcelany malowanej na złoty kolor? Jest to niezwykle elegancka i dostojna wersja zastawy, która świetnie wyglądać będzie na półce jako dekoracja, a w czasie ważnych uroczystości podkreśli wykwintność stołu i aranżacji.
W bardziej rustykalnych wnętrzach świetnie sprawdzą się również filiżanki i talerzyki, których pęknięcia i niedoskonałości zostały podkreślone złotą farbą i ukazane jako pozytywny wyraz unikatowości.
Złote zegary to jeden z najbardziej sprytnych sposobów na wprowadzenie złota w cztery ściany. Są dyskretne, eleganckie, a do tego kształt żarówek i kolor żółtego złota stanowi ponadczasowy duet, który po prostu świetnie współgra.
Złote gałki i klamki to motyw najczęściej spotykany w stylu glamour. Najczęściej są one bardzo ozdobne, ornamentowane lub rzeźbione. Jednak w stylu minimalistycznym i nowoczesnym wzornictwie także będą prezentować się doskonale – zwłaszcza w połączeniu z mocną kolorystyką, np, klasyczną czernią.
Już od progu możesz zaznaczyć obecność złotych dodatków w Twoich wnętrzach. Niech gości wita w korytarzu złoty wieszak na ubrania lub minimalistyczne haczyki w tym samym kolorze. Jest to dodatek bardzo dyskretny, nierzucający się w oczy, jednak równocześnie niezwykle użyteczny.
Rozumiemy, że możesz być nastawiony negatywnie do mebli wykonanych w całości z metalu w złotym kolorze. Jednak niektóre elementy konstrukcyjne, jak np. nogi czy stelaż, wyglądają w złotej kolorystyce zaskakująco dobrze, zwłaszcza w minimalistycznych i industrialnych projektach.