Oświetlenie LED – czy to się opłaca? Zużycie i ceny

Urządzanie
Oświetlenie LED – czy to się opłaca? Zużycie i ceny
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oszczędzanie energii elektrycznej jest nie tylko ekologicznym trendem, lecz również sposobem na realne oszczędności w gospodarstwie domowym. Dlatego coraz więcej osób do oświetlenia domu wybiera żarówki LED. Czy oświetlenie LED rzeczywiście się opłaca?

Co warto wiedzieć o lampach LED?

Klasyczne żarówki do działania wykorzystują żarnik, który pobiera duże ilości energii elektrycznej. Natomiast żarówka LED jest półprzewodnikiem, niemającym żarnika dzięki czemu pobiera dużo mniej prądu.

Zintegrowana lampa LED

Zintegrowane lampy LED są modnym od kilku sezonów dodatkiem do wnętrz. W tego typu rozwiązaniach zastosowane zostały zintegrowane niewymienne systemy LED.

Zalety zintegrowanych lamp LED:

 • dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach,
 • dają ogromne możliwości dekoracyjne,
 • pozwalają na interesujący efekt oświetlenia.

Taśma LED

Taśma LED jest bardzo popularnym rozwiązaniem o wszechstronnym zastosowaniu. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się do:

 • oświetlenia sufitu podwieszanego,
 • doświetlenia: 
 1. blatu roboczego,
 2. szafy.

Taśma LED nie nagrzewa się jak tradycyjne żarówki, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna i może być stosowana do oświetlenia elementów drewnianych i plastikowych. W sklepach dostępne jest oświetlenie LED o różnych barwach światła:

 • zimnej,
 • ciepłej,
 • naturalnej.

Zużycie energii przez oświetlenie LED

Oświetlenie LED jest bardzo popularne dzięki wysokiemu komfortowi użytkowania oraz możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną.

W klasycznej żarówce większość energii „pochłania” żarnik, tym samym ilość energii przekazywanej na oświetlenia pomieszczenia nie wynosi nawet 10% – co znacznie podnosi zapotrzebowanie energetyczne żarówki. W lampach LED nie ma żarnika, dzięki czemu są one bardziej wydajne, a pobór energii jest niewielki.

Żarówka LED o mocy 4W zapewnia taką samą jakość światła jak tradycyjna żarówka 50W. Żarówka LED dobrej jakości to wydatek w granicach 10 do 20 zł (cena jest zależna od marki). Klasyczna żarówka jest dużo tańsza, kosztuje około 2 zł.

>> Zobacz: Planujemy budżet domowy! Jak zaoszczędzić na prądzie?

Zużycie energii elektrycznej przez każdą z żarówek

Aby przedstawić obrazowo zużycie prądu przez każdą żarówkę, należy przyjąć, że każda nich pracuje przez cały rok, codziennie przez 6h na dobę, czyli jest to 2190 godzin świecenia:

Tradycyjna żarówka zużyje 2190 h x 50 W = 109,5 kWh.

Żarówka LED zużyje 2190 h  x 4 W = 8,76 kWh.

Aby porównać wydatki, warto uśrednić koszty energii – 0,6 zł/kWh. Tym samym roczny koszt świecenia zwykłą żarówką wynosi niecałe 66 zł, natomiast żarówka LED wygeneruje roczny koszt trochę powyżej 5 zł.

Z powyższych obliczeń wynika, że żarówka LED zużywa rocznie 10-krotnie mniej prądu niż żarówka tradycyjna. Tym samym koszt wymiany klasycznych żarówek na  LED w całym domu zwróci się już po niecałym roku użytkowania.

Jaka jest trwałość oświetlenia LED?

Dobrej jakości oświetlenie LED jest bezawaryjne i trwałe. Dlatego warto wybierać produkty ze średniej i wysokiej półki – tanie oświetlenie LED zużywa prawie tyle samo prądu, co oświetlenie tradycyjne i jest bardziej awaryjne.

Najlepsze żarówki LED mogą świecić nawet do 5000 godzin – takie informacje podają producenci. Większość dostępnych na rynku żarówek LED może świecić do 2500 godzin.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kupując żarówki LED?

Wybierając żarówki LED, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak:

 • moc,
 • barwę światła,
 • markę,
 • cenę,
 • czas świecenia.

Cena oświetlenia Led

Wbrew powszechnej opinii żarówka LED nie jest dużym wydatkiem. Najtańsze żarówki LED o mocy 5W można kupić już za niecałe 10 zł. Żarówki ze średniej i wyższej półki to wydatek od 20 zł w górę.

Dobrej jakości taśma LED, to wydatek od 8 zł/mb. Podobną cenę ma sama taśma RGB, do montażu której należy dokupić jeszcze wiele innych akcesoriów. 

W sklepach dostępne są taśmy LED:

 • z pilotem,
 • z czujnikiem ruchu,
 • z wyłącznikiem.

Zintegrowane lampy LED to koszt od 300 do nawet kilku tysięcy złotych. Cena zależna jest głównie od kształtu i wielkości lampy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zamontować moskitierę w oknie?
Jak zamontować moskitierę w oknie?
Masz już dość gryzących w nocy komarów i much budzących nad ranem, a spanie przy zamkniętym oknie w takich temperaturach jest niemożliwe? Zamontuj moskitierę! Sprawdź z nami, jak to zrobić.
Kupujesz nieruchomość? Poznaj alternatywne źródło atrakcyjnych ofert!
Kupujesz nieruchomość? Poznaj alternatywne źródło atrakcyjnych ofert!
Cała procedura jest przejrzysta i przebiega sprawnie, a cena może Cię pozytywnie zaskoczyć.
Jakie procesy są ważne w zakładach produkcyjnych?
Jakie procesy są ważne w zakładach produkcyjnych?
Przemysł to najbardziej rozwinięta i najbardziej postępowa branża. Wykorzystywane w niej technologie są często bardzo enigmatyczne dla laików. Przybliżamy procesy ważne w przemyśle.
Ostatnie wpisy