Cyklinowanie podłogi krok po kroku

Cyklinowanie podłogi krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cyklinowanie jest skutecznym sposobem na przywrócenie dawnego wyglądu i wydłużenie żywotności drewnianej podłogi. 

Po zapoznaniu się z poniższą instrukcją oraz przygotowaniu odpowiedniego sprzętu bez trudu poradzisz sobie z wykonaniem renowacji podłogi.

Krok 1. Przygotowanie materiałów i narzędzi

Przygotowując się do cyklinowania podłogi, będziesz potrzebować odpowiednich materiałów oraz narzędzi, które warto zgromadzić przed przystąpieniem do pracy. Najważniejsza jest cykliniarka, czyli profesjonalnie szlifierka taśmowa. Nie musisz jej kupować, bardziej opłacalne będzie jej wypożyczenie. 

Do cykliniarki musisz dokupić kilkanaście arkuszy papieru ściernego o różnej gradacji. Warto też rozejrzeć się za lakierem lub preparatem do olejowania.  Do pomieszczeń mieszkalnych polecany jest lakier na bazie wody, ponieważ  ma mniej uciążliwy zapach i szybciej się ulatnia.

Dostępny jest w trzech różnych wariantach – matowy, półmatowy lub z połyskiem. Przy wyborze musisz kierować się warunkami panującymi w pomieszczeniu oraz jego przeznaczeniem. Jeżeli zamiast lakieru zdecydujesz się na preparat do olejowania, masz do wyboru kilka odcieni.

Ponadto potrzebujesz podkład pod lakier oraz szpachlówkę do uzupełniania szczelin. Szpachlówkę możesz przyrządzić w warunkach domowych z pyłu drzewnego oraz spoiwa, którym może być lakier.

Krok 2. Czyszczenie powierzchni

W kolejnym kroku należy przygotować pomieszczenie. Najpierw wynieś wszystkie meble, urządzenia, zasłony i zdemontuj listwy przypodłogowe. Zabezpiecz też żyrandol i karnisze, aby nie zbierał się na nich pył, powstający przy cyklinowaniu.

Teraz czas na usunięcie starych warstw lakieru oraz wyrównanie powierzchni. Do tego celu będziesz potrzebować tarcze z papierem ściernym. Warto zacząć od tarcz z gruboziarnistym papierem ściernym, który ułatwi pozbycie się najgrubszych powłok wraz z uszkodzeniami. Podczas szlifowania systematycznie zmieniaj tarcze, dochodząc stopniowo do coraz drobniejszego uziarnienia, które zmatowi i wygładzi powierzchnię. Pamiętaj o kierunku szlifowania, powinien on być równoległy do dłuższej powierzchni.

W pobliżu ścian i grzejników, gdzie dostęp jest znacznie utrudniony, będziesz musiał użyć szlifierki krawędziowej lub wykonać tę czynność ręcznie.

Krok 3. Uzupełnianie ubytków

Po zakończeniu cyklinowania oczyść podłogę z pyłu, dzięki temu szybko odszukasz głębsze szpary i ubytki. Do uzupełnienia ubytków użyj specjalnego preparatu – szpachlówki. Aby kolor uszczelnienia nie odróżniał się od podłogi, dołóż do niego pył, który powstał w trakcie szlifowania. Po dwukrotnym nałożeniu warstw oraz całkowitym wyschnięciu masy, przystąp do ponownego szlifowania powierzchni.

Krok 4. Polerowanie

W kolejnym kroku renowacji podłogi dokładnie wygładź jej powierzchnię. Tym razem również konieczne będzie użycie cykliniarki, w której należy zamocować papier ścierny o bardzo drobnej granulacji. Aby uzyskać lepszy efekt, przydadzą się też końcówki polerskie. Kierunek polerowania musi być taki sam jak we wcześniejszym etapie. Po wyrównaniu powierzchni ponownie usuń powstały pył oraz dokładnie przewietrz pomieszczenie.

Krok 5. Lakierowanie

Jeżeli podłoga jest idealnie wygładzona i pozbawiona pyłu, możesz przystąpić do lakierowania. Nie powinieneś tego robić szybciej niż po upływie 24h, ponieważ zanieczyszczenia powstałe przy cyklinowaniu mogą jeszcze unosić się w powietrzu i istnieje ryzyko, że opadną na świeżo polakierowaną podłogę. Nie należy też zostawiać drewnianej podłogi bez zabezpieczenia, ponieważ w krótkim czasie nastąpiłoby szarzenie naturalnego odcienia. 

Bardzo ważne jest, aby lakier nakładać równomiernie, przy użyciu pędzla lub półsuchego wałka. Dla uzyskania zadowalającego efektu warto nałożyć 3 warstwy lakieru. Po nałożeniu każdej partii nie należy zapomnieć o delikatnym przeszlifowaniu i odpyleniu powierzchni. Prawidłowo nałożony lakier sprawi, że drewno stanie się odporne na zarysowania i działanie wody. Ponadto podniesie też walory estetyczne podłogi, wydobędzie fakturę i kolor drewna. Po wyschnięciu lakieru możesz przymocować listwy przypodłogowe.

Jaki jest koszt cyklinowania?

Koszt cyklinowania zależy od wybranej metody. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z oferty fachowca, musisz liczyć się z wydatkiem od 20 do 35 zł za m². Podejmując się samodzielnego cyklinowania, możesz znacznie obniżyć koszty. Cyklinowanie z reguły zajmuje dwa dni, a wypożyczenie niezbędnego sprzętu wynosi do 60 zł za dobę. Jeżeli więc chcesz, aby było ekonomicznie, najlepiej wynająć sprzęt i samodzielnie przeprowadzić cyklinowanie podłogi.

zdj. główne: DDP/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Obrzeża ogrodowe: Najnowsze trendy w designie i materiałach
Obrzeża ogrodowe: Najnowsze trendy w designie i materiałach
W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom, które wpływają na kształtowanie pięknych i funkcjonalnych ogrodów.
Kominek – praktyczny czy zbędny dodatek?
Kominek – praktyczny czy zbędny dodatek?
Rozważasz wyposażenie mieszkania w kominek? Przeczytaj, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia grzewczego do domu.
Tymi zasadami warto kierować się, wybierać lampy łazienkowe
Tymi zasadami warto kierować się, wybierać lampy łazienkowe
Czy wiesz, jak wybrać odpowiednią lampę do łazienki? Zobacz, jakimi zasadami kierować się, by wybrać odpowiednie oświetlenie do tego trudnego pomieszczenia.
Ostatnie wpisy