Ogrzewanie domu – jakie metody są dostępne?

Nowy dom
Ogrzewanie domu – jakie metody są dostępne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Warto postawić na metodę ogrzewania, która ograniczy straty ciepła w mieszkaniu, a przy tym nie będzie generować zbyt dużych kosztów. Należy pamiętać o tym, że sezon grzewczy trwa w Polsce prawie pół roku. Wybierając typ ogrzewania, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, takich jak: zakup komponentów instalacji, cena montażu, trudność obsługi urządzenia grzewczego, czas gwarancji czy wpływ instalacji na środowisko. Sprzęt słabej jakości czy nieszczelna instalacja mogą przyczyniać się do zwiększania kosztów eksploatacji urządzenia grzewczego. Zwłaszcza ogniska korozji są kosztowne w usunięciu w przypadku m.in. kotła grzewczego.

Kotły na paliwa stałe

Często wybieraną metodą ogrzewania domu są nowoczesne instalacje zasilane paliwami stałymi, m.in. węglem, pelletem drzewnym czy drewnem, które pozwalają w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzewać nieruchomość. Ogrzewanie paliwem stałym stosuje się przede wszystkim w miejscach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Poza tym pellet jest znacznie tańszy w użytkowaniu niż ogrzewanie elektryczne oraz olejowe i gazowe, a nawet ciepło sieciowe, do tego jest wygodny w zastosowaniu, a w trakcie jego spalania wytwarza się niewielka emisja szkodliwych substancji. Pellet drzewny produkowany jest z wiór tartacznych i trocin drewna iglastego. Niskie koszty eksploatacji i niewielki wpływ na środowisko naturalne przemawiają za surowcem, jakim jest pellet Białystok to miasto, w którym znajduje się profesjonalna hurtownia pelletu drzewnego objętego certyfikatem EN Plus A1. Surowiec odznacza się wysoką wartością energetyczną przy zachowaniu minimalnej zawartości wilgoci. Warto sprawdzić także składy węgla, które zaopatrują klientów indywidualnych i przedsiębiorców m.in. w ekogroszek, węgiel czy drewno kominkowe. 

Instalacja grzewcza z piecem gazowym 

Ogrzewanie gazowe stanowi ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych metod grzewczych. Koszty ogrzewania gazowego mogą być trochę wyższe niż w przypadku paliw stałych, jednak wiele osób ceni sobie wygodę towarzyszącą obsłudze kotła gazowego, która jest praktycznie bezobsługowa. Ponadto kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Wybór  kotła należy dopasować do indywidualnych potrzeb, a także do infrastruktury budynku.

Konserwacja urządzeń grzewczych 

Niezależnie od wyboru metody ogrzewania, należy pamiętać o wykonywaniu regularnej kontroli stanu technicznego instalacji grzewczej i kominowej. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń przekłada się na bezpieczeństwo Twojej rodziny, a także oszczędność pieniędzy. Należy również zapoznać się z przepisami, które regulują kontrole instalacji kominowej oraz częstotliwość jej czyszczenia. Jeśli planujesz samodzielne mechaniczne czyszczenie komina, upewnij się, że skorzystasz z profesjonalnych produktów, które umożliwią Ci kompleksowe usunięcie zanieczyszczeń.

Zdjęcie główne: pexels.com/Mikhail Nilov

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ergonomia w kuchni – zasady i praktyczne wskazówki
Ergonomia w kuchni – zasady i praktyczne wskazówki
Czy wiesz, że możesz podzielić swoją kuchnię na 5 stref i cieszyć się lepszą wydajnością pracy oraz szybszym przygotowaniem potraw?
Płytki na balkonie? Wady i zalety takiego rozwiązania
Płytki na balkonie? Wady i zalety takiego rozwiązania
Chcesz położyć płytki na balkonie? Przeczytaj o wadach i zaletach tego rozwiązania.
Szklana butelka – 5 ciekawych zastosowań w domu
Szklana butelka – 5 ciekawych zastosowań w domu
Prawie w każdym domu znajdzie się kilka niepotrzebnych szklanych butelek. Okazuje się, że można dać im drugie życie dzięki kilku kreatywnym sposobom. Dowiedz się, jak udekorować swój dom metodami DIY.
Ostatnie wpisy