Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę wynajmu mieszkania?

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę wynajmu mieszkania?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wynajęcie pierwszego mieszkania to duży krok w stronę dorosłości. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę? Czy skorzystać z usług pośrednika? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zobacz, jak nie dać się oszukać.

Znalezienie miejsca do zamieszkania, z którego będziesz zadowolony to nie lada wyzwanie. Ten pomysł pojawia się w momencie, gdy przeprowadzasz się do nowego miasta ze względu na studia czy pracę, ale też w chwili, kiedy decydujesz, że czas najwyższy wyprowadzić się z domu rodzinnego. W Twojej głowie pojawiają się dziesiątki pytań? Pomożemy Ci przejść przez każdy etap w tym procesie. 

Określ swoje potrzeby

  1. Jaką lokalizację wybrać?

Zastanów się, dokąd najczęściej będziesz dojeżdżał. Poszukaj mieszkania w dzielnicy, która pozwoli ominąć Ci korki, gdy będziesz jechać do pracy lub na uczelnię. Miło jest móc pospać pół godziny dłużej, zamiast przedzierać się przez zatłoczone miasto. Jest to szczególnie ważne w dużych aglomeracjach.

  1. Wynająć mieszkanie czy pokój?

Sprawdź swoje możliwości finansowe. Wynajem pokoju będzie dużo tańszą opcją niż mieszkanie. Zastanów się nad swoim usposobieniem. Lubisz przebywać z ludźmi czy wręcz przeciwnie? Jesteś w stanie iść na kompromis? Pamiętaj, że posiadanie współlokatorów zmusi Cię do tolerowania czyichś przyzwyczajeń.

  1. Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Jeśli zdecydujesz się na wynajem pokoju sprawdź, ile pomieszczeń znajduje się w mieszkaniu. Czym więcej osób, tym dłuższa kolejka rano do łazienki. Ważna jest też infrastruktura budynku. Czy w okolicy znajduje się duży market, a może tylko mały lokalny sklep? Lubisz chodzić na spacery? Sprawdź, jak daleko jest najbliższy park. Istotną kwestią jest też rodzaj budynku. Jeśli chodzi o mieszkania w bloku na wyższej kondygnacji, zwróć uwagę, czy jest tam sprawna winda.

Lokale w kamienicy kuszą klimatem i wysokimi pomieszczeniami, lecz to właśnie przez obszerne pokoje może wzrosnąć suma, którą będziesz wydawać na ogrzewanie. A jeśli już o ogrzewaniu mowa, miejskie z reguły jest tańszym rozwiązaniem niż gazowe, jeśli zimą lubisz trzymać grzejniki na maksymalnej mocy. Są dzielnice, w których na próżno szukać miejsca postojowego. Jeśli posiadasz samochód, zorientuj się, ile kosztuje dodatkowe wykupienie parkingu.

Gdzie szukać ofert nieruchomości na wynajem?

Możesz skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. Określasz mu swoje wymagania i to właśnie on koordynuje transakcję. Jest to jednak dodatkowy koszt. Taka pomoc kosztuje najczęściej równorzędność jednego najmu. Gdy Twój budżet jest ograniczony, poszukaj czegoś na własną rękę. Bardzo przydatny będzie do tego internet. Zakładka nieruchomości jest już dostępna na większości serwisów ogłoszeniowych. Wynajmujący umieszczają również swoje ogłoszenia na portalach społecznościowych. Są do tego przeznaczone specjalne grupy.

Jak podpisać korzystną umowę wynajmu mieszkania? 

Znalazłeś już swoje wymarzone mieszkanie? Znajduje się w dogodnej dla Ciebie okolicy? Wystarczy podpisać umowę. Ustalenia w niej zawarte zabezpieczają interesy najemcy i wynajmującego. No właśnie i tu zaczynają się schody. Przeczytaj uważnie fragment o podziale obowiązków w zakresie napraw lokalu. Warto sprecyzować, za jakie uszkodzenia odpowiada najemca, a za jakie wynajmujący. Jeśli nie zostanie to spisane, to według ustawy za większość napraw odpowiada najemca, czyli Ty. Innym aspektem jest okres wypowiedzenia. Zdarza się, że jest to nawet pół roku.

Pamiętaj, że Twoje plany życiowe mogą ulec zmianie i będziesz musiał szybko zmienić miejsce zamieszkania. Dla większego komfortu ustal termin wypowiedzenia na jeden miesiąc. Kolejną rzeczą są dodatkowe opłaty, np. prąd i woda. Dopilnuj, aby na piśmie znalazło się, na jakiej podstawie będziesz je regulował. Niech to będą okazane rachunki, a nie tylko oświadczenie właściciela mieszkania. Przy wynajmie wymagana jest też kaucja, która pokryje ewentualne zniszczenia.

Wymagaj pokwitowania i zawarcia w umowie, że jest to suma zwrotna. W innym przypadku możesz nie odzyskać pieniędzy. Niekorzystny dla Ciebie jest też brak protokołu stanu lokalu. Zawsze przy podpisaniu umowy spisz z właścicielem stan wszystkich urządzeń. Być może Tobie nie przeszkadza lekko zardzewiałe lustro w łazience, czy porysowana komoda w przedpokoju, jednak on w momencie opuszczenia przez Ciebie nieruchomości może domagać się zwrotu kosztów za nowe wyposażenie. Pamiętaj, jeśli coś jest na piśmie, jest nie do podważenia. 

Mamy nadzieję, że trafisz na uczciwego wynajmującego, z którym nie będziesz musiał toczyć batalii przy każdej możliwej sprawie. Powodzenia w poszukiwaniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Porady na eleganckie nakrycie stołu z wykorzystaniem porcelany
Porady na eleganckie nakrycie stołu z wykorzystaniem porcelany
Odkryj sekrety eleganckiego nakrycia stołu, używając najzdrowszych zasad wykorzystania porcelany. Poznaj praktyczne wskazówki i stwórz wyjątkową atmosferę podczas każdego przyjęcia.
Jak utrzymać świeżość jedzenia i napojów podczas podróży?
Jak utrzymać świeżość jedzenia i napojów podczas podróży?
Poznaj skuteczne sposoby na zachowanie świeżości jedzenia i napojów w czasie podróży. Przeczytaj porady, które pomogą Ci unikać zepsutych produktów i utrzymać smak potraw.
Kiedy sadzić sałatę w ogrodzie?
Kiedy sadzić sałatę w ogrodzie?
Aby nie stracić zbiorów, sadzenie sałaty należy wykonać w odpowiednim czasie. Zobacz, kiedy zasadzić sałatę.
Ostatnie wpisy