DIY: Lampy wiszące z butelek. Robią wrażenie!

DIY: Lampy wiszące z butelek. Robią wrażenie!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli dbasz o recykling i przyroda jest dla Ciebie ważna, z pewnością zainteresują Cię wiszące lampy wykonane z butelek. Wyglądają rewelacyjnie i są bardzo ekologiczne! 

Dlaczego warto robić lampy wiszące z butelek?

Stworzenie własnej lampy wiszącej z butelek jest niezwykle efektownym i oryginalnym rozwiązaniem wnętrzarskim. Możemy stworzyć ją naprawdę niskim kosztem. Skoro zakupiliśmy i wypiliśmy rozmaite trunki, to nie będziemy już potrzebować butelek. Zamiast je wyrzucać, możemy stworzyć z nich coś wyjątkowego. Choć moglibyśmy zrobić z nich stojące lampy z abażurem, o wiele ciekawszym rozwiązaniem będzie wykonanie z nich pięknego żyrandola. 

Główne trendy w urządzaniu domu a żyrandol z butelek

Obecnie królują trendy aranżacji wnętrz, które opierają się na recyklingu. Poprzez nadawanie drugiego życia zużytym przedmiotom chronimy naszą planetę. Aby wykonać lampę z butelek, możemy wykorzystać butelki po winie, whisky, piwie oraz innych alkoholach. 

Lampa z butelek po whisky 

Do przygotowania lampy z butelek po whisky potrzebne będą butelki z odciętym dnem, aby móc wkręcić żarówkę. Daje to niesamowity efekt. Wszystko to za sprawą ciekawego i nietypowego kształtu butelek po whisky. Co więcej, jeśli chcemy zwiększyć klimat, możemy pozostawić na butelce etykietę po drogim i gustownym trunku. Dla oświetlenia np. kuchennego blatu warto użyć kilku butelek, które będą zawieszone w niewielkiej odległości jedna od drugiej, tworząc tym samym piękny rząd świateł.  

Lampa z różnych rodzajów butelek – czego będziemy potrzebować? 

Oczywiście butelki po whisky nie są jedynymi, które możemy wykorzystać przy tworzeniu lamp z butelek. Ich miejsce z powodzeniem mogą zastąpić  butelki po winie, piwie czy innych trunkach. Wszystko zależy od tego, jaki kształt i kolor szkła nas interesuje. Do tego potrzebować będziemy kawałka drewna, pod którym ukryjemy przewody. Oprócz wspomnianych przewodów będziemy potrzebować: 

 • wiertarkę,
 • kombinerki,
 • olej spożywczy,
 • taśmę izolacyjną,
 • papier ścierny drobnoziarnisty,
 • lejek wytrzymały na wysokie temperatury.

Jak krok po kroku przygotować butelki?

Pierwszym krokiem, zarazem najtrudniejszym, jest przygotowanie butelek. Polega to na tym, aby odciąć ich dna. Jak to zrobić?

 1. Dokładnie myjemy butelki i zrywany z nich etykiety (najlepiej użyć do tego ciepłej wody oraz płynu do mycia naczyń).
 2. W czasie, kiedy butelki wysychają, podgrzewamy w starym garnku szklankę oleju spożywczego. Przygotowujemy również wodę z lodowatą wodą (możemy też dodać do niej kostki lodu).
 3. Kiedy olej zacznie lekko dymić, możemy użyć lejka odpornego na wysokie temperatury (absolutnie nie może być plastikowy!) do wlania oleju do butelki. Olej lejemy tak, aby spływał nie po ściankach butelki, ale trafiał na jej dno. Olej powinien osiągnąć poziom, na którym chcemy dokonać naszego cięcia.
 4. Od razu po wlaniu oleju do butelki, energicznie wkładamy ją do lodowatej wody. Niemal natychmiast powinniśmy usłyszeć trzask, a dno butelki powinno odpaść. Kluczowe jest to, aby olej był rozgrzany, a woda lodowata.
 5. Jeśli cięcie jest w miarę równe lub lekko postrzępione to wystarczy butelkę wyszlifować za pomocą papieru ściernego.

Jak własnoręcznie stworzyć żyrandol z butelek?

Po przygotowaniu butelek musimy stworzyć podstawę dla żyrandola. W suficie w równych odległościach wywiercamy otwory, przez które przepuścimy przewody. Otwory powinny przybrać kształt trójkąta równobocznego. W środek wkręcamy haczyk, na którym zawiśnie żyrandol. Przygotowujemy 3 oddzielne kawałki dwużyłowego kabla o długości 50 cm i montujemy do każdego z nich oprawki do żarówek. Oczywiście instalacja elektryczna powinna zostać przeprowadzona przez profesjonalistę. Na koniec wystarczy, że przewody przełożymy przez wloty butelek oraz otwory w podstawie. Po wyregulowaniu wysokości należy użyć zszywacza tapicerskiego do zablokowania przewodów przy wylocie butelki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać i zainstalować systemy kanalizacyjne?
Jak prawidłowo dobrać i zainstalować systemy kanalizacyjne?
Odkryj praktyczne wskazówki na temat wyboru i montażu systemów kanalizacyjnych. Ten poradnik pomoże Ci zrozumieć, które wybory są najodpowiedniejsze dla Twojego domu i jak je prawidłowo zainstalować.
Niebanalna ściana, czyli płytki w jodełkę
Niebanalna ściana, czyli płytki w jodełkę
Płytki w jodełkę to ciekawy patent na aranżację wnętrz. Teoretycznie tradycyjny sposób, a jednak w nowoczesnej odsłonie. Jak będą prezentować się na ścianie? Opowiemy i pokażemy!
Pończochy w ogrodzie? Do tego mogą Ci się przydać!
Pończochy w ogrodzie? Do tego mogą Ci się przydać!
Zastanawiasz się, jak wykorzystać pończochy w ogrodzie? Poznaj nasze sposoby!
Ostatnie wpisy