Czy można ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Nowy dom
Czy można ubezpieczyć dom w trakcie budowy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu wiąże się z ogromnymi kosztami. A jak wiadomo – przypadki losowe mogą popsuć każde plany. Czy można więc ubezpieczyć nieskończoną nieruchomość?

Każdy, kto podjął się budowy, wie, jak duży jest to wydatek. Szczególnie w obecnych czasach, gdy ceny materiałów budowlanych się wywindowały. O ile większość z nas ubezpiecza swoje domy czy mieszkania, gdy już w nich mieszka, to nie myśli o tym podczas prowadzenia prac. A przecież taka nieruchomość będąca jeszcze w budowie jest narażona na wiele różnych zagrożeń, które niosą ze sobą ogromne straty. 

Na co możemy liczyć, ubezpieczając dom w budowie?

Na początku warto wspomnieć, że dom w budowie to zdaniem ubezpieczyciela nie tylko dom budowany, ale też rozbudowywany, przebudowywany, poddawany modernizacji czy gruntownemu remontowi. Pojęcie to dotyczy małej architektury, a więc nie tylko domów jedno- czy wielorodzinnych, ale też mieszkań czy garażów (które nie są częścią domu). 

W przypadku takiego ubezpieczenia ochroną objęte są głównie stałe elementy, jak np. mury czy dach. Warto mieć świadomość, że taka polisa raczej nie będzie obejmowała ruchomych przedmiotów, które znajdują się w domu, ani jego lokatorów – warto dopytać o tę kwestię ubezpieczyciela, być może będzie opcja wybrania poszerzonej oferty. Takie ubezpieczenie domu w budowie z reguły zabezpiecza go przed różnymi losowymi zdarzeniami typu: pożar, powódź, zalanie, nawałnica, huragan, wybuch, osunięcie się ziemi czy uderzenie pioruna. 

W tańszych opcjach raczej trudno będzie znaleźć ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem. Warto więc pomyśleć o droższej polisie, która chroni nas przed takim zdarzeniem, bowiem kradzież np. materiałów budowlanych czy pozostawionych sprzętów i narzędzi nie należy do rzadkości. By jednak wykupić taką ochronę, musimy mieć już stan surowy zamknięty, czyli postawioną bryłę domu, dach oraz okna i drzwi. 

A co się dzieje, gdy budowa dobiegnie końca?

Jak wiadomo – nie da się dokładnie przewidzieć czasu budowy. Niekiedy wszystko idzie sprawnie i szybko, a czasem wręcz przeciwnie. A polisa z reguły wykupiona jest na rok. Co więc się dzieje, gdy zakończymy prace budowlane, a ubezpieczenie się jeszcze nie skończyło? Wówczas możemy postarać się o zmianę polisy i zamiast ubezpieczenia domu w budowie mieć polisę mieszkaniową. Niektórzy ubezpieczyciele zgadzają się też zwrócić składkę, której nie wykorzystamy. Warto wcześniej zapytać ubezpieczyciela, jakie praktyki są stosowane w wybranej przez nas firmie, by nie było ewentualnych rozczarowań. 

O czym trzeba pamiętać, podpisując ubezpieczenie? 

Wybierając polisę, należy dokładnie doczytać, w jakich sytuacjach możemy zapomnieć o wypłacie odszkodowania. Zazwyczaj (tak jest w większości ofert, ale nie we wszystkich) nie dostaniemy pieniędzy, jeśli do uszkodzenia domu w budowie doszło w wyniku wad konstrukcyjnych czy nieprawidłowego montażu. Podstawą do wypłaty nie będzie też umyślne uszkodzenie domu bądź sytuacja, w której do uszkodzenia dojdzie przez pojazdy mechaniczne, które są związane z inwestycją. Wyłączenia odpowiedzialności, bo tak to się nazywa, z reguły dotyczą też tych zdarzeń, w których do szkód doszło w wyniku błędów popełnionych przez człowieka.

Zdj. główne: Avel Chuklanov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poddasze – jak zrobić z niego miejsce do pracy biurowej?
Poddasze – jak zrobić z niego miejsce do pracy biurowej?
Chcesz stworzyć miejsce do pracy biurowej na poddaszu? Zobacz, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.
7 dekoracji domowego biura, które umilą Twoją pracę
7 dekoracji domowego biura, które umilą Twoją pracę
Chcesz udekorować swoje domowe biuro? Zobacz, jakie ozdoby wybrać!
Czy szelki guard dla psa to dobry wybór?
Czy szelki guard dla psa to dobry wybór?
Czym wyróżniają się na tle innych, czy są dobrym wyborem i jakie łączą w sobie zalety? Dowiedz się już dziś!
Ostatnie wpisy