Silnik inwerterowy w pralce — co to znaczy?

Silnik inwerterowy w pralce — co to znaczy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku dostępnych jest wiele modeli bogatych w różne funkcje i udogodnienia, którymi kuszą nas producenci. Jedną z nich jest silnik inwerterowy. Czym się charakteryzuje? Jak działa i dlaczego warto kupić model wyposażony właśnie w niego? Sprawdźmy! 

Silnik inwerterowy — czyli jaki? 

Kiedy wybieramy pralkę, zwykle zwracamy uwagę na ilość programów, jej wymiary, ładowność czy sposób ładowania. Raczej rzadko patrzymy i analizujemy pozostałe właściwości, takie jak rodzaj silnika.

Na rynku przeważnie możemy spotkać się z pralkami szczotkowymi lub inwerterowymi. Czym się od siebie różnią? 

Te pierwsze wyposażone są w szczotki, które w trakcie pracy silnika ocierają się o siebie, wytwarzają ciepło i w efekcie wytwarzają energię, napędzającą pracę urządzenia. Niestety często wiąże się to z generowaniem dość dużego hałasu, który nie jest pożądany, kiedy mamy w domu małe dzieci bądź lubimy włączać pranie na noc, by rano wyjąć czyste ubrania. Silniki tego typu nie są również przystosowane do dużych obciążeń w postaci wysokiego tempa wirowania — mamy tu zwykle do czynienia z obrotami o maksymalnej liczbie 800 bądź 1000.

Silniki inwerterowe nie działają przy użyciu szczotek. Ich miejsce zajęły wbudowane magnesy, których używa się do zmiany energii elektrycznej w mechaniczną. Sprawia to, że praca silnika jest znacznie cichsza i zdecydowanie przyjemniejsza przy codziennym użytku. Co więcej, pralki dzięki silnikom inwerterowym mają możliwość ustawienia nawet 1600 obrotów w trakcie wirowania, co pozwala na dokładniejsze osuszenie prania.

Zalety silników inwerterowych

Pralki wyposażone w silniki inwerterowe to nowoczesne urządzenia, znacznie bardziej dopracowane pod względem technicznym od swoich „szczotkowych” poprzedniczek. Co prawda, kupując tego typu pralkę, musimy mierzyć się z odrobinę wyższym kosztem zakupu, jednak w zupełności rekompensują go dodatkowe opcje oraz pozostałe zalety.

Przede wszystkim podstawową atutem pralek wyposażonych w silniki inwerterowe jest ich cicha praca, cichsza nawet o ⅓ od silników szczotkowych, dzięki czemu są one znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu. Spokojnie możemy włączyć urządzenie o każdej porze dnia, nawet w trakcie drzemki dziecka lub kiedy sami kładziemy się spać.

Dodatkowo producenci zapewniają, że urządzenia te są znacznie bardziej energooszczędne, co można zaobserwować w oznaczaniu ich wysokimi klasami energetycznymi, takimi jak A++, a nawet A+++. Pozwala to na zaoszczędzenie sporej kwoty w domowym budżecie i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Pralki wyposażone w ten typ silnika są mniej awaryjne. Często producenci oferują gwarancję na silnik urządzenia nawet do 10 lat, co tylko potwierdza jego wysoką jakość i żywotność. Wcześniej wspomniane wysokie obroty pralki sprawiają, że lepiej dopiera i odwirowuje ubrania nawet na krótszych programach.

Dzięki silnikowi inwerterowemu pralka ma stabilniejszy bęben, co w praktyce przekłada się na nowe możliwości i tworzenie nowoczesnych programów, takich jak chociażby pranie z mniejszą ilością zagnieceń.

Pralka z silnikiem inwerterowym do doskonałe rozwiązanie dla osób chcących iść z duchem czasu, którym zależy na efektywnym praniu, szybszym suszeniu oraz zaoszczędzeniu dodatkowych funduszy. To także idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie ciche i mało awaryjne sprzęty domowego użytku.

Zdj. główne: engin akyurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rolety do pokoju dziecięcego – stwórz magiczną przestrzeń dla Twojego dziecka
Rolety do pokoju dziecięcego – stwórz magiczną przestrzeń dla Twojego dziecka
Stwórz magiczną przestrzeń dla swojego dziecka z kolorowymi i funkcjonalnymi roletami do pokoju dziecięcego! Ochrona, wygoda i kreatywność w jednym.
Jak naprawić parkiet?
Jak naprawić parkiet?
Parkiet drewniany prezentuje się świetnie, więc nic dziwnego, że tak wiele osób marzy o tym, by mieć go w domu czy mieszkaniu. Co jednak zrobić, kiedy ulegnie on uszkodzeniu? Na wszystko są sposoby. Sprawdź, jakie!
Dekoracje w stylu retro – najpopularniejsze dodatki z lat 50. i 60.
Dekoracje w stylu retro – najpopularniejsze dodatki z lat 50. i 60.
Styl retro jest bardzo popularny w aranżacji wnętrz. Ciekawy efekt możesz uzyskać, umieszczając w salonie kilka dodatków nawiązujących stylem do lat 50. i 60. Zobacz, co warto wybrać!
Ostatnie wpisy