Wyspa kuchenna – trendy i porady

Wyspa kuchenna – trendy i porady
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia to bijące serce domu. To stamtąd rozchodzą się smakowite zapachy, to tam często plotkuje się przy kubku kawy. To również tam przestrzeń powinna być rozplanowana jak najbardziej ergonomicznie.

Wyspa kuchenna to jedna z ciekawych opcji na powiększenie przestrzeni użytkowej kuchni. Dodatkowy blat – często z instalacją (np. zlew lub płyta kuchenna) – pozwala na większe poczucie swobody podczas gotowania, dodatkowo zyskujesz kilka nadprogramowych miejsc siedzących. Wystarczą nowoczesne hokery. Jak jednak zaaranżować wyspę kuchenną? 

Trójkątna ergonomia

Zanim zdecydujesz się na wstawienie wyspy kuchennej, sprawdź, czy metraż tego pomieszczenia zezwala na wygodne jej użytkowanie. Wyspa powinna zostać zaprojektowana tak, aby umożliwiać pracę w tzw. trójkącie roboczym. Trójkąt roboczy, którego wierzchołkami są stół, lodówka i zlew, pokazuje zwyczajowy rozkład pracy w każdej kuchni. Jego boki wyznaczają trasy, które muszą pozostać wolne i niezatamowane, aby kuchnia była ergonomiczna, i żebyś mógł przenosić składniki z lodówki na stół, a naczynia ze stołu do zlewu. Odległości między tymi stanowiskami pracy (a więc bokami trójkąta) nie powinny być mniejsze niż 1,2 metra i nie większe niż 2,8 metra.

Kuchnia zamknięta i otwarta 

Według zasady trójkąta i ergonomicznej długości jego boków obliczono, że aby wyspa kuchenna miała sens w kuchni zamkniętej, pomieszczenie musi mieć co najmniej 14 m². A i tak będzie to wyspa o małym blacie. 

Warto pamiętać, że chociaż wyspa kuchenna stanowi wygodne stanowisko pracy, zajmuje ogrom przestrzeni – a co za tym idzie, bardziej nadaje się do kuchni otwartych. W zamkniętej musi być ona ulokowana tak, by móc dostać się do niej z każdej strony, a pomieszczenie powinno być na tyle duże, by umożliwiać swobodne poruszanie się wokół niej. 

W kuchni otwartej natomiast nie można zapominać o dostosowaniu aranżacji wyspy do wystroju salonu lub jadalni – stanowi ona bowiem element przejściowy pomiędzy dwoma pomieszczeniami.

Zalety wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna to wyjątkowo uniwersalne i wygodne rozwiązanie wnętrzarskie. Największym plusem posiadania wyspy kuchennej jest zwiększona przestrzeń na przechowywanie akcesoriów kuchennych – garnków, talerzy, sprzętów AGD itd. Jest to przecież nic innego, jak dodatkowe szafki pokryte blatem. Swoją drogą, sam blat również pełni funkcje użytkowe – podczas gotowania przydaje się duża przestrzeń, na której możesz spokojnie rozłożyć wszystkie składniki.

Wyspa kuchenna to także świetne rozwiązanie dla osób lubiących gotować w towarzystwie. Zamiast przeciskać się w małej przestrzeni pomiędzy blatami i patrzeć w ścianę podczas gotowania, macie ułatwione przemieszczanie się pomiędzy stacjami pracy oraz możecie prowadzić rozmowę podczas siekania, miksowania czy obierania. 

W przypadku kuchni otwartej, wyspa kuchenna to także praktyczne rozwiązanie problemu rozgraniczenia przestrzeni. Stanowi spójną barierę pomiędzy jadalnią czy salonem a resztą kuchni.

Instalacje w wyspie kuchennej

Wyspa kuchenna to także miejsce, w którym możesz zamontować płytę kuchenną lub dwukomorowy zlew. Wiele osób nie cierpi natłoku instalacji w jednym miejscu – wyspa kuchenna to idealny sposób na uniknięcie zestawienia lodówki z piekarnikiem, płytą, zmywarką i zlewem. 

Pozwoli Ci na dyskretne podzielenie przestrzeni, aby była ona bardziej użytkowa. Dodatkowo, większa przestrzeń do wykorzystania może ułatwić Ci wstawienie większej ilości sprzętów i AGD.

Estetyka i aranżacja

Nie zapomnij, że wyspa kuchenna to spójny element wystroju – zarówno kuchni, jak i salonu lub jadalni (w przypadku kuchni otwartej). Warto poświęcić więc chwilę na przemyślenie jej kolorystyki, wykorzystanych materiałów i ogólnej aranżacji.

W nowoczesnych wnętrzach często stawia się na drewniany blat połączony z białymi frontami szafek, a wszystko to zestawione z nowoczesnymi, biało-srebrnymi hokerami. Jeśli Twoja kuchnia urządzona jest w zupełnie innym stylu niż salon lub jadalnia, postaraj się uzyskać złoty środek w aranżacji wyspy. W końcu stanowi ona granicę. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną folię do dekoracji i ochrony twojego domu?
Jak wybrać idealną folię do dekoracji i ochrony twojego domu?
Przewodnik, jak dobrać optymalną folię do dekorowania i zabezpieczania Twojego mieszkania, pozwalając na zachowanie wyjątkowego stylu i ochronę przed zewnętrznymi czynnikami.
Jak urządzić wymarzoną łazienkę?
Jak urządzić wymarzoną łazienkę?
Poznaj najmodniejsze barwy tego roku, umywalki łazienkowe oraz płytki ścienne i zdecyduj, jak urządzić swoją wymarzoną łazienkę!
Cyklinowanie podłogi krok po kroku
Cyklinowanie podłogi krok po kroku
Twoja podłoga potrzebuje renowacji? Sprawdź jak samodzielnie wykonać cyklinowanie!
Ostatnie wpisy