Podbitka dachowa z drewna – czy to dobry pomysł?

Nowy dom
Podbitka dachowa z drewna – czy to dobry pomysł?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dopasowanie podbitki do dachu jest bardzo ważne. Pełni ona bowiem funkcję nie tylko wizualną, ale również chroni dach przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego tak istotne jest dopasowanie odpowiedniego produktu. Co mamy do wyboru? Wersje wykonane z drewna, materiału drewnopodobnego, a także metalu oraz PVC. Wiele osób decyduje się na wersję drewnianą ze względu na jej wyjątkowy wygląd. Jednak czy łączy się to z trwałością?

Podbitka dachowa – jaką pełni funkcję?

Podbitka dachowa, która wspaniale współgra z wyglądem dachówki oraz elewacji to marzenie każdego posiadacza domu. Jednak nie tylko to jest ważne. Poza wyglądem zwróć szczególną uwagę na trwałość materiału, solidny i precyzyjny montaż oraz odporność na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych oraz ingerencję owadów, drobnych gryzoni czy ptaków. To one stają się zmorą domowników, gdy podbitka dachowa jest nieszczelna. 

Podbitka znajduje się na spodniej części okapu, który ma za zadanie chronić elewację przed zaciekami od deszczu. Podbitka ściśle przylega do dachu, co wpływa oczywiście na jego wygląd i sprawia, że każde miejsce jest odpowiednio zabezpieczone. Możesz wówczas zapobiec zagnieżdżaniu się nieproszonych gości, takich jak ptaki, kuny czy owady, np. osy. 

Warto wspomnieć, że to nie wszystko! Ma ona bowiem niesamowite właściwości termoizolacyjne, które sprawiają, że zimą ciepło z domu nie ucieka na zewnątrz. To oczywiście łączy się z oszczędzaniem na ogrzewaniu.

Jakie zalety ma podbitka dachowa drewniana?

Podbitka dachowa wykonana z drewna używana jest od wieków. Z pewnością prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, bardzo klasycznie, a także świetnie spełnia swoje zadanie. Wiele nowoczesnych budynków, których właściciele stawiają na naturalne wykończenie, stosuje właśnie ten rodzaj podbitki. Wówczas uzyskują rustykalny, niezwykle klimatyczny wygląd. 

Nie chodzi jednak jedynie o aspekt wizualny. Sprawdźmy, czy ten element wykończeniowy wykonany z drewna będzie spełniał odpowiednio swoją rolę. Zatem podbitka, nawet ta drewniana, jest bardzo odporna na wpływ negatywnych czynników meteorologicznych. Bez względu na to, czy świeci mocne słońce, często pada mocny deszcz, czy występują wyjątkowo niskie temperatury w połączeniu z opadami śniegu, powinna pozostać w niemal niezmienionej formie.

Kolejnym aspektem jest brak reakcji na wahania temperatury. Co to oznacza w praktyce? Że nie kurczy i rozkurcza się w zależności od pory roku. Do tego jest bardzo odporna, solidna i trwała.

Jakie są najtrwalsze gatunki podbitki drewnianej?

Dobierając podbitkę drewnianą, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj drewna, który posłuży do jej wykonania. Są bowiem gatunki słabsze i trwalsze. Najlepiej stawiać na wersje przygotowane z kilku rodzajów drzew, w tym: świerku, modrzewiu czy sosny. Każde z nich występuje na terenie Polski, zatem z ich dostępnością nie powinno być trudności.

Z kolei drzewa zagraniczne, które są godne uwagi, to świerk skandynawski, modrzew syberyjski i cedr. Warto na koniec wspomnieć, że podbitka dachowa drewniana ma jedną wadę, która może zniechęcić do jej zakupu. Wymaga ona konserwacji tak jak każde drewno. Nie jest to trudna praca, ale wymaga czasu.

Zdj. główne: Edgar Moran/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria meblowe – które warto mieć w swoim domu?
Akcesoria meblowe – które warto mieć w swoim domu?
Komfort domowników w głównej mierze jest determinowany przez obecność solidnych i estetycznych mebli.
Jak wybrać odpowiedni kocioł na pellet: poradnik dla początkujących
Jak wybrać odpowiedni kocioł na pellet: poradnik dla początkujących
Od kwestii technicznych po porównanie różnych marek, odkryj kluczowe czynniki przy wyborze kotła na pellet. Idealny poradnik dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z ekologicznym ogrzewaniem.
Co może przydać się w smartdomu?
Co może przydać się w smartdomu?
Pojawia się wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?
Ostatnie wpisy