Co może przydać się w smartdomu?

Co może przydać się w smartdomu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dodawanie przedrostka „smart” jest coraz powszechniejsze. Wiąże się to z częstszym stosowaniem inteligentnych urządzeń w wielu obszarach życia. Mamy już smartfony, smart TV, czy smart watche. Do kategorii „smart” można też dołączyć domy. Powstało już wystarczająco wiele rozwiązań, które sprawiają, że zwykła nieruchomość zaczyna „myśleć” i pomagać swoim mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu. W takim razie, co może przydać się w smartdomu?

Czym właściwie są urządzenia smart. Zacznijmy od początku

Produkty smart (ang. smart devices) to urządzenia elektroniczne, które są wyposażone w funkcje umożliwiające komunikację oraz wymianę danych z innymi urządzeniami. Zazwyczaj odbywa się to poprzez połączenie z siecią internetową. Te urządzenia są zaprojektowane tak, aby dostarczać użytkownikom dodatkowych możliwości, takich jak zdalne sterowanie, automatyzacja, monitorowanie i wiele innych.

Podaliśmy już urządzeń smart. Mogą to być smartfony, smartwatche, tablety, telewizory, głośniki, ale także i lodówki, klimatyzatory, odkurzacze, kamery monitorujące, systemy oświetleniowe, zamki elektroniczne, systemy alarmowe, a nawet samochody. Szczególnie druga część wymienionych rzeczy sprawdzi się w tytułowym smartdomu.

Co odpowiada za działanie urządzeń smart?

Urządzenia smart są często wyposażone w różnego rodzaju sensory i czujniki, które zbierają dane o otoczeniu i przetwarzają je na korzyść użytkownika. Dzięki połączeniu z siecią internetową, elementy wyposażenia mogą również komunikować się z innymi urządzeniami i systemami. Umożliwia to automatyzację domu, biura lub innych przestrzeni. 

Warto wiedzieć, że urządzenia smart mają wiele zalet. Zalicza się do nich atuty takie jak: łatwość obsługi, zwiększona wydajność, optymalizacja zużycia energii i większa wygoda. Jednak związane z nimi zagrożenia, takie jak cyberprzestępczość i zagrożenia dotyczące prywatności, wymagają również odpowiedniej uwagi i dbałości o bezpieczeństwo danych. Warto też korzystać z rozwiązań sprawdzonych i renomowanych dostawców usług z zakresu smartdomu takich jak, na przykład ivolta.pl

Jakie akcesoria dobrać do smartdomu?

Istnieje wiele akcesoriów do smartdomu, które można wykorzystać, aby zwiększyć funkcjonalność i wygodę w codziennym użytkowaniu. Wymienimy kilka z nich:

  • głośniki multimedialne,
  • inteligentny system oświetleniowy,
  • urządzenia do monitorowania jakości powietrza,
  • termostat smar,
  • inteligentny zamek do drzwi,
  • układ kamer monitorujących smart,
  • czujniki dymu i czadu podłączone do systemu smart home,
  • inteligentne gniazdka.

To tylko niektóre z propozycji elementów wyposażenia, które można wykorzystać w smartdomu. Warto też zastanowić się nad dodaniem nieoczywistych części wyposażenia smart. 

Zalicza się do tego, na przykład: bezprzewodowa głowica termostatyczna, systemy sterowania wjazdem, układ kontrolujący zasłanianiem żaluzji, czy chociażby czytniki i breloki zbliżeniowe, które można wykorzystać jako klucze do poszczególnych obszarów w smartdomu. Dzięki tym elementom wyposażenia, funkcjonowanie będzie prostsze i wygodniejsze.

Fot.: Sebastian Scholz (Nuki)/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd?
Jak zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd?
Chcesz oszczędzić na rachunkach za prąd? Przeczytaj, jakie są na to sposoby.
Jak szukać ciekawych obrazów?
Jak szukać ciekawych obrazów?
Chcesz ozdobić swoją ścianę wyjątkowym obrazem? Zobacz, gdzie szukać interesujących dzieł sztuki.
Pastelowe meble, tekstylia i dodatki – inspirujemy!
Pastelowe meble, tekstylia i dodatki – inspirujemy!
Pastelowe odcienie to ponadczasowa klasyka, która świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – oczywiście pod warunkiem, że wiesz, z czym je łączyć!
Ostatnie wpisy