Jak dobrać rodzaj i rozmiar rolet do okna?

Wykończenie
Jak dobrać rodzaj i rozmiar rolet do okna?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aby móc wygodnie korzystać z rolet, należy dopasować ich typ i rozmiar do posiadanego okna – jak to zrobić? Oto praktyczny poradnik dla wszystkich osób, które planują zakup nowych rolet okiennych!

Rodzaje rolet – na jaką osłonę okienną się zdecydować?

Producenci oferują nam bogaty wybór rolet zewnętrznych i wewnętrznych z różnych półek cenowych. Jeśli chodzi o rolety przeznaczone do pomieszczeń w domu, warto wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne. 

Roleta powinna pasować do wystroju wnętrza – harmonizować się z nim i jednocześnie być komfortowa w użytkowaniu. Należy zastanowić się, jaki sposób montażu najbardziej nam odpowiada (inwazyjny, bezinwazyjny) i uwzględnić nasłonecznienie okien. Przykładowo, jeśli okna są po północnej stronie domu, lepszym wyborem będą jasne rolety, natomiast w przypadku południowej orientacji możemy zainwestować w ciemny wariant, dzięki któremu pomieszczenie zbytnio się nie nagrzeje w największe upały.

Rolety zewnętrzne – wskazówki odnośnie wyboru

Rolety zewnętrzne ze względu na rodzaj dzielimy na:

  • podtynkowe, 
  • naokienne,
  • elewacyjne,
  • nakładane,
  • nadprożowe.

Podczas ich zakupu musimy uwzględnić nie tylko rodzaj, ale też sposób sterowania (ręczny, automatyczny), trwałość materiałów użytych do ich produkcji (rolety zewnętrzne muszą być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne). Na rynku znajdziemy rolety aluminiowe, stalowe, z PCV, drewna. Warto dobrze zastanowić się, jaki materiał nam odpowiada.

Jak prawidłowo zmierzyć okno pod rolety wolnowiszące?

Jakie narzędzie najlepiej sprawdzi się dokonywania pomiarów? Klasyczna, metalowa miarka. Aby upewnić się, że dobrze zmierzyliśmy okno – warto wykonać pomiar dwa razy.  

Jeśli chcemy kupić rolety wolnowiszące (ich rolka zwykle montowana jest nad oknem) najpierw musimy zmierzyć szerokość wnęki okiennej i dodać do pomiaru 2–3 cm. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że osłona zakryje całe okno.

Chcąc zmierzyć  wysokość rolety, musimy przyłożyć miarkę do miejsca, w którym ma zostać zamontowana rolka aż do końca parapetu lub do podłogi (miejsca, w którym kończy się okno). Pamiętajmy, że musimy kupić dłuższą roletę, niż wskazuje na to dokonany przez nas pomiar. Osłona nie może być za krótka, gdyż wtedy nie spełni w 100% swojej funkcji.

Pomiar okna pod rolety w kasecie

Rolety w kasecie zwykle są montowane na oknie, a tkanina osłony przesuwa się po przyczepionych do niego prowadnicach. Dlatego odpowiednio dokonany pomiar ma fundamentalne znaczenie w tym przypadku. To, jak zmierzyć okno pod rolety kasetowe, zależy od typu prowadnic – dlatego najlepiej porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie lub dokładnie przeczytać instrukcję producenta odnośnie montażu.

Najpopularniejszym typem są prowadnice płaskie Aby dokonać pomiaru w tym przypadku, należy zmierzyć odległość od załamania jednej listwy przyszybowej do równoległego punktu po drugiej stronie (reguła ta dotyczy pomiaru i szerokości, i wysokości). 

Pomiar okna pod rolety zewnętrzne

W przypadku rolet zewnętrznych najrozsądniejszym wyjściem jest powierzenie pomiaru i montażu wyspecjalizowanym fachowcom, gdyż tego typu prace montażowe mają swoje specyficzne wymagania Ze względu na dość wysoki koszt błędu, wymiarowanie lepiej zlecić ekspertom.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom, wybór idealnej osłony okiennej będzie prosty i szybki, podobnie jak montaż rolety wewnątrz lub na zewnątrz domu.

Zdjęcie główne: tookapic/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kwadratowe płytki w kuchni – 3 inspiracje
Kwadratowe płytki w kuchni – 3 inspiracje
Wybór płytek do kuchni nie jest prostym zadaniem. Sprawdź, czy pokochasz kwadraty tak samo, jak my!
Zalety i wady mieszkania w szeregowcu
Zalety i wady mieszkania w szeregowcu
Zastanawiasz się nad zakupem domu w zabudowie szeregowej? Sprawdź wady i zalety, jakie wiążą się z tym rozwiązaniem. W ten sposób łatwiej będzie podjąć Ci decyzję.
Jak lepiej utrzymać ciepło w domu?
Jak lepiej utrzymać ciepło w domu?
Zbliża się sezon grzewczy. Przeczytaj, w jaki sposób utrzymać ciepło w domu.
Ostatnie wpisy