Jak parzyć herbatę w dzbanku?

Jak parzyć herbatę w dzbanku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Żyjąc w ciągłym biegu, ludzie często zapominają o celebrowaniu takich chwil jak przyrządzanie i spożywanie herbaty. Zazwyczaj piją napar z ekspresowych torebek, nie zastanawiając się nawet nad jego smakiem. Zupełnie inne doznania zapewnia jednak liściasta herbata, parzona na przykład w szklanym lub porcelanowym dzbanku. Jak należy ją przygotować?

Dlaczego warto korzystać z dzbanka do herbaty?

W przeciętnym polskim domu dzbanek do herbaty nie znajduje zbyt szerokiego zastosowania. Każdy pije bowiem co innego, często nawet o innych porach. Naczynie tego typu przydaje się więc zazwyczaj podczas świąt lub innych rodzinnych uroczystości, kiedy przy stole zasiada więcej osób. Z dzbanka do herbaty powinno się jednak robić zdecydowanie lepszy użytek.

Dzbanek pozwala przygotować napar w większej ilości i w odpowiedni sposób. Dzięki jego objętości herbata liściasta ma znacznie więcej miejsca, aby uwolnić wszystkie swoje aromaty. Po zaparzeniu wystarczy przelać ją przez sitko do kubków lub filiżanek. Etap ten możesz pominąć, jeśli posiadasz wygodny dzbanek z zaparzaczem.

Jeżeli przyrządzasz napar z liści bezpośrednio w naczyniu, z którego pijesz, prawdopodobnie nie wyciągasz z niego herbaty. Zapamiętaj, że skutkuje to jej przeparzeniem, negatywnie wpływającym na walory smakowe. Możesz tego wygodnie uniknąć właśnie za sprawą dzbanka.

Zauważ również, że nawet jeśli decydujesz się na herbatę z torebek, warto sięgnąć po dzbanek. Po zaparzeniu napój dłużej utrzyma bowiem ciepło, zwłaszcza jeżeli dysponujesz funkcjonalnym dzbankiem z podgrzewaczem.

Jak zaparzyć herbatę w dzbanku?

Proces parzenia herbaty w dzbanku będzie zależał przede wszystkim od wybranego rodzaju naparu:

Herbata czarna

Jeśli chcesz zaparzyć czarną herbatę (zwykłą lub aromatyzowaną), najlepiej zacząć od ogrzania dzbanka. Doskonale sprawdzi się więc w tym przypadku naczynie porcelanowe, które długo utrzymuje ciepło. Umieść w nim 1,5 — 2,5 grama naparu na każde 100 ml jego objętości i zalej wrzątkiem. Czas parzenia powinien wynosić od 3 do 4,5 minuty, przy czym pamiętaj, że po 2 — 3 minutach czarna herbata zacznie tracić pobudzającą teinę, a zyskiwać garbniki odpowiedzialne za goryczkę.

Herbata zielona

W przypadku parzenia herbaty zielonej kluczowe znaczenie będzie miała temperatura wody. Nie należy jej bowiem zalewać wrzątkiem, a wodą o temperaturze 70 — 80 stopni Celsjusza. Zazwyczaj poziom ten osiąga ona po 7 — 8 minutach od zagotowania. Czas parzenia zielonej herbaty powinien zależeć od tego, czy oczekujesz od niej pobudzenia, czy relaksu. W pierwszym przypadku przelej ją z dzbanka do filiżanki po 2 — 3 minutach, w drugim po 4 — 6 minutach.

Herbata czerwona

Aby zaparzyć czerwoną herbatę w dzbanku, wsyp około łyżeczki suszu na każde 200 ml pojemności. Woda do jego zalania powinna mieć temperaturę około 90 stopni, dzięki czemu herbata nie straci swoich cennych właściwości. Pamiętaj, aby odcedzić napar po maksymalnie 3 minutach, ponieważ w przeciwnym razie stanie się gorzki i nieprzyjemny w smaku.

Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, dlaczego warto mieć dzbanek do herbaty w swoim domu i jak wykorzystać go do przyrządzenia smacznego i wartościowego naparu!

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przejście na e-learning przyczyniło się do wyraźnego przewyższenia innych metod szkoleń w przedsiębiorstwach. Według dostępnych danych, aż 79% organizacji planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w kursy online
Przejście na e-learning przyczyniło się do wyraźnego przewyższenia innych metod szkoleń w przedsiębiorstwach. Według dostępnych danych, aż 79% organizacji planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w kursy online
Wprowadzenie zdalnego modelu pracy zaowocowało przemianami w organizowaniu szkoleń, z e-learningiem na czele.
Domy z nutą nowoczesności – sprawdź propozycje MURATORA
Domy z nutą nowoczesności – sprawdź propozycje MURATORA
Interesujące projekty domów nowoczesnych możemy znaleźć w katalogu MURATORA. Co je wyróżnia, jakie będą ich zalety oraz kto powinien się na nie zdecydować?
Jak dbać o taras i rośliny?
Jak dbać o taras i rośliny?
Chcesz, aby Twój taras zawsze prezentował się nienagannie? Podpowiadamy, jak o niego zadbać!
Ostatnie wpisy