Gdzie pracować za granicą? Najchętniej wybierane państwa

Inne
Gdzie pracować za granicą? Najchętniej wybierane państwa
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ludzie decydują się na emigrację z różnych powodów. Niektórzy szukają miejsca dla siebie, inni z miłości postanawiają zamieszkać tam, skąd pochodzi ich druga połowa. Najczęściej jednak słyszy się o migracjach zarobkowych, a więc związanych ze zmianą pracy. Istnieją pewne tendencje migracyjne dla danych państw. Jakie kierunki świata wybierają Polacy, gdy chcą zarobić? 

Co wpływa na decyzje Polaków?

Na wybór kraju emigracji mają wpływ różne czynniki. Szczególnie ważne są:

 • odległość geograficzna państwa;
 • warunki życia w kraju, do którego jedziemy;
 • wzajemne stosunki obu państw;
 • stosunek mieszkańców państwa przyjmującego do imigrantów;
 • informacje uzyskane od znajomych, którzy są lub byli w danym kraju.

Praca za granicą Niemcy

Okazuje się, że najczęściej wybieranym kierunkiem przez Polaków są Niemcy. Nawet do 40 proc. naszych rodaków rozważających emigrację, myśli o tym państwie. Nic w tym dziwnego. Nie dość, że można tam liczyć na wyższe zarobki, to jeszcze odległość od ojczyzny jest niewielka. Bycie tak blisko to również możliwość częstszych zjazdów do Polski i spotkań z rodziną. Warunki życia są dobre, przez co większość osób pozytywnie ocenia to państwo, zachęcając swoich znajomych do przyjazdu.

U naszych sąsiadów często zauważa się braki wśród kadry budowlanej. Specjaliści z Polski często wykorzystują taką okazję, by rozwinąć swoje umiejętności, zdobyć nowe doświadczenia, a także zarobić.

Z powodu popularności wyjazdów do pracy za granicę, w Polsce często można spotkać firmy budowlane, które realizują kontrakty na terenie Niemiec. Oznacza to, że dzięki współpracy z polską firmą możesz rozpocząć pracę za granicą. Taką działalność prowadzi między innymi InServ. Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w Niemczech, możesz skontaktować się bezpośrednio z nimi.

Praca za granicą – Wielka Brytania

Wielka Brytania przodowała wśród kierunków emigracyjnych Polaków już dobre parę lat temu. Wynik ten rósł nieustannie zwłaszcza w latach 2010 – 2017. Aktualnie liczby te maleją. Zmniejszenie popularności wiąże się z wyjściem z Unii Europejskiej, co zdecydowanie zniechęca część ludzi. Nie oznacza to, że Wielka Brytania traci wszystkich swoich zwolenników. Dane przedstawione przez GUS, jasno pokazują, że w Wielkiej Brytanii nadal są Polacy. Nie możemy z nich wywnioskować, czy nasi rodacy wybierają ten kierunek na emigrację aktualnie, ale możemy stwierdzić, że w 2020 roku w Wielkiej Brytanii przebywało 514 tysięcy emigrantów. Jest to suma tych, którzy w tym roku wyjechali, jak i tych, którzy po prostu nie wrócili jeszcze do ojczyzny.

Pracuj za granicą z InSrv

Praca za granicą – Norwegia

Norwegia jest często wybierana przez Polaków ze względu na wyższe zarobki. Około 13 proc. naszych rodaków rozważających emigrację, bierze pod uwagę Norwegię. Wcześniej zachęcało życie w kraju, który sprawia wrażenie przyjaźnie nastawionego, gdzie ludzie są sympatyczni i otwarci. W ostatnich latach Norwegia jednak także zaczęła tracić swoich potencjalnych nowych, ale i obecnych, pracowników. Spadek wartości korony, która jest narodową walutą Norwegii, wysokie koszty utrzymania czy rozszerzająca się pandemia Covid-19 nie zachęcały do migracji.

Praca za granicą – jakie państwa są wybierane przez Polaków?

Według Informacji o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020 opublikowanej przez GUS w 2021 r. dowiadujemy się, że Polacy najchętniej wybierali następujące państwa na cel swych migracji:

 • Niemcy;
 • Austria;
 • Belgia;
 • Czechy;
 • Dania;
 • Finlandia;
 • Francja;
 • Grecja;
 • Hiszpania;
 • Holandia;
 • Irlandia;
 • Szwecja;
 • Wielka Brytania;
 • Włochy;
 • kraje spoza Unii Europejskiej (w tym: Norwegia, Wielka Brytania).
Praca za Granicą - InServ

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kominek – praktyczny czy zbędny dodatek?
Kominek – praktyczny czy zbędny dodatek?
Rozważasz wyposażenie mieszkania w kominek? Przeczytaj, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia grzewczego do domu.
Jak skuteczne metody ochrony przed bakteriami i wirusami mogą pomóc Twojej działalności?
Jak skuteczne metody ochrony przed bakteriami i wirusami mogą pomóc Twojej działalności?
Dowiedz się, jak działania prewencyjne oraz skuteczne metody ochrony przeciwko bakteriom i wirusom mogą wpływać na zdrowie i bezpieczeństwo Twojego zespołu i klientów, a tym samym przyczynić się do sukcesu Twojego biznesu.
Jak wybrać odpowiednie krzesła do sali konferencyjnej?
Jak wybrać odpowiednie krzesła do sali konferencyjnej?
Odkryj kluczowe aspekty i kryteria wyboru perfekcyjnego siedziska dla sali spotkań. Nasz poradnik pomoże Ci w podjęciu najlepszej decyzji zakupowej.
Ostatnie wpisy