Jak zamaskować otwory rewizyjne?

Jak zamaskować otwory rewizyjne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Widoczne otwory rewizyjne potrafią zepsuć każdą aranżację. Sprawdź, jak możesz je skutecznie zamaskować, by Twoja łazienka była funkcjonalna i estetyczna.

Po co są otwory rewizyjne?

Zanim przejdziemy do omawiania sposobów na zamaskowanie otworów rewizyjnych, warto najpierw przybliżyć ich cel. Wiele osób, które dotąd nie remontowały łazienki lub nie musiały usuwać awarii rur czy instalacji w łazience, nie zdaje sobie sprawy z ich funkcjonalności. Otwory rewizyjne zapewniają łatwy dostęp do rur, przewodów, filtrów, wodomierzy czy zaworów. Aby zapewnić sobie szybką możliwość reakcji w razie awarii, konieczne jest pozostawienie niezabudowanego fragmentu ściany, który można estetycznie zamaskować. Jak zatem ukryć otwory rewizyjne w łazience? Podpowiadamy! 

Maskownica — sprytny sposób

Od jakiegoś już czasu sporą popularnością cieszą się maskownice do rur, które wyposażone są zazwyczaj w zawiasy lub magnesy, które ułatwiają ich otwieranie. Maskownice, zwane też często drzwiczkami rewizyjnymi, wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub aluminium. W sklepach budowlanych najczęściej można znaleźć modele w kolorze białym bądź metalicznym. Dużą zaletą takich maskownic jest to, że można je montować pionowo lub poziomo, co ułatwia dopasowanie ich do kształtu płytek.

Maskownicę można pomalować farbą na kolor ścian lub wykończyć płytkami, dzięki czemu nie będzie wyróżniała się na tle wanny czy brodzika, które zostały obudowane tym właśnie materiałem. Odpowiednie wykończenie maskownicy sprawi, że łazienka nie straci na estetyce, a dostęp do instalacji będzie prosty i szybki.

Zasłonięcie otworów rewizyjnych szafką

Dobrym pomysłem na ukrycie otworu rewizyjnego jest umieszczenie go z boku wanny i dostawienie do niej szafki. Jeśli zawory wody znajdują się w ścianie, to również możesz zastosować maskownicę do rur i przysłonić całość szafką lub półsłupkiem. Pamiętaj jednak, by tak umiejscowione meble były łatwe do odstawienia — przymocuj je do ściany w taki sposób, by szybko móc je odstawić.

Co zamiast otworów rewizyjnych?

Jeśli mamy w domu lub mieszkaniu taki układ, że z łazienką sąsiaduje np. pralnia lub garderoba, to wgląd do instalacji i rur możemy zapewnić z tego właśnie pomieszczenia. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale też bardzo wygodne, ponieważ w razie awarii można wygodnie przeprowadzać naprawy bez blokowania dostępu do całej łazienki.

Jakie rozmiary powinien mieć otwór rewizyjny?

Jak widzisz, istnieje co najmniej kilka pomysłów na zamaskowanie otworów rewizyjnych. Profesjonalni budowlańcy lub domowi majsterkowicze mogliby się z pewnością pochwalić jeszcze kilkoma sposobami, które wykorzystywali podczas remontu. Niezależnie na jaki sposób ukrywania się zdecydujesz, konieczne jest zadbanie o właściwy wymiar otworów rewizyjnych, by móc swobodnie przeprowadzać konieczne prace podczas awarii. Zaleca się, by otwór rewizyjny miał wymiary co najmniej 20×20 cm i co bardzo ważne, a często pomijane, jego odległość od syfonu lub innej instalacji powinna wynosić maksymalnie 50 cm. Takie wymiary i odległości są gwarancją, że wszystkie naprawy będą przeprowadzane w możliwie komfortowych warunkach.

Zdj. główne: midascode/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyjęcie w ogrodzie – co przyda się do przygotowania dań?
Przyjęcie w ogrodzie – co przyda się do przygotowania dań?
Przyjęcie w ogrodzie? Przydadzą Ci się odpowiednie naczynia i sprzęt, który pozwoli na komfortowe serwowanie dań.
Jakie zalety ma fotowoltaika?
Jakie zalety ma fotowoltaika?
Ocieplenie klimatu i zatrważające ceny energii elektrycznej zmuszają ludzi do poszukiwania nowych rozwiązań z zakresu energetyki. Fotowoltaika to nowoczesna i innowacyjna technologia, wykorzystująca słońce do produkcji prądu. Poznaj kilka zalet tego niezwykłego rozwiązania.
Poddasze – jak zrobić z niego miejsce do pracy biurowej?
Poddasze – jak zrobić z niego miejsce do pracy biurowej?
Chcesz stworzyć miejsce do pracy biurowej na poddaszu? Zobacz, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.
Ostatnie wpisy