Renowacja mebli – jak podjąć się tego samodzielnie?

Renowacja mebli – jak podjąć się tego samodzielnie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Renowacja mebli to świetny sposób na odświeżenie wnętrza oraz nadanie mu całkowicie nowego charakteru. Często jednak wydaje się nam, że jest to zadanie dość trudne i kosztowne. Wcale nie musi tak być! Podpowiadamy, jak możesz samodzielnie podjąć się renowacji mebli.

Renowację mebli można określić jako przywracanie dawnego blasku starym i często także zniszczonym meblom. Jest to także genialny sposób na odświeżenie swojego wnętrza bez konieczności wymiany wyposażenia. Dowiedz się więc, jak samodzielnie podjąć się renowacji mebli. 

Jak zacząć renowację drewnianych mebli?

Drewniane meble są bardzo wdzięczne, jeśli chodzi o renowacje. Mimo że nie jest to zadanie należące do najprostszych, to efekty są naprawdę spektakularne. Od czego jednak zacząć renowację starych drewnianych mebli? Przede wszystkim od dokładnego zastanowienia się, jak meble mają wyglądać po odnowieniu oraz stworzenia projektu. Jeśli taki dokładny projekt będziesz mieć już na początku, łatwiej będzie Ci określić, jakich konkretnie narzędzi będziesz potrzebować oraz ile zajmie cały proces renowacji. 

Co przyda się przy renowacji drewnianych mebli?

Jeśli masz już gotowy zamysł, to jest to dobrym moment, aby wybrać się na zakupy. Co jednak może się przydać podczas renowacji starych drewnianych mebli? Przede wszystkim środek, którym pokryjesz powierzchnie mebli. W zależności jak wygląda Twój projekt, mogą to być  farby, lakiery, bejca, lakierobejce lub politury. Koniecznie zaopatrz się również w komplet pędzli o różnej grubości i wałki, a także akcesoria takie jak kuweta malarska oraz folie.

W większości przypadków przyda się również rozpuszczalnik. Jeśli Twoje meble są uszkodzone, to przydadzą się także odpowiednie śrubki oraz klej do renowacji mebli. Jeśli zależy Ci również na delikatnych modyfikacjach w wyglądzie mebli, to możesz także dokupić gałki i uchwyty do mebli, na przykład takie jak gałki kuchenne.

Renowacja krok po kroku

Posiadając już projekt i wszystkie potrzebne elementy, możesz przejść do najciekawszej części, czyli samej renowacji. Zacznij ją od dokładnego oczyszczenia mebli z kurzu i innych zabrudzeń oraz upewnij się, że nie żerują w nich uporczywe owady. Pamiętaj, aby do oczyszczania używać delikatnej ściereczki z mikrofibry, która nie pozostawi żadnych zarysowań.

Następnie należy przejść do usunięcia starych powłok farb lub lakierów poprzez szlifowanie. Do tego wystarczy zwykły papier ścierny, najlepiej w dwóch różnych gradacjach. Nie zapomnij także, że zanim zaczniesz nakładać farby lub lakiery, w pierwszej kolejności należy użyć masy szpachlowej do drewna. Pozwoli ona załatać ubytki lub rysy w strukturze powierzchni. Gdy preparat wyschnie, usuń warstwy ewentualnych nierówności za pomocą papieru ściernego o wysokiej gradacji.

Po tych wszystkich krokach możesz przejść do finalnego malowania mebli. Jeśli masz prawdziwą duszę artysty, to po zaschnięciu farby, możesz także zdecydować się na malowanie ornamentów. 

Zdj. główne: Lucas Hoang/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy fototapeta do łazienki to dobry pomysł?
Czy fototapeta do łazienki to dobry pomysł?
W tym artykule przyjrzymy się zaletom, ograniczeniom i czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.
Farba ścienna dla alergika – czym pomalować ścianę?
Farba ścienna dla alergika – czym pomalować ścianę?
Zastanawiasz się nad zmianą koloru pomieszczeń? Zobacz farby najlepszych marek odpowiednie dla alergików!
Jak zorganizować wyjazd z psem?
Jak zorganizować wyjazd z psem?
Planujesz wakacje ze swoim czworonożnym przyjacielem? Zobacz, jak odpowiednio je zaplanować, aby wasz wyjazd był udany.
Ostatnie wpisy