Jak wymienić zamek w drzwiach? Porady dla początkujących

Jak wymienić zamek w drzwiach? Porady dla początkujących
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Aby wymienić zamek w drzwiach, nie potrzebujesz wcale pomocy fachowca. Możesz spróbować wykonać to samodzielnie. Jest to prosta czynność, którą zrealizujesz na własną rękę za pomocą podstawowych narzędzi. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić. 

Długie terminy oczekiwania, opóźnienia i brak profesjonalizmu u majstrów to sprawy, które często zniechęcają Cię przed remontami i naprawami? Jeśli chodzi o coś tak drobnego, jak wymiana zamka, możesz tego uniknąć. Jest to prostsze, niż myślisz. Czasami wystarczy tylko nowa wkładka.

Na decyzję o zmianie zamka może mieć wpływ wiele czynników. Jest to naturalne następstwo po kradzieży lub zgubieniu kluczy. Innym powodem jest troska o bezpieczeństwo i prywatność, np. po przeprowadzce do nowego mieszkania lub domu, albo po rozwodzie. A może po prostu Twój zamek uległ uszkodzeniu i warto rozejrzeć się za nowym? Specjaliści zachęcają również do tego, aby co jakiś czas zmienić zabezpieczenia prewencyjnie. Podobnie jest ze zmianą hasła w bankowości internetowej.

Producenci zamków prześcigają się w coraz to nowszych systemach chroniących przed włamaniem. Może masz już w swoich drzwiach zamek na tyle przestarzały, że włamywacz nie będzie musiał zbytnio się wysilić i wkradnie się do Twojego mieszkania bez trudu? Obojętnie jakie są Twoje powódki, przedstawiamy, jak wymienić zamek w drzwiach krok po kroku.

Czym różni się zamek od wkładki?

Pierwsze pytanie brzmi, czy potrzebujesz wymienić cały zamek? A może wystarczy tylko nowa wkładka? Pierwszy produkt to mechanizm wbudowany w drzwi, który zabezpiecza dostęp do jakiejś ograniczonej przestrzeni. Działa dzięki wysunięciu rygla zapadki lub zasuwki, albo przez jego unieruchomienie za pomocą klucza. Drugi artykuł to okucie współpracujące z zamkiem i zwiększające stopień zabezpieczenia drzwi przed włamaniem. Najczęściej wystarczy wyłącznie wymiana wkładki.

Jak wymienić zamek?

Na początku czeka Cię wizyta w sklepie i wybranie produktu. Po powrocie pierwszym etapem jest odkręcenie obudowy, czyli klamki oraz szyldu. Później odkręć wszystkie widoczne śruby, które mocują zamek w otworze. Podważ go śrubokrętem, by móc go wyjąć. W tym samym miejscu umieść nowy zamek i przykręć go śrubami, które powinny być w komplecie. Jeśli nowy zamek ma wymienną wkładkę, zamocuj ją dopiero po zamontowaniu zamka. Po dokręceniu śrub montażowych włóż do zamka klucz i sprawdź, czy mechanizm działa bez trudu. Następnie dokręć szyld i zamontuj klamkę.

Jak wymienić wkładkę?

Najpierw zakup nową wkładkę. Najlepiej jak będzie ona taka sama, jak poprzednia. Jeśli nie jesteś pewien, weź starą część do sklepu i poproś o pomoc sprzedawcę. Większość jednak ma ten sam kształt, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że samodzielnie wybrany przez Ciebie model również będzie pasował. Elementem wyróżniającym się jest wielkość, a właściwie długość wkładki. Jeśli kupisz za krótką, to może się okazać, że po zamontowaniu, nie będzie się dało włożyć klucza do końca lub włożysz go, ale już nie przekręcisz. Jeśli wkładka będzie zbyt długa, to będzie wystawać poza drzwi albo jej zamontowanie będzie niemożliwe.

Jeśli kupisz pasujący element, to wystarczy odkręcić i usunąć szyld z drzwi. Szyld to ten zewnętrzny element. Większość osób uznaje, że pełni on funkcję jedynie dekoracyjną. W rzeczywistości zabezpiecza zamek i wkładkę, więc powinien być bardzo solidny i wytrzymały. Po jego usunięciu odkręć śrubę, która przytrzymuje wkładkę. Włożony do zamka klucz delikatnie przekręć w dowolną stronę, tak aby dokładnie ustawić wewnętrzny mechanizm, a następnie wyciągnij stary element. W jego miejsce zamocuj nowy, również z umieszczonym z zamku kluczem. Później dokręć śrubą mocującą. Zostaje już tylko przykręcenie szyldu do drzwi. Do tej procedury potrzebujesz wyłącznie śrubokręta. 

Czym kierować się przy zakupie?

Zakupu dokonasz w każdym dyskoncie budowlanym, sklepie specjalistycznym lub zamówisz przez internet. Ceny wkładek i zamków wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Na rynku dostępne są różne typy i modele. Skąd więc wiedzieć, co wybrać? Do zabezpieczenia domów i mieszkań polecane są wkładki EVO i PRO SYSTEM. Możesz też zdecydować się na ich antywłamaniowe odpowiedniki. Są one odporne na rozwiercanie. Jeśli chodzi o zamki, to dzielą się na wpuszczane i nawierzchniowe. W przypadku montażu więcej niż jednego zamka wybierz oba typy, wpuszczany na dole i nawierzchniowy u góry. Nie kieruj się ceną, ale jakością. Na tym produkcie nie warto oszczędzać, bo docelowo będzie Ci służył dobrych kilka lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak naprawić parkiet?
Jak naprawić parkiet?
Parkiet drewniany prezentuje się świetnie, więc nic dziwnego, że tak wiele osób marzy o tym, by mieć go w domu czy mieszkaniu. Co jednak zrobić, kiedy ulegnie on uszkodzeniu? Na wszystko są sposoby. Sprawdź, jakie!
Ubezpieczenie telewizora – ile kosztuje polisa?
Ubezpieczenie telewizora – ile kosztuje polisa?
W Polsce sprzedaje się coraz więcej telewizorów. Praktycznie każde gospodarstwo domowe ma w swoim wyposażeniu przynajmniej jedno urządzenie.
Jak dbać o czystość poduszek w ogrodzie?
Jak dbać o czystość poduszek w ogrodzie?
Utrzymanie w czystości poduszek ogrodowych nie musi być trudne. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na zachowanie ich w doskonałym stanie przez długi czas.
Ostatnie wpisy