Kwiaty pnące do ogrodu – przegląd propozycji

W ogrodzie
Kwiaty pnące do ogrodu – przegląd propozycji
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pnącza to szczególnie efektowne rośliny ogrodowe o szerokim zastosowaniu. Doskonale sprawdzą się na pergolach, altanach, trasach czy elementach ogrodu, które chcielibyśmy przykryć, jak np. ogrodzenie czy ściana budynku gospodarczego. Przejrzyj z nami najchętniej wybierane rośliny pnące do ogrodu.

Wśród pnączy znajdziemy gatunki z ozdobnymi liśćmi, kwitnące, a także z jadalnymi owocami. Niektóre z nich wymagają więcej uwagi, inne z kolei mogą obficie się rozrosnąć bez szczególnej pielęgnacji. Oto kilka gatunków, które z powodzeniem mogą się sprawdzić w Twoim ogrodzie.

1. Bluszcz hedera

Znany inaczej jako bluszcz pospolity, to jeden ze zdecydowanie najpopularniejszych gatunków pnączy w Polsce. Ta roślina nie ma wygórowanych wymagań – dość szybko i gęsto pokryje prawie każdą powierzchnię. Lubi stanowiska jasne, ale dobrze radzi sobie również w cieniu. Regularnego podlewania wymaga jedynie w czasie suszy. Z reguły jest też rośliną odporną na mróz – w wyjątkowo mroźne zimy można na wszelki wypadek osłonić jego podstawę. Bluszcze osiągają nawet do kilkunastu metrów wysokości.

2. Winobluszcze

Winobluszcze również są łatwe w uprawie – pnącza tworzą gęste, nieprzepuszczalne ściany. Jesienią liście winobluszczu przebarwiają się w piękne odcienie czerwieni. To roślina mrozoodporna. Dobrze się czuje zarówno w miejscach jasnych, jak i zacienionych. Jedyny zabieg pielęgnacyjny, który zaleca się regularnie wykonywać, to podcinanie i kontrolowanie wzrostu. Warto mieć na uwadze, że winobluszcze charakteryzują się późnym okresem wegetacji – wiosną roślina nie ma liści.

>> Zobacz też: Oświetlenie ogrodowe – sposób na piękny i bezpieczny ogród

3. Kokornak wielkolistny

To roślina o intensywnie zielonych sercowatych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto. Jej pnącza mogą sięgnąć 15 cm. W maju i czerwcu kokornak kwitnie, a jego kwiaty mają efektowny kształt i piękną purpurowobrunatną barwę. Po okresie kwitnienia pnącze ozdabiają długie, ogórkowate owoce w kolorze zieleni. Roślina ta lubi cień. Wymaga jednak solidnych podpór. W czasie susz należy ją regularnie podlewać. Odpowiadają jej nawozy organiczne. Kokornak jest gatunkiem mrozoodpornym.

4. Wiciokrzewy

Kolejny kwitnący gatunek o efektownych rurkowatych lub trąbkowatych kwiatach – zależnie od odmiany posiadają one różne barwy. Pnącza wiciokrzewów osiągają do 6 m wysokości. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych. Poradzą sobie jednak także w cieniu. W czasie susz wymagają regularnego podlewania. Zaleca się również profilaktyczną ochronę przed szkodnikami i chorobami.

5. Glicynia kwiecista

Uważana jest za jedno z najpiękniejszych pnączy ogrodowych. Jej długie, groniaste kwiatostany o efektownych barwach – bieli, niebieskiego lub fioletu – robią niesamowite wrażenie. Roślina ta osiąga do 4 m wysokości. Lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. To gatunek pnączy wymagający regularnej pielęgnacji – podlewania, nawożenia, przycinania oraz ochrony przed mrozem. 

6. Powojnik

To jedno z najczęściej spotykanych kwitnących pnączy w polskich ogrodach. Odmiana powojnika wielkokwiatowego charakteryzuje się pięknymi dużymi kwiatami o średnicy sięgającej nawet 20 cm. Najlepiej czuje się na stanowiskach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Zaleca się regularnie podlewać roślinę oraz nawozić preparatem do roślin kwitnących. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny zbiornik na deszczówkę: kluczowe czynniki do rozważenia
Jak wybrać idealny zbiornik na deszczówkę: kluczowe czynniki do rozważenia
Rozważanie wielu czynników przy wyborze idealnego zbiornika na deszczówkę może być skomplikowane. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję.
Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Czy warto inwestować w drewnianą elewację? Poznaj wady i zalety wykończenia domu drewnem i zdecyduj, czy chcesz uwzględnić je w projekcie swojego domu.
Skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania?
Skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania?
Potrzebne ci są pieniądze na remont? Dowiedz się, skąd możesz je uzyskać.
Ostatnie wpisy