Kwiaty pnące do ogrodu – przegląd propozycji

W ogrodzie
Kwiaty pnące do ogrodu – przegląd propozycji
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pnącza to szczególnie efektowne rośliny ogrodowe o szerokim zastosowaniu. Doskonale sprawdzą się na pergolach, altanach, trasach czy elementach ogrodu, które chcielibyśmy przykryć, jak np. ogrodzenie czy ściana budynku gospodarczego. Przejrzyj z nami najchętniej wybierane rośliny pnące do ogrodu.

Wśród pnączy znajdziemy gatunki z ozdobnymi liśćmi, kwitnące, a także z jadalnymi owocami. Niektóre z nich wymagają więcej uwagi, inne z kolei mogą obficie się rozrosnąć bez szczególnej pielęgnacji. Oto kilka gatunków, które z powodzeniem mogą się sprawdzić w Twoim ogrodzie.

1. Bluszcz hedera

Znany inaczej jako bluszcz pospolity, to jeden ze zdecydowanie najpopularniejszych gatunków pnączy w Polsce. Ta roślina nie ma wygórowanych wymagań – dość szybko i gęsto pokryje prawie każdą powierzchnię. Lubi stanowiska jasne, ale dobrze radzi sobie również w cieniu. Regularnego podlewania wymaga jedynie w czasie suszy. Z reguły jest też rośliną odporną na mróz – w wyjątkowo mroźne zimy można na wszelki wypadek osłonić jego podstawę. Bluszcze osiągają nawet do kilkunastu metrów wysokości.

2. Winobluszcze

Winobluszcze również są łatwe w uprawie – pnącza tworzą gęste, nieprzepuszczalne ściany. Jesienią liście winobluszczu przebarwiają się w piękne odcienie czerwieni. To roślina mrozoodporna. Dobrze się czuje zarówno w miejscach jasnych, jak i zacienionych. Jedyny zabieg pielęgnacyjny, który zaleca się regularnie wykonywać, to podcinanie i kontrolowanie wzrostu. Warto mieć na uwadze, że winobluszcze charakteryzują się późnym okresem wegetacji – wiosną roślina nie ma liści.

>> Zobacz też: Oświetlenie ogrodowe – sposób na piękny i bezpieczny ogród

3. Kokornak wielkolistny

To roślina o intensywnie zielonych sercowatych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto. Jej pnącza mogą sięgnąć 15 cm. W maju i czerwcu kokornak kwitnie, a jego kwiaty mają efektowny kształt i piękną purpurowobrunatną barwę. Po okresie kwitnienia pnącze ozdabiają długie, ogórkowate owoce w kolorze zieleni. Roślina ta lubi cień. Wymaga jednak solidnych podpór. W czasie susz należy ją regularnie podlewać. Odpowiadają jej nawozy organiczne. Kokornak jest gatunkiem mrozoodpornym.

4. Wiciokrzewy

Kolejny kwitnący gatunek o efektownych rurkowatych lub trąbkowatych kwiatach – zależnie od odmiany posiadają one różne barwy. Pnącza wiciokrzewów osiągają do 6 m wysokości. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych. Poradzą sobie jednak także w cieniu. W czasie susz wymagają regularnego podlewania. Zaleca się również profilaktyczną ochronę przed szkodnikami i chorobami.

5. Glicynia kwiecista

Uważana jest za jedno z najpiękniejszych pnączy ogrodowych. Jej długie, groniaste kwiatostany o efektownych barwach – bieli, niebieskiego lub fioletu – robią niesamowite wrażenie. Roślina ta osiąga do 4 m wysokości. Lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. To gatunek pnączy wymagający regularnej pielęgnacji – podlewania, nawożenia, przycinania oraz ochrony przed mrozem. 

6. Powojnik

To jedno z najczęściej spotykanych kwitnących pnączy w polskich ogrodach. Odmiana powojnika wielkokwiatowego charakteryzuje się pięknymi dużymi kwiatami o średnicy sięgającej nawet 20 cm. Najlepiej czuje się na stanowiskach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Zaleca się regularnie podlewać roślinę oraz nawozić preparatem do roślin kwitnących. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stłuczona szyba w drzwiach. Wymieniać czy wstawić nowe drzwi?
Stłuczona szyba w drzwiach. Wymieniać czy wstawić nowe drzwi?
Stłukła Ci się szyba w drzwiach? Przeczytaj, dlaczego warto ją wymienić samodzielnie.
Jak zamaskować otwory rewizyjne?
Jak zamaskować otwory rewizyjne?
Estetyczne zamaskowanie otworów rewizyjnych w łazience jest proste. Sprawdź nasze patenty na skuteczne ukrycie rur i instalacji.
Mobilny barek kuchenny – sposób na przechowywanie!
Mobilny barek kuchenny – sposób na przechowywanie!
Masz mało miejsca na blacie kuchennym? Rozwiązaniem jest mobilny wózek!
Ostatnie wpisy