Aranżacje z kominkami cieszą się popularnością. Jednak nie w każdym mieszkaniu jest możliwość podłączenia tradycyjnego kominka. Jak można go zastąpić? Są na to sposoby.
Jeżeli w twoim domu nie ma możliwości zainstalowania kominka, dalej możesz „zamknąć” ogień w pomieszczeniu i cieszyć się wyjątkowym efektem. Oto kilka alternatyw dla tradycyjnych kominków.
Piecyki wolnostojące, kiedyś popularnie nazywane „kozami” są świetną alternatywą dla tradycyjnych kominków. Te współczesne w niczym nie przypominają już starych „kóz”, ale nazwa ta nadal się utrzymuje. Współczesne wolnostojące kozy dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Nie wymagają one zabudowy i mogą być zamontowane nawet w niewielkich pomieszczeniach. Kozy opalane są drewnem, a niektóre najnowsze modele mają również możliwość zastosowania pelletu.
Ze względu na obecne ograniczenia spalania węgla lub drewna w paleniskach coraz częściej zamiast tradycyjnych kominków wybierane są te ekologiczne. Kominek ekologiczny opalany jest biopaliwem, które podczas spalania nie wydzielają dymu, zapachu, ani nie zostawiają popiołu. Biopaliwo spala się całkowicie. Kominki te nie wymagają więc podpięcia do przewodu kominowego.
Kominki elektryczne to bardzo wygodne i efektowne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą instalować tradycyjnego kominka. Kominek elektryczny umieścić możemy w dowolnym pomieszczeniu. Kominki takie sterowane są pilotem i mają możliwość ustawienia parametrów takich jak wysokość, jasność i szybkość migotania płomieni.
Często określa się je mianem atrapy kominków i postrzega już tylko jako dekorację. To rozwiązanie dla wnętrz, w których nie ma możliwości instalacji ani kominka tradycyjnego, ani też kozy, czy kominka ekologicznego. Panele kominkowe dostępne są w najróżniejszych formach i kolorach. Mogą być wykonane z drewna, gipsu lub styropianu. Łatwo można go przenieść w dowolne miejsce oraz z powodzeniem stworzyć efektowną dekorację.