Stłuczona szyba w drzwiach. Wymieniać czy wstawić nowe drzwi?

Wykończenie
Stłuczona szyba w drzwiach. Wymieniać czy wstawić nowe drzwi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wewnętrzne drzwi z przeszkleniami są bardzo często wybierane, ponieważ dodają pomieszczeniom lekkości i niepowtarzalnej jasności. Niestety często zdarza się, że szyba w drzwiach ulegnie zniszczeniu. Nie warto wtedy wymieniać całych drzwi, wystarczy tylko wymienić szybę.

Wymiana stłuczonej szyby w drzwiach, dlaczego warto?

Drzwi z przeszkleniami są bardzo popularne, ponieważ nadają wnętrzu lekkości. Niestety często wystarczy niefortunny trzask lub przeciąg, aby szyba rozbiła się w drobny mak. Co w takiej sytuacji zrobić?

W supermarketach budowlanych można zakupić drzwi pokojowe już za około 150 zł, lecz są one niskiej jakości. Zakup nowych drzwi dobrej jakości to koszt od około 400 zł w górę. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę szyby w drzwiach.

>> Zobacz: Kto odpowiada za zalanie łazienki?

Koszt wymiany szyby w drzwiach

Wymianę szyby można zlecić fachowcowi lub zrobić to samodzielnie. Jednak niezależnie, kto będzie ją wymieniał, to trzeba ją samodzielnie zakupić. Cena nowego przeszklenia waha się od 60 do 130 zł/m2 – jest to zależne od grubości szkła i jego koloru. Szybę należy poddać szlifowaniu krawędzi – co jest dodatkowym kosztem. Jeśli fachowiec będzie wymieniał szybę na miejscu, to koszt usługi z dojazdem to minimum 150 zł.

Alternatywa dla przeszklenia

Wymiana szyby lub zakup nowych drzwi nie jest jedynym rozwiązaniem. W otworach po szkle można umieścić materiał bardzo podobny do szkła, czyli plexi lub akryl. Wybierając ten materiał, różnica wizualna często jest bardzo niewielka, a jest dużo taniej. W marketach budowlanych można zakupić przepuszczającą światło plexi w różnych wzorach i kolorach.

Miejsce po szybie można zamaskować płytami meblowymi lub innymi materiałami. Ciekawym rozwiązaniem jest wstawienie w puste miejsce wcześniej pomalowanej cienkiej płyty MDF. Warto pamiętać, aby reszta drzwi w domu wyglądała tak samo, dzięki czemu wnętrze będzie spójne.

Samodzielna wymiana szyby w drzwiach

Szybę w drzwiach można wymienić samodzielnie, jest to bardzo łatwe. Do wymiany szyby w drzwiach będą potrzebne narzędzia:

 • nożyk tapicerski,
 • miarka,
 • silikon szklarski
 • taśma malarska,
 • wyciskacz do kartuszy,
 • nowa szyba.

Aby zakupić nową szybę, należy usunąć resztki starej szyby z drzwi, następnie zmierzyć wysokość i szerokość powstałego otworu.

Wymiana szyby krok po kroku

 1. Ściągnij drzwi z zawiasów.
 2. Usuń resztki starej szyby poprzez demontaż listew, które ją podtrzymują. Aby to zrobić, należy okleić taśmą malarską drzwi dookoła deszczułek – pozwoli to uniknąć przypadkowych uszkodzeń podczas usuwania resztek szkła.
 3. Za pomocą nożyka podważ delikatnie listewki. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, aby ich przypadkiem nie uszkodzić.
 4. Zmierz otwór po szybie.
 5. Oczyść miejsce, w którym będzie nowa szyba – można to zrobić za pomocą np. benzyny ekstrakcyjnej.
 6. Do oczyszczonego miejsca zaaplikuj silikon szklarski i przyłóż szybę, aby mocno osiadła w otworze.
 7. Usuń taśmę malarską z drzwi.
 8. Miejsce, w którym będą znajdowały się listewki, pokryj silikonem.
 9. Przymocuj listewki na silikon.
 10. Usuń resztki silikonu za pomocą szmatki nasączonej octem.
 11. Powieś drzwi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są korzyści z zamówienia regału na wymiar
Jakie są korzyści z zamówienia regału na wymiar
W tym artykule omówiono cechy nowoczesnych regałów, trendy w ich projektowaniu, oraz zalety wyboru regałów niestandardowych, w tym regałów metalowych z półkami drewnianymi. 
Czy trzeba odśnieżać trawnik?
Czy trzeba odśnieżać trawnik?
Nadmiar śniegu może negatywnie wpłynąć na Twój trawnik. Zobacz, o czym warto pamiętać.
Przechowywanie butli gazowej w domu – wszystko, co musisz wiedzieć
Przechowywanie butli gazowej w domu – wszystko, co musisz wiedzieć
Butla gazowa ma wielu zwolenników, jednak jej użytkowanie jest związane z odpowiedzialnością i przestrzeganiem przepisów. Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Ostatnie wpisy