Ścianka działowa – jaki rodzaj wybrać?

Ścianka działowa – jaki rodzaj wybrać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ścianka działowa to rodzaj wewnętrznego podziału pomieszczenia, w odróżnieniu od ściany nośnej nie stanowi niezbędnego elementu konstrukcyjnego budynku. 

Może być idealnym  sposobem na stworzenie niesamowitej aranżacji naszej przestrzeni. Co najważniejsze – do pracy nie musimy wzywać fachowców, przegrodę z powodzeniem wykonamy samodzielnie.

Ściana działowa

Popularnym pomysłem jest usunięcie ściany dzielącej kuchnię i salon, ale taką zaporę można również śmiało wybudować od zera w dowolnym miejscu. Najczęściej montuje się ją z płyt gipsowych lub z cegły. To idealny sposób, aby zbyt dużą przestrzeń podzielić na mniejsze i stworzyć nowy pokój np. dla dziecka.

Półścianka

Ciekawym sposobem na podział np. salonu jest wybudowanie niskiej ścianki działowej, tzw. półściankę lub murek. Może ona odseparować od siebie salon od jadalni bez zaciemniania pomieszczenia (szczególnie gdy w pokoju znajduje się tylko jedno okno, a nie chcemy inwestować w nowe lampy). Montaż ścianek działowych jest także popularny w łazienkach, np. aby oddzielić ubikację od pokoju kąpielowego.

Karton gips

Najprostszym sposobem postawienia ścianki działowej jest technika szkieletowa, czyli postawienie jej z karton gipsu. To system suchej zabudowy, polega na montażu szkieletu ramowego z profili aluminiowych lub metalowych, do którego później dołącza się płyty kartonowo-gipsowe. Taka ścianka nie jest wyjątkowo wytrzymała, dlatego używamy ich w pomieszczeniach, które nie potrzebują trwałej podziałki.

Ścianka działowa z płyt gipsowych

Technika jest stosunkowo prosta. Najpierw należy wykonać szkielet ramowy ścianki, który może być postawiony na istniejącym podłożu (np. na panelach czy parkiecie). 

Do tego potrzebujemy profile aluminiowe lub metalowe do ścianek działowych, które montujemy do podłoża, ścian bocznych oraz sufitu. Całą konstrukcję musimy dodatkowo wzmocnić, jeśli planujemy w niej drzwi czy okna oraz jakieś obciążenia np. w postaci podwieszanych półek. 

Następnie stelaż zamykamy z obu stron płytami karton gips, dobrze będzie również wypełnić wnętrze wełną akustyczną, aby wyeliminować przenikanie przez nią głosów czy innych hałasów. Potem wystarczy położyć na niej gładź, a następnie tapetę czy płytki.

Ścianka działowa murowana

Jej montaż polega na murowaniu z cegły lub pustaka pianobetonoego z użyciem zaprawy murarskiej. Jej budowa jest bardziej wymagająca, całość jest także grubsza i cięższa niż ścianka z karton gipsu. Trzeba ją stawiać na posadzce betonowej lub bezpośrednio na stropie. 

Taką ściankę również możemy zrobić samemu, jednak warto byłoby skonsultować ze specjalistą przynajmniej nośność stropu, aby wiedzieć, czy nie musimy dokonać dodatkowych umocnień.

Drewniana ścianka działowa

Ścianę działową można również postawić na szkielecie z drewna, który jest podobny do stelaża z gipsu, ale zamiast profili aluminiowych czy stalowych wstawiamy krawędziaki drewniane. Drewno musi być wysokiej jakości, mocne i wytrzymałe, dobrze jest je dodatkowo zaimpregnować, aby uchronić taką konstrukcję od wilgoci.

Ścianka działowa z cegły

Najsolidniejszą konstrukcją jest ściana działowa z cegły. Muruje się ją w technice na mokro przy użyciu zaprawy murarskiej. Taka ściana jest gruba i trwała, idealna, jeżeli zamierzamy ją obciążyć elementami wiszącymi, np. półkami czy innymi. Główną wadą jest niska izolacyjność akustyczna. 

Taką ścianę działową należy stawiać bezpośrednio na posadzce działowej lub na stropie. Ze względu na ciężar takiej ściany działowej dobrze byłoby skonsultować się ze specjalistą lub powierzyć tę pracę odpowiednim fachowcom. Można też wykonać taką ścianę z cegły klinkierowej. Całość nie wymaga potem dodatkowego wykończenia, a jej surowy wygląd nadaje pomieszczeniu loftowy charakter.

Którą wybrać?

Ścianka działowa z cegły jest niezwykle wytrzymała na obciążenia, designersko wygląda, ale jest niezwykle gruba, co zabiera sporo przestrzeni. Jest też kosztowną inwestycją. Zaletą wykonania ściany działowej z płyt kartonowo-gipsowych jest łatwość ich stawiania, dodatkowo materiały do ich wykonania są stosunkowo tanie i lekkie.

Ostatecznie o wyborze odpowiedniej ścianki decyduje przede wszystkim jej przeznaczenie oraz możliwości przestrzenne naszego mieszkania czy domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywając sekrety trwałości – jak materiały wykończeniowe wpływają na komfort mieszkania
Odkrywając sekrety trwałości – jak materiały wykończeniowe wpływają na komfort mieszkania
Odkryj, jak materiały wykończeniowe wpływają na trwałość i komfort mieszkania. Nasz artykuł przybliża najważniejsze aspekty doboru idealnych rozwiązań dla Twojego domu.
Jakie wybrać łóżko do małej sypialni?
Jakie wybrać łóżko do małej sypialni?
Przestrzeń w nowych mieszkaniach jest zwykle mocno ograniczona, dlatego warto wiedzieć jakie łóżko wybrać do małej sypialni? Na co zwrócić uwagę?
Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Sprawdzone patenty
Jak rozjaśnić ciemny przedpokój? Sprawdzone patenty
Przedpokój to często najciemniejsze pomieszczenie w mieszkaniu lub domu, ale stosując parę sztuczek szybko możemy to zmienić. Przedstawiamy sprawdzone patenty na aranżację tej przestrzeni.
Ostatnie wpisy