Ścianka działowa – jaki rodzaj wybrać?

Ścianka działowa – jaki rodzaj wybrać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ścianka działowa to rodzaj wewnętrznego podziału pomieszczenia, w odróżnieniu od ściany nośnej nie stanowi niezbędnego elementu konstrukcyjnego budynku. 

Może być idealnym  sposobem na stworzenie niesamowitej aranżacji naszej przestrzeni. Co najważniejsze – do pracy nie musimy wzywać fachowców, przegrodę z powodzeniem wykonamy samodzielnie.

Ściana działowa

Popularnym pomysłem jest usunięcie ściany dzielącej kuchnię i salon, ale taką zaporę można również śmiało wybudować od zera w dowolnym miejscu. Najczęściej montuje się ją z płyt gipsowych lub z cegły. To idealny sposób, aby zbyt dużą przestrzeń podzielić na mniejsze i stworzyć nowy pokój np. dla dziecka.

Półścianka

Ciekawym sposobem na podział np. salonu jest wybudowanie niskiej ścianki działowej, tzw. półściankę lub murek. Może ona odseparować od siebie salon od jadalni bez zaciemniania pomieszczenia (szczególnie gdy w pokoju znajduje się tylko jedno okno, a nie chcemy inwestować w nowe lampy). Montaż ścianek działowych jest także popularny w łazienkach, np. aby oddzielić ubikację od pokoju kąpielowego.

Karton gips

Najprostszym sposobem postawienia ścianki działowej jest technika szkieletowa, czyli postawienie jej z karton gipsu. To system suchej zabudowy, polega na montażu szkieletu ramowego z profili aluminiowych lub metalowych, do którego później dołącza się płyty kartonowo-gipsowe. Taka ścianka nie jest wyjątkowo wytrzymała, dlatego używamy ich w pomieszczeniach, które nie potrzebują trwałej podziałki.

Ścianka działowa z płyt gipsowych

Technika jest stosunkowo prosta. Najpierw należy wykonać szkielet ramowy ścianki, który może być postawiony na istniejącym podłożu (np. na panelach czy parkiecie). 

Do tego potrzebujemy profile aluminiowe lub metalowe do ścianek działowych, które montujemy do podłoża, ścian bocznych oraz sufitu. Całą konstrukcję musimy dodatkowo wzmocnić, jeśli planujemy w niej drzwi czy okna oraz jakieś obciążenia np. w postaci podwieszanych półek. 

Następnie stelaż zamykamy z obu stron płytami karton gips, dobrze będzie również wypełnić wnętrze wełną akustyczną, aby wyeliminować przenikanie przez nią głosów czy innych hałasów. Potem wystarczy położyć na niej gładź, a następnie tapetę czy płytki.

Ścianka działowa murowana

Jej montaż polega na murowaniu z cegły lub pustaka pianobetonoego z użyciem zaprawy murarskiej. Jej budowa jest bardziej wymagająca, całość jest także grubsza i cięższa niż ścianka z karton gipsu. Trzeba ją stawiać na posadzce betonowej lub bezpośrednio na stropie. 

Taką ściankę również możemy zrobić samemu, jednak warto byłoby skonsultować ze specjalistą przynajmniej nośność stropu, aby wiedzieć, czy nie musimy dokonać dodatkowych umocnień.

Drewniana ścianka działowa

Ścianę działową można również postawić na szkielecie z drewna, który jest podobny do stelaża z gipsu, ale zamiast profili aluminiowych czy stalowych wstawiamy krawędziaki drewniane. Drewno musi być wysokiej jakości, mocne i wytrzymałe, dobrze jest je dodatkowo zaimpregnować, aby uchronić taką konstrukcję od wilgoci.

Ścianka działowa z cegły

Najsolidniejszą konstrukcją jest ściana działowa z cegły. Muruje się ją w technice na mokro przy użyciu zaprawy murarskiej. Taka ściana jest gruba i trwała, idealna, jeżeli zamierzamy ją obciążyć elementami wiszącymi, np. półkami czy innymi. Główną wadą jest niska izolacyjność akustyczna. 

Taką ścianę działową należy stawiać bezpośrednio na posadzce działowej lub na stropie. Ze względu na ciężar takiej ściany działowej dobrze byłoby skonsultować się ze specjalistą lub powierzyć tę pracę odpowiednim fachowcom. Można też wykonać taką ścianę z cegły klinkierowej. Całość nie wymaga potem dodatkowego wykończenia, a jej surowy wygląd nadaje pomieszczeniu loftowy charakter.

Którą wybrać?

Ścianka działowa z cegły jest niezwykle wytrzymała na obciążenia, designersko wygląda, ale jest niezwykle gruba, co zabiera sporo przestrzeni. Jest też kosztowną inwestycją. Zaletą wykonania ściany działowej z płyt kartonowo-gipsowych jest łatwość ich stawiania, dodatkowo materiały do ich wykonania są stosunkowo tanie i lekkie.

Ostatecznie o wyborze odpowiedniej ścianki decyduje przede wszystkim jej przeznaczenie oraz możliwości przestrzenne naszego mieszkania czy domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak obudować grzejniki w domu?
Jak obudować grzejniki w domu?
Widoczne grzejniki psują wygląd całego wnętrza? Sprawdź, w jaki sposób możesz sprawić, że staną się niemal niewidoczne!
Jak wybrać idealne płytki ceramiczne do twojego domu – przewodnik i wskazówki
Jak wybrać idealne płytki ceramiczne do twojego domu – przewodnik i wskazówki
Przekształć swoje mieszkanie, dzięki wyborowi perfekcyjnych płytek ceramicznych. Nasz przewodnik wskazuje, co brać pod uwagę, aby dodatki ceramiki idealnie współgrały z twoim stylem.
Jak stworzyć naturalny staw w ogrodzie
Jak stworzyć naturalny staw w ogrodzie
Uzyskaj swoją oazę spokoju w ogrodzie, tworząc naturalny staw. Krok po kroku dowiesz się, jak wybrać miejsce, jakie rośliny wybrać, jak utrzymać czystość wody i jak zadbać o swoje stworzenie przez cały rok.
Ostatnie wpisy