Farba ścienna dla alergika – czym pomalować ścianę?

Wykończenie
Farba ścienna dla alergika – czym pomalować ścianę?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nadszedł czas odświeżenia wnętrza i szukasz hipoalergicznej farby, która doda klimatu Twoim ścianom? Sprawdź, dzięki którym farbom alergia nie da Ci się we znaki!

Czego unikać przy urządzaniu pokoju alergika?

Alergeny są koszmarem dla każdego alergika, jednak nie tylko dla nich zalecane jest stosowanie farb hipoalergicznych. W pokoju dziecka warto dla jego bezpieczeństwa również pomalować ściany farbą posiadającą miano hipoalergicznej. Należy pamiętać o unikaniu produktów na bazie rozpuszczalnika oraz produktów mineralnych. Zaleca się także wybór hipoalergicznych emulsji, które oprócz tego powinny być wodorozcieńczalne. Dzięki nim pomalowana ściana jest gładka. Zanim kupisz wybraną farbę, nie zapomnij sprawdzić, czy ma odpowiedni certyfikat.

Pomalowana ściana koniecznie musi być gładka i jednolita, aby nie osiadał na niej nadmiar kurzu z powietrza. Każdy alergik zmagający się z problemem kurzu powinien zadbać, żeby zamalowane zostały wszystkie szczeliny. Warto zwrócić także uwagę na to, czy ściany były suche przed rozpoczęciem malowania, aby uniknąć powstającego z wilgoci grzyba na ścianach. Farby hipoalergiczne należą do grupy bardzo wytrzymałych i szybkoschnących produktów. Nie możesz zapomnieć o regularnym sprzątaniu, wycieraniu tapet z kurzu oraz wycieraniu podłóg na wilgotno.

Jak sprawdzić, czy farba jest hipoalergiczna?

Farby dla dzieci i wrażliwych na alergeny osób powinna posiadać atest hipoalergiczny. Termin „hipoalergiczny” oznacza dokładnie „niewywołujący alergii”. W praktyce słowo to oznacza, że substancja lub produkt ma właściwości, które zmniejszają możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Hasło pojawia się nie tylko na farbach dla alergików, a również na różnych kosmetykach oraz wielu innych produktach. Dzięki wystawionemu certyfikatowi alergik ma pewność, że farba nie spowoduje u niego reakcji alergicznej.

Każdy produkt stworzony specjalnie dla alergików koniecznie musi posiadać odpowiedni certyfikat, który potwierdzi pozytywny wynik badań sprawdzających, czy jest hipoalergiczny. Najlepszym wyborem będą różne emulsje lateksowe wysokiej jakości, które spełniają wszystkie możliwe wymogi. Certyfikat to wyznacznik jakości oraz wykorzystania odpowiedniego składu. Dzięki tym informacjom możemy być niemal pewni, że produkt nie wywoła żadnej reakcji alergicznej u osoby wrażliwej na pewne substancje. Takie oznaczenie możemy znaleźć na opakowaniu farby.

Właściwości farb hipoalergicznych

Wielu renomowanych producentów farb zaczęło wytwarzać hipoalergiczne odpowiedniki swoich produktów. Oprócz certyfikatu wybrany produkt powinien posiadać także logo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub inny, który może poświadczyć o pozytywnym przeprowadzeniu odpowiednich badań. To wystarczająca gwarancja zapewniająca brak środków uczulających w danej farbie.

Farba hipoalergiczna różni się od standardowych produktów tylko i wyłącznie składem. Jakość jest dokładnie taka sama jak klasycznych farb, tak samo jak paleta dostępnych kolorów i wytrzymałość na uszkodzenia. Farba hipoalergiczna jest sprzedawana jako emulsja, farba lateksowa lub akrylowa. Ten rodzaj farby nie wydziela zapachu w procesie malowania albo robi to tylko w małym stopniu. Nie zawierają one żadnych składników uczulających ani rozpuszczalników i amoniaku. Farba hipoalergiczna jest wodorozcieńczalna – rozpuszczalnikiem jest woda.

Jakie odznaczenia powinny posiadać farby hipoalergiczne?

Urządzając pokój alergika, należy dokładnie przestrzegać wytycznych. W trakcie remontów osoby wrażliwe są bardziej podatne na niebezpieczne skutki przebywania w bliskim kontakcie z alergenami. Dobranie przystosowanej dla alergików farby do malowania ścian może się wydawać trudnym zadaniem. Niewłaściwy skład może powodować problemy ze zdrowiem u dzieci. Aby ułatwić i usprawnić proces wyboru odpowiedniej farby hipoalergicznej producenci zadbali o oznaczenia, które widnieją na opakowaniach.

Głównymi oznaczeniami, które mogą posiadać dane farby hipoalergiczne to Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Zerowa Zawartość Lotnych Związków Organicznych oraz Certyfikat Nordic Ecolabel. Nordic Ecolabel oznacza spełnienie wysokich standardów jakości, a także przyjazność dla środowiska podczas produkcji oraz użytkowania. Jest on przyznawany w krajach nordyckich już od 1989 roku, a przy jego ocenie bierze się pod uwagę nie tylko jakość, a również działanie produktu na środowisko.

Zdjęcie główne: Ivan Samkov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybierać idealne łóżko dla komfortowego snu – przewodnik po różnych stylach i rozmiarach
Jak wybierać idealne łóżko dla komfortowego snu – przewodnik po różnych stylach i rozmiarach
Dowiedz się, jak znaleźć idealne łóżko do spania, które zapewni komfort i zdrowy sen. Poradnik obejmuje różne style i rozmiary łóżek.
Kupujesz nieruchomość? Poznaj alternatywne źródło atrakcyjnych ofert!
Kupujesz nieruchomość? Poznaj alternatywne źródło atrakcyjnych ofert!
Cała procedura jest przejrzysta i przebiega sprawnie, a cena może Cię pozytywnie zaskoczyć.
Nowoczesne meble łazienkowe, które świetnie wpisują się w aktualne trendy  
Nowoczesne meble łazienkowe, które świetnie wpisują się w aktualne trendy  
Dobrze przemyślana aranżacja nowoczesnej łazienki to inwestycja na długie lata codziennego użytkowania.
Ostatnie wpisy