Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Mieszkania w stylu japońskim nie są w Polsce jeszcze bardzo popularne, jednak projektant wnętrz z Krakowa zauważa, że zainteresowanie nimi stale rośnie. Zwolennicy japońskich wnętrz cenią je za minimalizm i kontakt z naturą, czyli to co we współczesnym, błyskawicznie pędzącym świecie jest nam tak bardzo potrzebne. Jak stworzyć mieszkanie w stylu japońskim nad Wisłą?
Mieszkania w stylu japońskim są aranżowane w taki sposób, żeby zapewnić mieszkańcom dobre samopoczucie i możliwość wypoczynku po ciężkim dniu wypełnionym pracą. Do aranżacji wnętrz w Japonii często wykorzystywany jest zapożyczony z Chin system feng shui. Zakłada on między innymi taki układ mebli, drzwi i okien, żeby umożliwić swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniu. Feng shui zakłada, że to jak mieszkamy wpływa na całe nasze życie.
Ważną cechą japońskich wnętrz jest prostota i zastosowanie naturalnych materiałów. Nie znajdziemy tu żadnych zbędnych elementów. Każdy przedmiot znajdujący się w mieszkaniu ma swoje przeznaczenie.
Są w Polsce sklepy zajmujące się sprzedażą japońskich mebli. Meble te są bardzo proste, a jednocześnie funkcjonalne. Tym co odróżnia wnętrza japońskie od europejskich są między innymi łóżka i stoły na krótkich nóżkach. Przy stole nie siedzi się na krzesłach. Zastępują je zazwyczaj wiklinowe siedziska lub miękkie poduszki. Łóżka japońskie są wyposażone w futon, czyli naturalne posłanie wykonane z bawełny.
Japońskie meble zazwyczaj wykonane są z drewna. Są wzbogacone o elementy z kamienia lub papieru. Inaczej niż w wielu polskich domach, meble są tu ustawione daleko od ścian.
Okna w japońskich mieszkaniach są wyjątkowo minimalistyczne. Nie ma tu miejsca na masywne zasłony i firanki. Możemy pozostawić okna nieosłonięte lub wykorzystać specjalne firany panelowe (ich kolorystyka jest dowolna, ważne natomiast, żeby dobrze komponowały się z innymi elementami znajdującymi się w pomieszczeniu). Równie ważnym elementem mieszkania w stylu japońskim są charakterystyczne, przesuwane drzwi.
Projektant wnętrz z Krakowa (https://mist.com.pl/) zauważa, że w mieszkaniach urządzonych w stylu japońskim dominuje naturalna kolorystyka. Często wykorzystywana jest tu także biel i czerń, brązy beże. Można pozwolić sobie na jeden element w intensywnym czerwonym kolorze, który będzie przyciągał spojrzenia i nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.
Jeżeli aranżujemy mieszkanie od podstaw, warto położyć na posadzce polerowany bambus (elementy bambusowe często pojawiają się w mieszkaniach w Japonii). Bambusowa podłoga sprawdzi się zarówno w kuchni, salonie, sypialni, jak i w łazience (wykazuje wysoką odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne).
Na podłodze warto jest położyć matę tatami, która zapewni ciepło i izolację akustyczną.
Podczas aranżacji mieszkania w japońskim stylu możemy wykorzystać różnego rodzaju dodatki. Pamiętajmy jedynie o tym, że cechą takiego wnętrza jest minimalizm. Z tego względu nie należy przesadzać z ilością ozdób. Idealnym wyborem są kaligrafie, które można powiesić na ścianach, lampy o papierowych abażurach. Warto jest zainwestować w ceramiczny wazon, w którym umieścimy suche gałęzie o ciekawych kształtach.
Funkcję ozdobną, jak i praktyczną pełnią ozdobne parawany, przy pomocy których możemy oddzielić sypialnię od jadalni, czy wydzielić miejsce do pracy. W mieszkaniu japońskim nie powinno zabraknąć roślin. Dobrze sprawdzą się tu storczyki, drzewka bonsai.
Więcej wizualizacji mieszkania tutaj: https://mist.com.pl/portfolio/m245-mieszkanie-krakow/.
Fot.: materiał prasowy Klienta.