Powody, dla których warto mieć pompę ciepła

Urządzanie
Powody, dla których warto mieć pompę ciepła
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sposób ogrzewania domu to jeden z większych dylematów podczas budowy domu. Głównie ze względów finansowych, ta decyzja rzutuje funkcjonowanie domowników przez kolejne lata. Na temat pompy ciepła krąży wiele mitów, które wynikają najczęściej z niezrozumienia sposobu jej działania. Opowiadamy to zaletach pompy ciepła – oto, dlaczego warto ją mieć!   

Pompa ciepła – koszty   

Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła, wbrew popularnym mitom, może być najtańszym rozwiązaniem z dostępnych na rynku propozycji. Przykładowo – projekt i montaż ogrzewania gazowego może wiązać się z wydatkiem rzędu nawet 50 tysięcy złotych. Z kolei koszt instalacji pompy ciepła w domu szacuje się w sposób indywidualny i dopasowuje się ją do potrzeb w danym budynku. Na koszt założenia takiej instalacji wpływa między innymi rodzaj wybranej pompy oraz ewentualna konieczność przeprowadzenia termomodernizacji budynku Koszt zamontowania pompy ciepła zazwyczaj nie sięga nawet połowy wydatków, związanych z montażem ogrzewania gazowego. Więcej na temat kosztów możesz dowiedzieć się, korzystając z kalkulatora na stronie https://columbusenergy.pl/oferta/pompa-ciepla-warszawa.    

Decydując się na powietrzną pompę cieplną, nie trzeba przejmować się odwiertami, ponieważ pozwala ona pobrać energię cieplną z powietrza, a samo urządzenie bardzo przypomina klimatyzator. Minusem może być jednak to, że założenie pompy wymaga zamontowania urządzenia na zewnątrz budynku, na specjalnej podstawie. Może to zaburzyć estetykę elewacji.   

Pompa ciepła to ogrzewanie centralne?   

Wiele osób kojarzy pompę ciepła głównie z instalacją centralnego ogrzewania, ale wybierając ogrzewanie pompą, nie trzeba wcale ograniczać się tylko do tej formy. Faktycznie, pompa to bardzo efektywny sposób na ogrzanie całego mieszkania czy domu, ale może też służyć na przykład do podgrzewania wody. Wszechstronne możliwości zastosowania pompy wpływają na obniżenie kosztów użytkowania ciepłej wody, której ceny ostatnimi czasy mocno wzrosły.  

Dodatkowo, w sezonie letnim można skorzystać z funkcji chłodzenia, w którą wyposażone są nowoczesne modele pomp. Wtedy instalacja może służyć również do obniżania temperatury w budynku podczas upałów. Ta opcja nie jest co prawda tak efektywna, co klimatyzacja, ale pozwala utrzymać w pomieszczeniach komfortową temperaturę bez instalacji dodatkowych urządzeń.   

Pompa ciepła a ekologia    

Ponieważ pompy ciepła, w przeciwieństwie do pieców, nie spalają żadnego paliwa, nie przyczyniają się emisji zanieczyszczeń do środowiska. O ile korzystasz z zasobów elektrowni, przy produkcji energii elektrycznej do zasilania pompy rzeczywiście pojawią się zanieczyszczenia powietrze. Nowoczesne technologie sprawiają jednak, że prąd można wytwarzać w sposób przyjazny dla środowiska. Jeśli energię elektryczną do zasilania pompy ciepła uzyskuje się ze źródeł odnawialnych, można uznać, że urządzenie pracuje zupełnie neutralnie pod względem emisji CO2. Dzięki swojej wysokiej efektywności, pompy ciepła wpływają na znaczne ograniczenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Ze względu na to, że pompy ciepła działają bez procesów spalania, nie wytwarzają szkodliwych spalin ani cząstek sadzy, co oznacza, że instalacja jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. 

Fot.: Gerd Altmann/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Drewniane elewacje – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Czy warto inwestować w drewnianą elewację? Poznaj wady i zalety wykończenia domu drewnem i zdecyduj, czy chcesz uwzględnić je w projekcie swojego domu.
Ogrzewanie domu – dostępne warianty
Ogrzewanie domu – dostępne warianty
Jest wiele sposobów na ogrzewanie domu. Podpowiadamy Ci, które z nich są najodpowiedniejsze dla Twojego domu.
Pokój gamera w nowoczesnym stylu
Pokój gamera w nowoczesnym stylu
Pokój prawdziwego gamera to marzenie każdego dziecka i nastolatka! Ciemne meble, kolorowe paski LED, oryginalne biurko, wygodny fotel i plakaty z postaciami z ulubionych gier to przepis na sukces oraz szczęście Twojego malucha.
Ostatnie wpisy