Artykuł sponsorowany
Wnętrza, w których sprawdzą się płytki, to oczywiście kuchnia i łazienka. Właśnie dla tych pomieszczeń znajdziemy najwięcej aranżacji. By jednak stworzyć oryginalne wnętrze, należy dobrać odpowiedni rozmiar płytek, kolor oraz teksturę.
Rozważając wielkość płytek, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Mały prysznic będzie wyglądał dziwnie, jeśli zdecydujesz się użyć w nim bardzo dużych płytek, a ogromna kuchnia nie będzie wyglądać dobrze wyłożona małymi mozaikami. Wybierz rozmiar płytki, który uzupełni przestrzeń Twojego pokoju
Kuchnie są tradycyjnie wyłożone standardowymi kwadratowymi płytkami o boku 10 cm, ale obecnie popularne stają się prostokątne płytki przypominające cegłę, podobnie jak większe płytki.
Po części zależy to od tego, jaką powierzchnię kuchni zamierzasz pokryć kafelkami – możesz chcieć tylko kilka rzędów płytek nad blatem lub możesz planować wyłożenie kafelkami całej ściany, a w takim przypadku większa płytka jest bardziej odpowiednia.
Podczas aranżowania łazienki należy wziąć pod uwagę przestrzeń między toaletą, umywalką a wanną lub prysznicem. Jeśli te elementy znajdują się blisko siebie, mniejsza płytka będzie wyglądać lepiej, umożliwiając lepszy przepływ linii i zmniejszając potrzebę cięcia płytek w niewygodne kształty. Jeśli masz duże pomieszczenie, większe płytki oznaczają mniej fug i bardziej elegancki wygląd.
Jedną z bardzo ważnych rzeczy, o których należy pomyśleć i które na wiele sposobów decydują o rozmiarze płytek, jakich możesz użyć, jest to, jak płaskie są twoje ściany. Jeśli ściany są szczególnie pofalowane i nierówne, użycie dużych płytek nie jest dobrym rozwiązaniem, z uwagi na to, że wszelkie uniesione obszary ściany będą zaakcentowane, a płytki nie będą się układać w jednej linii.
W tej sytuacji masz kilka możliwości, najpierw zerwanie całej ściany, wyrównanie jej, a następnie ponowne wykończenie, aby uzyskać płaską powierzchnię lub możesz użyć mniejszych płytek, które będą trochę tuszować nieestetyczne, wyższe obszary.
Prosty kwadratowy układ można przełamać obramowaniem płytek ozdobnych – cienkich prostokątnych lub małych mozaik w kontrastowym kolorze. W łazienkach często stosuje się duże prostokątne płytki – najczęściej w pozycji pionowej, tak aby rzędy były wyższe niż szerokość kolumny. Mniejsze prostokątne płytki można zastosować we wzorze cegły, aby uzyskać wspaniały efekt.
Przy wyborze koloru płytek ściennych należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Czy całkowicie odnawiasz wystrój, używając nowej farby lub tapety, podłóg i akcesoriów? W takim przypadku możesz wybrać kafelek, który Ci się podoba i zaprojektować resztę pomieszczenia tak, aby pasowało do niego. A może musisz wybrać kolor pasujący do reszty pomieszczenia? Jeśli chodzi o kuchnie, musisz wybrać kolor, który będzie pasował do mebli i blatów.
Ciemniejsze kolory oczywiście zmniejszają pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się ono słabo oświetlone i mniejsze, ale wysoce odblaskowa powierzchnia pomoże temu przeciwdziałać.
Płytki łazienkowe niekoniecznie podlegają tym samym zasadom, co w innych pomieszczeniach – w łazience dopuszczalne jest stosowanie ciemnych kolorów, ponieważ ogólnie przyjmuje się, że pomieszczenie jest małe. Nie spędzasz tam dużo czasu, więc naturalne światło nie jest tak ważne, jak w innych pomieszczeniach.
Skutecznym sposobem łączenia kolorów jest wybór zwykłego koloru podstawowego dla większości płytek, ale zrównoważyć go dekoracyjną lub kontrastującą obwódką. Takie warianty oferuje np. firma Paradyż. Alternatywnie możesz wybrać dwa, trzy lub cztery kolory, które dobrze do siebie pasują i ułożyć je we wzór.
Do wyboru jest wiele różnych wykończeń. Płytki ceramiczne, jak te produkowane przez Tubądzin, mogą wyglądać jak kamień, a ładna kuchnia w stylu wiejskim będzie wyglądać bardzo dobrze z nierównymi, rustykalnymi kafelkami.
Łazienki częściej pasują do wykończenia na wysoki połysk, ponieważ odbija ono światło, aby powiększyć pomieszczenie. Jeśli jednak masz duży pokój i chcesz uzyskać cieplejszy klimat, wybierz matowe wykończenie.
Ceramiczne płytki porcelanowe są bardzo efektowne i mogą wyglądać jak kamień, ale nie da się ich ciąć bez dobrej przecinarki do glazury na mokro. Szorstkie i rustykalne płytki wyglądają dobrze, ale są znacznie trudniejsze do fugowania (i czyszczenia!) Niż ładne, gładkie wykończenie.