Wymiana okna dachowego – jak ją przeprowadzić?

Wykończenie
Wymiana okna dachowego – jak ją przeprowadzić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz wymienić stare okno dachowe na nowe? Sprawdź, jak to zrobić sprawnie i w bezpieczny sposób. Podpowiadamy, jak powinno to wyglądać krok po kroku, w zależności od opcji, na którą się zdecydujesz.

Okno dachowe – czas je wymienić?

Trzeba przyznać, że okna dachowe nie mają łatwo. Jak żadne inne są one narażone na szkodliwe warunki atmosferyczne. Nie dość, że intensywnie nagrzewają się w słoneczne dni, to nie omijają ich także intensywny deszcz oraz mrozy. 

Nie bez powodu zaleca się wymienianie ich co mniej więcej 15–20 lat. Zwłaszcza teraz, kiedy wymogi co do energooszczędności domów są coraz większe. Nowoczesne okno dachowe to najrozsądniejsze rozwiązanie, które pozwoli na oszczędność ciepła i dostosowanie budynku do aktualnych wymagań. Gdy dom poddawany jest termomodernizacji, wymiana okien jest jej elementem. Jak się za to zabrać?

Fachowa pomoc to najlepsza opcja

Odpowiednia decyzja to powierzenie tego tematu fachowej firmie. Najrozsądniej jest skontaktować się z dekarzami z polecenia. 

Sprawdzona ekipa wykona wszystkie prace z dbałością o każdy szczegół, dlatego nie ma sensu zabierać się za to samodzielnie.

Wymiana okna dachowego – są trzy sposoby

Wymiana okna dachowego może być wykonana na trzy sposoby:

  • z zachowaniem wnęki okiennej,
  • z całkowitą wymianą wnęki okiennej,
  • z częściowym zachowaniem wnęki okiennej.

Na co się zdecydować? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji oraz funduszy, jakie możemy przeznaczyć na wymianę okna. 

Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki okiennej

Ten sposób jest najmniej czasochłonny i często wybierają go osoby, które chcą po prostu wymienić jedno okno dachowe, a nie mają ochoty na większe remonty. 

Prace w tym przypadku przebiegają następująco: demontaż starego okna, zamontowanie ościeżnicy nowego okna we wnęce, zainstalowanie kołnierza uszczelniającego, montaż skrzydła nowego okna. 

Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki okiennej

Na ten sposób decydują się osoby, którym zależy na wymianie starego okna dachowego na nowszy model, ale ograniczenie kosztów także odgrywa dużą rolę. 

Kroki, które należy podjąć po kolei, to: demontaż starego okna dachowego, przycięcie istniejącej wnęki okiennej, usunięcie górnej części wnęki, montaż nowego okna, wykonanie nowej wnęki okiennej w miejscu, gdzie został zdemontowany jej stary fragment.

Wymiana okna dachowego z całkowitą wymianą wnęki okiennej

Jeśli chcesz jak najlepiej zadbać o swoje poddasze, najrozsądniej będzie wymienić okno dachowe wraz z całą wnęką okienną – nowa przetrwa kolejne długie lata. Choć jest to najbardziej kosztowna opcja, bez wątpienia się opłaca.

Aby to zrobić, po kolei należy wykonać: demontaż okna dachowego, usunięcie starej wnęki, montaż nowego okna dachowego, wykonanie nowej wnęki okiennej. 

(fot.pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W marcu 2021 roku padł rekord popularności kredytów mieszkaniowych
W marcu 2021 roku padł rekord popularności kredytów mieszkaniowych
W marcu 2021 roku padł rekord popularności kredytów mieszkaniowych. Przyrost w porównaniu z marcem 2020 wynosił aż 36%! Rozważasz zakup nieruchomości? Koniecznie sprawdź, czym jest BIK Indeks!
Jak dobrać wysokość stolika kawowego?
Jak dobrać wysokość stolika kawowego?
Chcesz kupić nowy stolik kawowy, ale nie wiesz, jak należy dobrać jego wysokość? Zapoznaj się z naszym praktycznym poradnikiem i dopasuj mebel do swoich potrzeb!
Ergonomia w kuchni – zasady i praktyczne wskazówki
Ergonomia w kuchni – zasady i praktyczne wskazówki
Czy wiesz, że możesz podzielić swoją kuchnię na 5 stref i cieszyć się lepszą wydajnością pracy oraz szybszym przygotowaniem potraw?
Ostatnie wpisy