Zima jak co roku zaskakuje. Nie tylko kierowców. Wiele wątpliwości mogą budzić zasady odśnieżania chodników. Sprawdź, do kogo należy ta czynność i na kim czuwa odpowiedzialność za bezpieczeństwo przechodniów.
Jeżeli jesteś właścicielem lub zarządcą nieruchomości powinieneś zdawać sobie sprawę, że to właśnie na Tobie ciąży kwestia odśnieżania chodników podczas zimowych mrozów.
Nie ma znaczenia jakie jest przeznaczenie Twojej nieruchomości, chodnik to wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, która musi pozostać bezpieczna i odśnieżona.
Jeżeli spadł śnieg, do obowiązków właściciela należy odśnieżyć chodnik, tak aby umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Możesz zgarnąć go na krawędź chodnika, jednak należy pamiętać, że nie można zgarnąć go na jezdnię. Jeżeli dodatkowo chodnik jest oblodzony, wówczas należy posypać go solą i piaskiem.
W momencie, gdy chodnik oddzielony jest, na przykład, pasem zieleni, to obowiązek odśnieżenia spoczywa na gminie, a nie właścicielu.
Jeżeli osoba przechodząca przy Twojej nieruchomości dozna uszczerbku na zdrowiu, na przykład, na oblodzonym i nieodśnieżonym chodniku i dojdzie do wypadku na skutek zaniedbania bezpieczeństwa przez właściciela, może zażądać odszkodowania z art. 415 Kodeksu cywilnego. Odszkodowanie może pokrywać koszty leczenia urazu lub późniejszej rehabilitacji.