Prace konieczne przy budowie domu

Nowy dom
Prace konieczne przy budowie domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to długi i skomplikowany proces, który powinien być szczegółowo zaplanowany, aby pójść sprawnie i nie generować dodatkowych kosztów. Dowiedz się, na jakie etapy można podzielić budowę domu jednorodzinnego.

Etap 0: uzyskanie pozwolenia na budowę i sporządzenie harmonogramu budowy

Na samym początku należy zebrać potrzebną dokumentację i uzyskać pozwolenie na budowę. Na tym etapie może być potrzebna budowa studni czy badanie gruntu, jeśli jest to wymagane. Warto sporządzić harmonogram budowy i ustalić  kolejność oraz terminy prac, aby oszacować czas trwania budowy i móc kontrolować postęp prac.

Etap 1: stan zero, czyli prace ziemne i wykonanie fundamentów

Stan zero to pierwszy krok budowy, który obejmuje zwykle wykonanie fundamentów, podpiwniczenia ze stropami, ułożenie kanalizacji i inne prace ziemne. Na tym etapie teren budowy powinien być już odgrodzony, a granice domu precyzyjnie wytyczone. W zakres prac mogą wchodzić także: układanie podkładu betonowego, postawienie stropu nad piwnicą, izolacja części podziemnej czy konstrukcyjna dylatacja wylewki. Na tym etapie budowy powinny być wytyczone granice działki nowego budynku.

Etap 2: stan surowy otwarty, czyli wznoszenie ścian

O stanie surowym otwartym mówimy, kiedy dom ma już fundamenty, ściany, kominy, dach oraz piwnicę, jeśli ta była uwzględniona w projekcie. Na tym etapie budowy korzysta się z usług ekipy murarsko-ciesielskiej oraz dekarskiej. W budynku powinny zostać  postawione ściany wewnętrzne i zewnętrzne oraz wykonane dachy, stropy, wewnętrzne schody żelbetowe i orynnowanie. Stan surowy to także dobry moment na zawieszenie prac, jeśli konieczne jest przerwanie budowy np. z powodu zimy. Można zabić otwory okienne czy drzwiowe deskami i zabezpieczyć wszystkie materiały budowlane. Jeśli konieczne jest zabezpieczenie powierzchni betonu, cegły, kamienia, piaskowca i innych materiałów budowlanych przed wnikaniem jonów chlorkowych i wody, warto zastosować w tym celu profesjonalny impregnat do płytek gipsowych.

Etap 3: instalacje i suche tynki albo stan surowy zamknięty

W stanie surowym zamkniętym, zgodnie z nazwą, dążymy do wstawienia okien, drzwi i przeszkleń. Na tym etapie często kładzie się również docelowe pokrycie dachu. Prace obejmują też wylanie posadzki i wykonanie instalacji elektrycznej, sanitarnej i gazowej. To dobry moment, aby postawić także ścianki działowe wewnątrz budynku.

Etap 4: prace wykończeniowe i montażowe

Ten etap budowy jest uznawany za najbardziej kosztowny i wymagający. Konieczne jest wykonanie prac wykończeniowych, instalacji elektrycznych, przyłączy, a także dodatkowych izolacji, podejść, podjazdów, tarasów czy ogrodzenia wokół domu. Zakres prac obejmuje również ocieplanie i tynkowanie, montaż urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie prac wewnątrz, które nadadzą budynkowi właściwy kształt, takich jak malowanie ścian czy kładzenie płytek i paneli. Warto na tym etapie budowy ściśle kontrolować budżet, a  także zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia przydatne do prowadzenia prac wykończeniowych jak np. szpachle do gładzi z wałkiem czy poziomica.

Zdjęcie główne: pexels.com/Rene Asmussen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oświetlenie LED – czy to się opłaca? Zużycie i ceny
Oświetlenie LED – czy to się opłaca? Zużycie i ceny
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Przeczytaj o oświetleniu LED.
Jak dobrać rozmiar, kształt i kolor płytek?
Jak dobrać rozmiar, kształt i kolor płytek?
Jakie płytki wybrać i do jakich wnętrz je zastosować? Opcji i metod jest mnóstwo, lecz co wybrać?
Kuchenne wyposażenie, na którym nie warto oszczędzać
Kuchenne wyposażenie, na którym nie warto oszczędzać
Planujesz remont kuchni? Dowiedz się, na jakich sprzętach nie warto oszczędzać.
Ostatnie wpisy