Jak przechowywać chemię i kosmetyki w łazience?

Jak przechowywać chemię i kosmetyki w łazience?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W każdym współczesnym domu pełno jest preparatów do pielęgnacji, sprzątania i wszelkiej innej „domowej chemii”. Czasami można wręcz pogubić się we wszystkich tych opakowaniach, które przechowujesz w kuchennych i łazienkowych szafkach – warto więc stworzyć odpowiedni system przechowywania. 

Zasada FIFO nie tylko w pracy

W wielu branżach, w których pracuje się z towarami posiadającymi datę przydatności, stosuje się zasadę FIFO, czyli „First In, Firt Out”. Oznacza to, że coś, co pierwsze trafiło na magazyn, powinno pierwsze z niego wyjść – tyle i aż tyle, choć dodatkowo warto patrzeć właśnie na termin ważności danego produktu. W Twoim domu system FIFO może zadziałać na mniejszą skalę. Wykorzystując swoje nowoczesne szafki łazienkowe, zaplanuj takie rozmieszczenie w nich preparatów kosmetycznych, pielęgnacyjnych i detergentów, by najłatwiejsze do wyjęcia były te z najkrótszymi datami ważności i najdawniej otwarte. Rób to zwłaszcza, jeżeli preferujesz kupowanie kilku opakowań danego produktu (na przykład na promocjach) lub robienie zapasów! Weź również pod uwagę kategorie tematyczne oraz częstość używania. Produkt, który wyciągasz raz na miesiąc, może znaleźć swoje stałe miejsce w mniej dostępnej szafce, natomiast kremy, których używasz do codziennej pielęgnacji, powinny trafić do podręcznej szuflady. 

Opisuj otwarte produkty

Każdy preparat kosmetyczny czy czyszczący ma jakąś datę ważności. Określa ona zazwyczaj maksymalny czas, w jakim dany produkt może być efektywnie i bezpiecznie używany. Po upłynięciu terminu ważności kosmetyki mogą tracić swoją trwałość, zmieniać konsystencję i działać słabiej (jeśli zawierają substancje aktywne). Podobnie z domową chemią. Jednak, poza datami ważności, wiele tego typu produktów posiada na swoich etykietach również symbol otwartego opakowania z informacją w rodzaju „6 M”, „12 M” czy „48 M”. Jest to tak zwany znaczek PAO, czyli „Period After Opening”. Zapisana na nim liczba przed literą „M” oznacza liczbę miesięcy, przez którego używanie danego produktu będzie bezpieczne po jego otwarciu. Może to oznaczać, że mimo długiej daty przydatności, będziesz miał średnio działający produkt już po upływie kilku miesięcy – ponieważ jego przydatność do użycia po otwarciu jest krótsza. 

Oczywiście, mało kto jest w stanie pamiętać wszystkie daty otwarcia kosmetyków i detergentów, dlatego warto zapisywać je (albo daty upłynięcia PAO) na niewielkich karteczkach i przyklejać bezbarwną taśmą do opakowań. W tej sposób taśma „zalaminuje” karteczkę i ochroni ją przed wilgocią, a Ty będziesz w stanie szybko znaleźć produkty przydatne do użycia. A jeżeli nie lubisz marnować rzeczy i chcesz oszczędzać na ich zakupie, skorzystaj ze strony: https://chemiazzachodu.pl/plyny-do-zmywarki i kup jakościowe produkty chemiczne do swojego domu w optymalnych cenach.

Fot.: Johanne Pold Jacobsen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ogrodzenie betonowe – wady i zalety
Ogrodzenie betonowe – wady i zalety
Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie zalety i jakie wady wiążą się z posiadaniem ogrodzenia z betonu, przeczytaj ten artykuł.
Łuki w mieszkaniu – hit czy kit?
Łuki w mieszkaniu – hit czy kit?
Czy łuki rzeczywiście powracają jako wnętrzarski trend 2021? - Dowiesz się w tym artykule.
Jak dbać o dobrą wentylację w budynku?
Jak dbać o dobrą wentylację w budynku?
Dowiedz się, jak dbać o systemy wentylacyjne, w tym o klimatyzację na dachu, i ich regularną konserwację.
Ostatnie wpisy