Zastawa stołowa – jak wybrać tę właściwą?

Urządzanie
Zastawa stołowa – jak wybrać tę właściwą?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jedzenie to doświadczenie nie tylko pod względem smaku. Jemy także oczami, dlatego sposób, w jaki podane są dania, jest niezwykle istotny. O ile samotny obiad można jeszcze zjeść prosto z patelni, tak w momencie przyjmowania gości, zastawa stołowa jest już potrzebna. Jak ją wybrać, ile kompletów zastawy kupić i co brać pod uwagę przy zakupie naczyń? Podpowiadamy!  

Jak wybrać zastawę stołową?  

W większości domów znajduje się zbieranina pojedynczych, przypadkowych naczyń. Młodzi ludzie często zabierają stare talerze i kubki z domu rodzinnego, inni korzystają z tego, co znajdą w szafkach wynajmowanego mieszkania. Podczas stawiania pierwszych kroków w dorosłym życiu taki zestaw jest w zupełności wystarczający, jednak z biegiem lat ładny serwis staje się potrzebny. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli zastawy, ale czym różni się talerz za 5 złotych od talerza za 50 zł? 

Najbardziej kluczowym aspektem jest materiał wykonania. Najtańsze są naczynia szklane, których ceny zaczynają się już od kilku złotych. Później, na średniej półce cenowej, znajduje się zastawa ceramiczna, a najwyższe ceny, ale też najwyższą jakość, przedstawia porcelana. Jeśli szukasz zastawy do zwykłego, codziennego użytku, szkło hartowane będzie całkowicie wystarczające. Jeśli jednak masz już takie naczynia, a szukasz efektownej, eleganckiej zastawy, postaw na zestawy z https://otoporcelana.pl/.  

Jaki wzór zastawy wybrać?  

Czy to, jaki wzór znajdzie się na zastawie ma jakieś znaczenie, czy to tylko element dekoracyjny? Zazwyczaj są to tylko ozdoby na naczyniach, jednak często rodzaj zdobienia ma znaczenie dla praktyki użytkowania zastawy. Złota prążka wyklucza na przykład mycie naczyń w zmywarce, ponieważ dekoracja zniszczy się i zmyje. Zastawa malowana ręcznie również szybko zniszczy się od zmywarki, więc naczynia tego typu należy myć delikatnie ręcznie za pomocą miękkiej gąbki.   

Na rynku dostępne są także zestawy naczyń sezonowych. Porcelana świąteczna z motywami kojarzącymi się z zimą i gwiazdką, są fantastyczną dekoracją stołu wigilijnego lub świątecznego. Wzory wiosenne i jesienne pojawiające się na zastawie stołowej również wspaniale ożywią stół i wprowadzą element tematycznej dekoracji.   

Serwis do kawy i herbaty  

W czasach przedwojennych prawie w każdym domu stał specjalny, porcelanowy serwis do herbaty. Z biegiem lat miejsce delikatnej porcelany zaczęła zajmować dużo bardziej wytrzymała i odporna ceramika. Filiżanki zaczęły być wypierane przez znacznie bardziej pojemne i praktyczne kubki, co sprawiło, że serwisy herbaciane zaczęły zanikać i obecnie mało kto posiada taki zestaw. Tymczasem przepiękne i kunsztownie zdobione serwisy nadal są produkowane i są naprawdę wspaniałym dodatkiem do wyposażenia domu. Filiżanki do kawy na prezent to doskonały pomysł dla bliskiej osoby. Może być to też świetny pomysł, jeśli chodzi o upominek na parapetówkę.   

Fot.: Erol Ahmed/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zamontować moskitierę w oknie?
Jak zamontować moskitierę w oknie?
Masz już dość gryzących w nocy komarów i much budzących nad ranem, a spanie przy zamkniętym oknie w takich temperaturach jest niemożliwe? Zamontuj moskitierę! Sprawdź z nami, jak to zrobić.
Domowe sposoby na katar
Domowe sposoby na katar
Masz uporczywy katar i nie możesz go wyleczyć? Sprawdź najlepsze domowe sposoby na tę dolegliwość.
Zadbaj o czyste powietrze w domu – sprawdzone patenty
Zadbaj o czyste powietrze w domu – sprawdzone patenty
Zobacz, jak zadbać o czyste powietrze w domu. Oto 5 sprawdzonych sposobów.
Ostatnie wpisy