Klimatyzatory split – zasada działania, budowa, rodzaje

Nowy dom
Klimatyzatory split – zasada działania, budowa, rodzaje
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na rynku dostępnych jest wiele typów klimatyzatorów, których zadaniem jest zapewnienie optymalnej temperatury w naszych domach, mieszkaniach i biurach. Za jeden z najbardziej wydajnych rodzajów klimatyzatorów uważane są klimatyzatory split. Jak są zbudowane i jaka jest zasada ich działania? Czy nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń? Jakie są ich rodzaje, zalety i wady? Zachęcamy do lektury.

Czym są klimatyzatory split?

Standardowy model klimatyzatora split wyposażony jest w dwie jednostki: jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna montowana jest na zewnątrz budynku, a jej funkcja obejmuje przygotowanie czynnika chłodzącego potrzebnego do pracy jednostki wewnętrznej.

Jednostka wewnętrzna natomiast montowana jest wewnątrz pomieszczenia, które ma chłodzić. Obecnie dostępne są na rynku jednostki o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i w różnych wersjach kolorystycznych. Nazywana parownikiem, ma za zadanie dostarczać do wnętrza pomieszczenia schłodzone powietrze.

Jak działa klimatyzator typu split?

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne wyposażone w jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną tworzy instalację chłodniczą działającą podobnie jak lodówka. Przypomina także powietrzną pompę ciepła – działa na tej samej zasadzie:

 • czynnik chłodniczy z jednostki zewnętrznej przepływa do jednostki wewnętrznej,
 • w jednostce wewnętrznej, pod wpływem pobranego z otoczenia ciepła, czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy,
 • powierzchnia wymiennika ulega ochłodzeniu, a ciepłe powietrze przechodzące przez wnętrze konkretnej jednostki wewnętrznej oddaje mu ciepło, ulegając schłodzeniu.

Technologia działania klimatyzatorów jest więc bardzo prosta, a całość stanowi zamknięty układ chłodniczy

Rodzaje klimatyzatorów typu split

Klimatyzacja split występuje w kilku wariantach:

 • klimatyzatory ścienne – to najpopularniejszy typ klimatyzatorów, w których jednostka wewnętrzna umiejscawiana jest na jednej ze ścian w pomieszczeniu. Poszczególne modele klimatyzatorów różnią się między sobą wydajnością i funkcjami dodatkowymi oraz designem, natomiast budowa klimatyzatorów zasada ich działania pozostaje zawsze taka sama;
 • klimatyzatory podsufitowe – montuje się je na konstrukcji stropu, w kącie utworzonym przez powierzchnię sufitu i ściany. Przeznaczone są one przede wszystkim do montażu w wysokich wnętrzach;
 • klimatyzatory kasetonowe – sprawdzają się w przypadku dużych pomieszczeń biurowych, magazynowych lub nowoczesnych domów i apartamentów. Ich zaletą jest możliwość rozprowadzania powietrza w nawet 4 kierunkach równocześnie i fakt, że nie zajmują powierzchni użytkowej;
 • klimatyzatory przypodłogowe – wyglądem przypominają grzejniki, są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na dyskretnym wkomponowaniu klimatyzatorów w swoich domach;
 • klimatyzatory konsolowe – podobnie jak kasetonowe, są wbudowane w strop – użytkownicy widzą jedynie kratki służące do rozprowadzania powietrza. Sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych .

Szeroki asortyment klimatyzatorów sprawia, że każdy klient znajdzie klimatyzator split dla siebie – taki, który z jednej strony będzie dobrze spełniał swoje zadanie, a z drugiej – elegancko komponował się we wnętrzu. Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju, każda klimatyzacja split składa się z dwóch jednostek – jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej.

Zalety klimatyzatorów typu split

Jedną z najważniejszych zalet opisywanych urządzeń jest, z punktu widzenia użytkownika, wygoda. Klimatyzatory typu split obsługiwane są za pomocą pilota, który pozwala precyzyjnie dopasować parametry ich pracy i dopasować je do aktualnych potrzeb użytkowników i konkretnego pomieszczenia.

Nie mniej istotną cechą klimatyzatora typu split jest ich wielozadaniowość – nie tylko chłodzą, ale także ogrzewają, oczyszczają, filtrują i osuszają powietrze. Sprawdzą się więc w wielu różnych sytuacjach, a wystarczy tylko kliknąć przycisk na pilocie, aby zmienić funkcje urządzenia.

Klimatyzator typu split jest przyjazny dla środowiska, bowiem nie powoduje zjawiska napływu ciepłego powietrza. Tę cechę klimatyzatora typu split z pewnością doceni wielu użytkowników, którym leży na sercu dbałość o środowisko naturalne.

Dużą zaletą instalacji klimatyzatorów typu split jest również osobne zasilanie prądem jednostki zewnętrznej i wewnętrznej – jednostki połączone są wyłącznie przewody mające za zadanie dawkowanie czynnika chłodniczego.

jednostka wewnętrzna klimatyzacji

Wady klimatyzatorów typu split

Do wad należy dość problematyczny montaż – wprawdzie średnice przewodów freonowych są niewielkie, ale osoba dokonująca montażu klimatyzacji musi mieć wiedzę i doświadczenie. Samodzielne przeprowadzenie prac nie jest więc możliwe, również ze względów prawnych. Koszty montażu całej instalacji nie są niskie, ale dają pewność jej poprawnego działania w przyszłości i oczywiście gwarancję na wykonaną usługę.

Montaż

Klimatyzatory typu split może instalować wyłącznie przeszkolony pracownik. Zgodnie ze sztuką, najpierw następuje montaż jednostek wewnętrznych począwszy od instalacji stelażu i wykonania otworów do przeprowadzenia przewodów freonowych. Dopiero po tym można zamontować jednostkę.

Montaż jednostki zewnętrznej także nie jest prosty – należy pamiętać, że powinna być ona perfekcyjnie wypoziomowana i ustawiona w takiej odległości od ściany, aby możliwy był swobodny przepływ powietrza służącego do ochłodzenia skraplacza.

Po instalacji jednostki zewnętrznej należy przeprowadzić próbę szczelności, wykonać próżnię w układzie zestawu oraz napełnić instalację czynnikiem chłodniczym.

Klimatyzatory typu multisplit – czym się różnią od typu split?

W instalacjach klimatyzacji typu split jedna jednostka zewnętrzna obsługuje jedną jednostkę wewnętrzną. Natomiast klimatyzatory multisplit są bardziej wydajne – w ich przypadku jednej jednostce zewnętrznej może przypadać kilka wewnętrznych. Klimatyzacja multi split może więc chłodzić kilka pomieszczeń, a każdą jednostkę wewnętrzną można obsługiwać niezależnie od innych.

Natomiast największą zaletą klimatyzacji multisplit jest fakt, iż potrzebna jest tylko jedna jednostka zewnętrzna. To ma pozytywny wpływ na estetykę budynku i jego otoczenia oraz obniża jednostkowy (na jedno pomieszczenie) koszt zakupu i montażu instalacji.

Na co zwracać uwagę przy zakupie klimatyzatora typu split?

Kupując klimatyzator typu split należy brać pod uwagę następujące parametry:

 • rodzaj klimatyzacji – powinien być dopasowany do rodzaju pomieszczenia,
 • wydajność energetyczną,
 • poziom głośności,
 • funkcja samooczyszczania,
 • czujnik temperatury w pilocie,
 • kąt nawiewu i możliwość jego regulacji,
 • ilość różnych trybów pracy,
 • obsługa poprzez aplikację.

Wybór optymalnego urządzenia typu split nie jest sprawą łatwą, dlatego też przy zakupie warto zwrócić się do firmy, która specjalizuje się w sprzedaży, montażu i doradztwie.

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poduszki z ziarnami – pomagają na zdrowy sen?
Poduszki z ziarnami – pomagają na zdrowy sen?
W tym artykule przedstawimy Ci kilka porad dotyczących wyboru poduszek z ziarnami, które pomogą Ci cieszyć się zdrowym i dobrym snem.
Zadłużenia Polaków a koronawirus – jak zmieniają się finanse?
Zadłużenia Polaków a koronawirus – jak zmieniają się finanse?
Kryzys związany z koronawirusem sprawił, że ostrożniej podchodzimy do swoich wydatków, Odkładamy na później duże zakupy i mniej chętnie sięgamy po pożyczki i kredyty.
Polacy żyją w przeludnionych mieszkaniach – badanie
Polacy żyją w przeludnionych mieszkaniach – badanie
Co trzeci Polak żyje w przeludnionym mieszkaniu a problem ten może wzrastać w związku z pandemią koronawirusa, która ograniczyła mobilność Polaków.
Ostatnie wpisy