Klimatyzatory split – zasada działania, budowa, rodzaje

Nowy dom
Klimatyzatory split – zasada działania, budowa, rodzaje
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na rynku dostępnych jest wiele typów klimatyzatorów, których zadaniem jest zapewnienie optymalnej temperatury w naszych domach, mieszkaniach i biurach. Za jeden z najbardziej wydajnych rodzajów klimatyzatorów uważane są klimatyzatory split. Jak są zbudowane i jaka jest zasada ich działania? Czy nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń? Jakie są ich rodzaje, zalety i wady? Zachęcamy do lektury.

Czym są klimatyzatory split?

Standardowy model klimatyzatora split wyposażony jest w dwie jednostki: jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Jednostka zewnętrzna montowana jest na zewnątrz budynku, a jej funkcja obejmuje przygotowanie czynnika chłodzącego potrzebnego do pracy jednostki wewnętrznej.

Jednostka wewnętrzna natomiast montowana jest wewnątrz pomieszczenia, które ma chłodzić. Obecnie dostępne są na rynku jednostki o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i w różnych wersjach kolorystycznych. Nazywana parownikiem, ma za zadanie dostarczać do wnętrza pomieszczenia schłodzone powietrze.

Jak działa klimatyzator typu split?

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne wyposażone w jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną tworzy instalację chłodniczą działającą podobnie jak lodówka. Przypomina także powietrzną pompę ciepła – działa na tej samej zasadzie:

  • czynnik chłodniczy z jednostki zewnętrznej przepływa do jednostki wewnętrznej,
  • w jednostce wewnętrznej, pod wpływem pobranego z otoczenia ciepła, czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy,
  • powierzchnia wymiennika ulega ochłodzeniu, a ciepłe powietrze przechodzące przez wnętrze konkretnej jednostki wewnętrznej oddaje mu ciepło, ulegając schłodzeniu.

Technologia działania klimatyzatorów jest więc bardzo prosta, a całość stanowi zamknięty układ chłodniczy

Rodzaje klimatyzatorów typu split

Klimatyzacja split występuje w kilku wariantach:

  • klimatyzatory ścienne – to najpopularniejszy typ klimatyzatorów, w których jednostka wewnętrzna umiejscawiana jest na jednej ze ścian w pomieszczeniu. Poszczególne modele klimatyzatorów różnią się między sobą wydajnością i funkcjami dodatkowymi oraz designem, natomiast budowa klimatyzatorów zasada ich działania pozostaje zawsze taka sama;
  • klimatyzatory podsufitowe – montuje się je na konstrukcji stropu, w kącie utworzonym przez powierzchnię sufitu i ściany. Przeznaczone są one przede wszystkim do montażu w wysokich wnętrzach;
  • klimatyzatory kasetonowe – sprawdzają się w przypadku dużych pomieszczeń biurowych, magazynowych lub nowoczesnych domów i apartamentów. Ich zaletą jest możliwość rozprowadzania powietrza w nawet 4 kierunkach równocześnie i fakt, że nie zajmują powierzchni użytkowej;
  • klimatyzatory przypodłogowe – wyglądem przypominają grzejniki, są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na dyskretnym wkomponowaniu klimatyzatorów w swoich domach;
  • klimatyzatory konsolowe – podobnie jak kasetonowe, są wbudowane w strop – użytkownicy widzą jedynie kratki służące do rozprowadzania powietrza. Sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych .

Szeroki asortyment klimatyzatorów sprawia, że każdy klient znajdzie klimatyzator split dla siebie – taki, który z jednej strony będzie dobrze spełniał swoje zadanie, a z drugiej – elegancko komponował się we wnętrzu. Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju, każda klimatyzacja split składa się z dwóch jednostek – jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej.

Zalety klimatyzatorów typu split

Jedną z najważniejszych zalet opisywanych urządzeń jest, z punktu widzenia użytkownika, wygoda. Klimatyzatory typu split obsługiwane są za pomocą pilota, który pozwala precyzyjnie dopasować parametry ich pracy i dopasować je do aktualnych potrzeb użytkowników i konkretnego pomieszczenia.

Nie mniej istotną cechą klimatyzatora typu split jest ich wielozadaniowość – nie tylko chłodzą, ale także ogrzewają, oczyszczają, filtrują i osuszają powietrze. Sprawdzą się więc w wielu różnych sytuacjach, a wystarczy tylko kliknąć przycisk na pilocie, aby zmienić funkcje urządzenia.

Klimatyzator typu split jest przyjazny dla środowiska, bowiem nie powoduje zjawiska napływu ciepłego powietrza. Tę cechę klimatyzatora typu split z pewnością doceni wielu użytkowników, którym leży na sercu dbałość o środowisko naturalne.

Dużą zaletą instalacji klimatyzatorów typu split jest również osobne zasilanie prądem jednostki zewnętrznej i wewnętrznej – jednostki połączone są wyłącznie przewody mające za zadanie dawkowanie czynnika chłodniczego.

jednostka wewnętrzna klimatyzacji

Wady klimatyzatorów typu split

Do wad należy dość problematyczny montaż – wprawdzie średnice przewodów freonowych są niewielkie, ale osoba dokonująca montażu klimatyzacji musi mieć wiedzę i doświadczenie. Samodzielne przeprowadzenie prac nie jest więc możliwe, również ze względów prawnych. Koszty montażu całej instalacji nie są niskie, ale dają pewność jej poprawnego działania w przyszłości i oczywiście gwarancję na wykonaną usługę.

Montaż

Klimatyzatory typu split może instalować wyłącznie przeszkolony pracownik. Zgodnie ze sztuką, najpierw następuje montaż jednostek wewnętrznych począwszy od instalacji stelażu i wykonania otworów do przeprowadzenia przewodów freonowych. Dopiero po tym można zamontować jednostkę.

Montaż jednostki zewnętrznej także nie jest prosty – należy pamiętać, że powinna być ona perfekcyjnie wypoziomowana i ustawiona w takiej odległości od ściany, aby możliwy był swobodny przepływ powietrza służącego do ochłodzenia skraplacza.

Po instalacji jednostki zewnętrznej należy przeprowadzić próbę szczelności, wykonać próżnię w układzie zestawu oraz napełnić instalację czynnikiem chłodniczym.

Klimatyzatory typu multisplit – czym się różnią od typu split?

W instalacjach klimatyzacji typu split jedna jednostka zewnętrzna obsługuje jedną jednostkę wewnętrzną. Natomiast klimatyzatory multisplit są bardziej wydajne – w ich przypadku jednej jednostce zewnętrznej może przypadać kilka wewnętrznych. Klimatyzacja multi split może więc chłodzić kilka pomieszczeń, a każdą jednostkę wewnętrzną można obsługiwać niezależnie od innych.

Natomiast największą zaletą klimatyzacji multisplit jest fakt, iż potrzebna jest tylko jedna jednostka zewnętrzna. To ma pozytywny wpływ na estetykę budynku i jego otoczenia oraz obniża jednostkowy (na jedno pomieszczenie) koszt zakupu i montażu instalacji.

Na co zwracać uwagę przy zakupie klimatyzatora typu split?

Kupując klimatyzator typu split należy brać pod uwagę następujące parametry:

  • rodzaj klimatyzacji – powinien być dopasowany do rodzaju pomieszczenia,
  • wydajność energetyczną,
  • poziom głośności,
  • funkcja samooczyszczania,
  • czujnik temperatury w pilocie,
  • kąt nawiewu i możliwość jego regulacji,
  • ilość różnych trybów pracy,
  • obsługa poprzez aplikację.

Wybór optymalnego urządzenia typu split nie jest sprawą łatwą, dlatego też przy zakupie warto zwrócić się do firmy, która specjalizuje się w sprzedaży, montażu i doradztwie.

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły na odświeżenie mieszkania na wiosnę
Pomysły na odświeżenie mieszkania na wiosnę
Jak odświeżyć mieszkanie na wiosnę przy minimalnym budżecie? Poznaj kilka pomysłów na modne dekoracje i dodatki, które odmienią wygląd Twoich wnętrz.
Tworzenie świątecznej atmosfery przy pomocy dekoracji stołu – inspiracje i pomysły
Tworzenie świątecznej atmosfery przy pomocy dekoracji stołu – inspiracje i pomysły
Odkryj sposoby na udekorowanie świątecznego stołu i wprowadzenie magicznej atmosfery za pomocą inspiracji i pomysłów z naszej najnowszej kolekcji.
Optymalizacja kosztów energii elektrycznej dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych
Optymalizacja kosztów energii elektrycznej dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych
Dowiedz się, jak panele fotowoltaiczne mogą służyć do optymalizacji kosztów za energię elektryczną. Poruszamy tematy związane z oszczędnościami, efektywnością i przyczyniamy się do ochrony środowiska.
Ostatnie wpisy