Wiosna to czas, w którym pięknie pachnące hiacynty tworzą wielokolorowe dywany. Kwiaty te długo kwitną, ciesząc swoim urokiem. Co zrobić, gdy hiacynt przekwitnie? Jak uprawiać hiacynty w doniczce?
Hiacynt jest jedną z popularniejszych roślin cebulowych uprawianych w ogrodach. Kwiaty te mogą być również uprawiane w doniczkach na parapetach w domu oraz balkonach i tarasach. Hiacynt jest kwiatem należącym do rodziny szparagowatych. Istnieje około 100 gatunków tego kwiatu. Najpopularniejszym gatunkiem jest hiacynt wschodni o niebieskim ubarwieniu. Hiacynty uprawiane w glebie kwitną od kwietnia do maja, przez około 2- 3 tygodnie.
Gdy hiacynt przekwitnie, należy stosować się do zasady: „nie obcinać liści, ale pozwolić im obeschnąć”. Tylko w ten sposób cebule mogą zebrać siłę do wytworzenia kwiatów w kolejnym sezonie. Dopóki liście nie zwiędną, to przekazują do cebul wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Gdy liście opadną, to można przeprowadzić jedną z dwóch czynności: wykopać cebulki lub pozostawić je w ziemi.
Gdy liście zwiędną, to można wykopać cebulki, oczyścić je i osuszyć. Można to zrobić za pomocą woreczka z naturalnych tkanin powieszonego w suchym miejscu. Do suszenia należy wybrać tylko zdrowe cebulki. Pozostałe należy wyrzucić na śmietnik. Gdy cebule zostaną wysuszone, to trzeba je przechowywać w papierowej torebce lub koszyku. Takie cebulki można trzymać również w kartonie. Wtedy warto je przekładać gazetami.
Druga możliwość to pozostawienie cebul w ziemi. Rozwiązanie to ma jedną wadę – cięższe cebule wwiercają się głębiej w ziemię. Na ciężkich glebach może wystąpić zastój wody, wtedy cebule zgniją. Cebulki hiacyntów w jednym miejscu mogą rosnąć 3-4 lata bez wykopywania.
Każdy, kto hoduje hiacynty w doniczce, zadaje sobie pytanie, co ma z nim robić. Nie jest łatwo uprawiać tę roślinę w doniczce przez wiele lat i doprowadzić do ponownego kwitnienia, lecz jest to możliwe. Wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja.
W mieszkaniu hiacynty zaczynają kwitnąć już w okresie Bożego Narodzenia. W uprawie doniczkowej należy odcinać kwiatostany. Dzięki temu kwiat może zakwitnąć ponownie. Nie wolno usuwać liści, dopóki są zielone. W tym czasie należy roślinę regularnie podlewać.
Gdy przekwitnie ostatni kolorowy kwiat, to roślina odchodzi w stan spoczynku. Doniczkę z hiacyntem należy przestawić w suche i chłodne miejsce, podlewając umiarkowanie. Gdy liście żółkną i całkiem opadną, to należy zaprzestać podlewania.
Można wyjąć cebulkę z doniczki, wyczyścić i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Aby hiacynt zakwitł ponownie, musi przejść „fazę chłodu”, czyli musi znajdować się około 8 tygodni w suchym i ciemnym miejscu – temp. powinna oscylować między 0 a 6 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz w domu takiego miejsca, to warto wstawić sadzonki do lodówki do pojemnika na warzywa.
Odpoczynek hiacynta kończy się, gdy zaczyna wypuszczać nowe pędy. Wtedy należy włożyć cebulkę do doniczki z nową ziemią. Doniczkę ustaw w jasnym miejscu, w pomieszczeniu o temp. 15°C. Początkowo roślinę trzeba podlewać umiarkowanie. W miarę rozwoju kwiatu należy rozpocząć regularne podlewanie.
Cebulki hiacynta przy odpowiedniej pielęgnacji można uprawiać nawet 15 lat.