Podatek katastralny – czym jest i czy zostanie wprowadzony w Polsce?

Podatek katastralny – czym jest i czy zostanie wprowadzony w Polsce?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podatek katastralny obecnie funkcjonuje w wielu państwach. Dotyczy on kupna nieruchomości i jest wyliczany od jej wartości. Z tego powodu nie ma stałej wysokości podatku katastralnego, a w Polsce pojawiają się dopiero pierwsze plany dotyczące jego wprowadzenia.

Czym jest podatek katastralny?

Podatek katastralny obecnie obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce nie został jeszcze wprowadzony, choć istnieją plany co do wcielenia go w życie do 2025 roku. W naszym kraju ma on jednak obejmować wyłącznie właścicieli drugiego czy trzeciego mieszkania. Prawdopodobnie ewentualny podatek katastralny nie dotknie więc osób, które kupują swój pierwszy lokal.

Podatek katastralny jest wyliczany od wartości nieruchomości. Bierze on bowiem pod uwagę takie parametry, jak:

  • metraż obiektu,
  • rozkład pomieszczeń,
  • lokalizacja,
  • wiek budynku,
  • rodzaj materiałów zastosowanych do stworzenia budynku,
  • rodzaj obiektu.

Wprowadzenie podatku katastralnego ma za zadanie zwiększyć przychody samorządów. Te pieniądze można będzie w późniejszym czasie przeznaczyć na tworzenie lokalnych inwestycji, poprawiających komfort życia mieszkańców danego terenu. Istnieje jednak wiele wad podatku katastralnego?

Więcej o działaniu podatku katastralnego dowiesz się z tego artykułu: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/podatek-katastralny/.

Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony w Polsce?

Oficjalnie prace nad wprowadzeniem podatku katastralnego jeszcze się nie zaczęły. Regularnie można jednak słyszeć wypowiedzi polityków dotyczące możliwości ewentualnego wdrożenia takiego rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że ten krok przyczyni się do całkowitej zmiany rynku nieruchomości w Polsce. Z tego powodu jest to bardzo ryzykowna decyzja, co do której wciąż nie ma pewności.

Dlaczego podatek katastralny może nieść za sobą wiele problemów?

Podatek katastralny w wielu przypadkach przyczyniłby się do znacznego wzrostu kosztów ponoszonych przez właścicieli nieruchomości. Co więcej, mógłby on także przyczynić się do zwiększenia cen wynajmu mieszkań, ponieważ wiele osób zdecydowałoby się na przeniesienie tych opłat na najemców. Dodatkowo takie rozwiązanie prawdopodobnie sprawi, że niektórzy zaczną rezygnować z kosztownych remontów wpływających na wartość nieruchomości. Jest to więc decyzja, która może znacząco wpłynąć na dysproporcję pomiędzy ludźmi bogatymi i biednymi.

Wiele osób zastanawiających się nad zakupieniem nieruchomości bierze kredyt hipoteczny. To kolejny koszt, który ma związek z kupnem mieszkania. Z tego powodu dobrym pomysłem okazuje się sprawdzenie wszystkich ofert dostępnych na rynku jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretny produkt. Aktualne propozycje dotyczące kredytów znajdziesz m.in. na stronie finanse.rankomat.pl. Przedstawia ona oferty wielu banków w jednym miejscu, dlatego nie musisz samodzielnie przeglądać ich stron internetowych. To niezwykle wygodne rozwiązanie, trafiające w gusta osób stawiających na oszczędność czasu.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Optymalny podział przestrzeni
Optymalny podział przestrzeni
Gospodarowanie przestrzenią nie jest łatwe. W szczególności, jeżeli każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest ona mocno ograniczona. Zarówno jeżeli mowa jest o domach, jak i o przestrzeni biurowej.
Rolety czy zasłony – co jest lepszym wyborem?
Rolety czy zasłony – co jest lepszym wyborem?
Wybór dekoracji okiennych może być trudny. Podpowiadamy więc, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.
Zadłużenia Polaków a koronawirus – jak zmieniają się finanse?
Zadłużenia Polaków a koronawirus – jak zmieniają się finanse?
Kryzys związany z koronawirusem sprawił, że ostrożniej podchodzimy do swoich wydatków, Odkładamy na później duże zakupy i mniej chętnie sięgamy po pożyczki i kredyty.
Ostatnie wpisy