Polska ceramika – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Urządzanie
Polska ceramika – tradycja w nowoczesnym wydaniu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polskie wybory ceramiczne i porcelanowe cieszą się długą tradycją, a ich popularność nie maleje. Obok nowo powstałych marek, manufaktury takie jak Ćmielów, Bolesławiec, czy Kristoff także oferują obecnie produkty o nowoczesnym, atrakcyjnym designie. 

Polska ceramika może pochwalić się długą historią i doskonałą renomą. Początki jej tradycji sięgają aż średniowiecza, a fabryki, których wyroby podbijają stoły nie tylko w Polsce, ale i za granicą, funkcjonują od XIX wieku. Zobacz najpiękniejsze wyroby z ponad stuletnią tradycją w nowoczesnym wydaniu.

Fabryka porcelany Ćmielów

Początki manufaktury w Ćmielowie sięgają końcówki XVIII wieku. Wraz z czasem niewielka manufaktura coraz bardziej się rozrastała, a swoją pozycję na dobre ugruntowała w okresie międzywojnia. Ćmielowska ceramika ozdabiała stoły w okresie PRL-u. Obecnie, nie bojąc się innowacji, przeobraziła się w wytwórnię prawdziwie nowoczesnych produktów. Najnowsza pracownia wzornicza Ćmielów Design Studio powstała w 2013 roku, to miejsce twórczości młodego pokolenia artystów i projektantów.

Ceramika Bolesławiec

Uważana obecnie za lidera na rynku ceramiki w Polsce. Już w 1473 roku w Bolesławcu działało kilka garncarni, a w niedługim czasie miejscowość ta stała się jednym z przodujących ośrodków ceramicznych w całej Europie. Słynne naczynia z białej glinki zdobione techniką stempelkową zaczęto wytwarzać w Bolesławcu w drugiej połowie XIX wieku. Obecne wyroby Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” dalej nawiązują do długiej tradycji i cieszą się ogromną popularnością.

Polska porcelana Kristoff

Funkcjonująca od 1831 roku fabryka w Wałbrzychu znana jest pod nazwą „Krzysztof” lub „Kristoff”. Ta wyjątkowa porcelana podbiła nie tylko rynek europejski – sprzedawano ją także w USA. Obecnie, oprócz klasycznych niezmiernie eleganckich kolekcji, znajdziemy także nowoczesne wyroby stworzone we współpracy z projektantami młodego pokolenia. 

Ceramika Karolina

Początki fabryki „Karolina” sięgają 1860 roku. Założył ją niemiecki przedsiębiorca Traugott Silber w Jaworzynie Śląskiej (ówczesnym Königszelt). W latach 30. fabryka ta była jedną z nielicznych, które otrzymały licencję Walta Disneya na produkcję wyrobów z Myszką Miki. Obecnie te egzemplarze uchodzą za kolekcjonerskie perełki. Dzisiaj fabryka „Karolina” wytwarza produkty ceramiczne o niebanalnych kształtach i kolorach, cały czas zachwycając klientów swoimi wzorami.

Zdjęcie główne: Earl Wilcox/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kwadratowe płytki w kuchni – 3 inspiracje
Kwadratowe płytki w kuchni – 3 inspiracje
Wybór płytek do kuchni nie jest prostym zadaniem. Sprawdź, czy pokochasz kwadraty tak samo, jak my!
Ścianka działowa – jaki rodzaj wybrać?
Ścianka działowa – jaki rodzaj wybrać?
Aby dobrze zagospodarować naszą przestrzeń, możemy pomyśleć o wstawieniu ścianki działowej. W jaki sposób to uczynić? Z czego ją wykonać? Podpowiadamy.
Kto odpowiada za zalanie łazienki?
Kto odpowiada za zalanie łazienki?
Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższej to częste zdarzenie, które może wyrządzić wiele szkód. Sprawdź na kim spoczywa odpowiedzialność.
Ostatnie wpisy