Jak dobrać kolor ściany do ciemnej podłogi?

Jak dobrać kolor ściany do ciemnej podłogi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli zastanawiasz się, czy jasne ściany to jedyna opcja do ciemnej podłogi, to odpowiadamy, że zdecydowanie nie! Sprawdź, jaki kolor ścian będzie pasować do pomieszczenia z ciemną podłogą.

Zalety i wady ciemnej podłogi

Ciemna podłoga w mieszkaniu jest ponadczasowa. To klasyka w najlepszym wydaniu. Przy odpowiednio dobranych dodatkach, ciemne podłogi nadają pomieszczeniom wrażenia przytulności, ale też elegancji. Jako główną wadę ciemnej podłogi najczęściej wymieniana jest trudność w utrzymaniu jej w czystości. Na ciemnym kolorze drewna mocno widać kurz i inne zanieczyszczenia. Warto też pamiętać, że ciemna podłoga może optycznie zmniejszać pomieszczenie, więc lepiej z niej zrezygnować, jeśli masz niewielki metraż. 

Co pasuje do ciemnej podłogi?

Jeśli obawiasz się, że ciemna podłoga będzie kłopotliwa pod kątem aranżacji pokoju, to uspokajamy – tak nie jest. Ciemna podłoga bardzo ładnie komponuje się z meblami i dodatkami o geometrycznych kształtach. Jeśli zależy nam na efekcie wow, to postawmy na meble i dodatki wykonane z metalu, szkła lub kamienia, które będą pięknie wyglądać na tle ciemnej podłogi.

Jakie kolory ścian pasują do ciemnej podłogi?

Kolor ścian w przypadku ciemnej podłogi jest kluczowy. Pamiętaj, by nie malować ścian na biało w pokoju, w którym jest ciemna podłoga. Takie połączenie kolorystyczne to zbyt duży kontrast, który zazwyczaj nie prezentuje się dobrze. Oczywiście przy odpowiednio dobranych meblach i dodatkach możliwe jest stworzenie ciekawej aranżacji z ciemną podłogą i białą ścianą, jednak jest to mocno kłopotliwe.

Jaki zatem wybrać kolor ściany do ciemnej podłogi? Podpowiadamy!

  • Ciemna podłoga, ciemne ściany i jasny sufit – zestawienie idealne dla osób lubiących zdecydowane kolory w aranżacji wnętrz. Ciemne podłogi w towarzystwie ciemnych ścian pięknie kontrastują z jasnym sufitem. Takie połączenie dodaje wnętrzu intymności i nieco ekstrawagancji. Do ciemnej podłogi i ciemnych ścian najlepiej dobrać meble w jasnych kolorach. Pamiętaj jednak, że ciemna podłoga i ciemne ściany nie będą dobrze wyglądać w niewielkich pomieszczeniach, które dodatkowo optycznie zmniejszą.
  • Jasne ściany i jasny sufit to chyba najpopularniejszy wybór do ciemnych podłóg. Takie połączenie kolorystyczne nie pomniejsza optycznie pomieszczenia. Możesz pomalować wszystkie ściany na ten sam kolor, dzięki czemu uzyskasz spokojną aranżację. Do tego zestawienia dobrze będą pasować meble i dodatki w bardziej zdecydowanych kolorach. Doskonałym pomysłem będzie umieszczenie w pokoju kilku bibelotów lub dodatków (np. poduszek) w tym samym kolorze, co podłoga.
  • Ciemna podłoga, jasne ściany i ciemny sufit to mało popularne połączenie kolorystyczne, ale zdecydowanie warte rozważenia. Będzie doskonale wyglądać w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Ciemna podłoga i sufit na tle jasnych ścian dobrze wyglądają w wysokich pomieszczeniach, które często wydają się nieco surowe, industrialne. Takie połączenie kolorystyczne nada pomieszczeniu wrażenie przytulności, a nawet nieco tajemniczą atmosferę. Nie obawiaj się, że ciemne podłogi i ciemny sufit optycznie pomniejszą pomieszczenie – jasne ściany najczęściej niwelują ten niepożądany efekt.

zdj. główne: Mahrous_Houses/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wiosenna ramówka w telewizji – co warto oglądać?
Wiosenna ramówka w telewizji – co warto oglądać?
Co nowego pojawi się w ramówce telewizyjnej 2021? Jakie programy i seriale będą kontynuowane? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę!
Jak praktycznie urządzić mieszkanie w bloku dla rodziny 2+2
Jak praktycznie urządzić mieszkanie w bloku dla rodziny 2+2
Zastanawiasz się, jak w praktyczny, ale efektowny sposób urządzić mieszkanie w bloku dla czteroosobowej rodziny? Przychodzimy z pomocą! Podpowiadamy, jak zaaranżować mieszkanie dla rodziny 2+2.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Cały proces, aby uzyskać zgodę na postawienie swojego wymarzonego domu, wcale nie musi być tak skomplikowany i trudny. Przedstawiamy, na co zwrócić uwagę i na jakie formalności się przygotować.
Ostatnie wpisy