Domowe patenty

Malowanie pomieszczeń – 6 trików, aby zrobić to sprawniej

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto choć raz odświeżał swoje mieszkanie lub sam przeprowadzał remont domu, wie, jaką zmorą potrafi być malowanie pomieszczeń. Często wiąże się to z powszechnym bałaganem. Poniżej 6 sprawdzonych trików, które pozwolą Ci zrobić to sprawnie i bez dodatkowych nerwów! 

Odpowiednie przygotowanie

Żadna czynność nie jest wygodna, jeśli odpowiednio się do niej nie przygotujemy. W kwestii malowania niemal konieczne jest uprzątnięcie całej przestrzeni, wyniesienie rzeczy, zdjęcie obrazów i fotografii ze ścian, odsunięcie mebli oraz odpowiednie ich zabezpieczenie. Ważne jest również przygotowanie do malowania samej ściany, którą trzeba dokładnie oczyścić, by nie znajdowały się na niej pajęczyny, kurz czy inne zanieczyszczenia. To pozwoli sprawnie pokryć ją farbą, a my od razu będziemy widzieli zadowalające efekty. 

Przygotuj sprzęt

Nie każde malowanie zmusza nas do zakupu nowego wałka czy pędzla. Jeśli po ostatnich pracach pozostał nam jakiś sprzęt, ale zapomnieliśmy go umyć, wystarczy, że zabrudzone farbą wałki czy pędzle zalejemy podgrzanym octem i zostawimy na około pół godziny. Po tym czasie wystarczy opłukać je wodą, a będą jak nowe!

Zaopatrz się w tzw. przydasie

Przydasiami pomocnymi podczas malowania są oczywiście taśma malarska, folia zabezpieczająca, ale również drabina i niezastąpione kije teleskopowe, które są szczególnie przydatne podczas malowania sufitu bądź wysokich pomieszczeń. Polecamy je zwłaszcza osobom niskim. 🙂 

Bru-nO/pixabay.com

Dbaj o sprzęt

Podczas malowania zatroszcz się w odpowiedni sposób o sprzęt, którym się posługujesz. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie pracy, możesz na przykład przed wylaniem farby zabezpieczyć kuwetę malarską folią, streczem bądź zwykłą foliówką. Po skończonej pracy po prostu zdejmiesz warstwę ochronną, a kuwetę opłuczesz delikatnie wodą, bez konieczności szorowania.

Kiedy malujemy całe mieszkanie, oczywiste jest, że nie zdążymy tego zrobić w ciągu jednego dnia. Co zrobić, żeby wałek, którym się posługujemy, nie zasechł? Po skończonej pracy zwilż go delikatnie wodą, włóż do torebki foliowej i ją zawiąż. Tak zabezpieczony wałek z pewnością będzie gotowy do pracy kolejnego dnia.

Suchy, choć przybrudzony wałek możemy wyczyścić rolką do ubrań, a następnie umyć go w letniej wodzie z dodatkiem mydła. 

Więcej zabezpieczeń = mniej sprzątania

Przy malowaniu sprawdza się zasada, że im więcej czasu poświęcisz na zabezpieczenie powierzchni, tym mniej go stracisz na próbę ich doczyszczenia, która czasem jest wręcz niemożliwa. Dlatego przed rozpoczęciem prac dokładnie zabezpiecz podłogę folią, oklej taśmą malarską klamki, parapety, futryny, listwy przypodłogowe i inne miejsca narażone na zachlapanie.

Zachowaj odpowiednią kolejność

Podczas malowania sprawdza się zachowanie kolejności. Z oczywistych względów najpierw malujemy sufit, następnie ściany. Aby sobie pomóc oddzielić te powierzchnie, często używamy taśmy malarskiej. Kiedy nie chce się przyklejać do oczyszczonej ściany, wystarczy ją na 10 sekund włożyć do mikrofalówki i chwilę odczekać, a klej odzyska swoje właściwości. Pamiętaj również, że taśmę odlepiamy wtedy, kiedy ściana jest jeszcze wilgotna. Usuwanie jej później może oznaczać katastrofę, nawet w postaci oderwanego tynku.

Zdj. główne: Theme Photos/unsplash.com

Z wykształcenia polonistka. Z zawodu dziennikarka i copywriterka. Miłośniczka dobrej literatury i gier planszowych. Swój dom uważa za centrum wszechświata, choć nie ma problemu z opuszczaniem go, by poznać nowe miejsca i ludzi.
Polecane artykuły
Domowe patenty

Jak wybrać odpowiedni regulator ciągu dla twojego systemu grzewczego. Przewodnik i porady

Poznaj kluczowe aspekty wyboru regulatora ciągu dla systemu grzewczego. Odkryj wskazówki i porady, które pomogą Ci podjąć najbardziej optymalną decyzję.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak skutecznie zwalczać gryzonie w domu bez stosowania chemicznych środków?

Poznaj praktyczne porady dotyczące zwalczania gryzoni domowych bez użycia chemii. Naturalne metody, bezpieczne dla Ciebie i środowiska naturalnego.
Czytaj więcej
Domowe patenty

Jak utrzymać świeżość jedzenia i napojów podczas podróży?

Poznaj skuteczne sposoby na zachowanie świeżości jedzenia i napojów w czasie podróży. Przeczytaj porady, które pomogą Ci unikać zepsutych produktów i utrzymać smak potraw.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *