Ścianki działowe idealnym sposobem na oddzielenie przestrzeni

Ścianki działowe idealnym sposobem na oddzielenie przestrzeni
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czasami jeden duży pokój mógłby z powodzeniem pełnić dwie osobne funkcje, jednak trudno przystosować go do obu ról.  Warto wtedy przemyśleć dyskretny podział przestrzeni z wykorzystaniem ścianki działowej. 

Ścianki działowe wyznaczają wnętrza lub dzielą je na mniejsze pomieszczenia, jednak nie stanowią osobnego elementu konstrukcyjnego – nie posiadają właściwości nośnych. Zazwyczaj są to elementy dekoracyjne, które równocześnie łączą i dzielą pomieszczenia, tworząc delikatne przejścia pomiędzy ich funkcjami i aranżacjami. Jeśli nie masz pomysłu na kreatywną ściankę działową bez remontu, koniecznie sprawdź te propozycje! 

Podziel pokój na strefy – praca i relaks 

Jednym z najważniejszych zadań ścianki działowej jest stawianie granicy pomiędzy elementami pomieszczenia o różnych zastosowaniach. Ścianki działowe często stawia się pomiędzy częścią jadalnianą a relaksacyjną salonu lub oddziela nimi aneks kuchenny od reszty domu. 

Jednak prawdziwy renesans ścianki działowe zaczęły przeżywać podczas pandemii, kiedy większość pracowników musiała dostosować się do wyzwań trybu home office. Czasami ciężko Ci skoncentrować uwagę na pracy, jeśli znajdujesz się w przestrzeni, która do tej pory kojarzyła Ci się z wyciszeniem i relaksem? Z pomocą przychodzą ścianki działowe – pozwolą podzielić pokój na strefę prywatną i zawodową.

>> Zobacz też: Nie wiesz, czym ozdobić ściany? Podpowiadamy!

Zielone ścianki działowe

Zielone ścianki działowe to pomysł dla miłośników roślin i stylu urban jungle. Wystarczy wysoki regał, którego półki wypełnisz stylowymi doniczkami i bujnie rosnącymi roślinami. Zielone ścianki działowe nie tylko wyglądają bardzo efektownie, lecz również przydadzą się jako naturalne filtratory powietrza – zwłaszcza, jeśli wypełnisz je roślinami, które wyłapują toksyny z powietrza. 

Na rynku dostępne są nawet specjalne meble, które można wypełnić ziemią i kwiatami. Zielone ściany docierają także w przestrzenie biurowe, ponieważ udowodnione jest, że zieleń relaksuje i wzmacnia produktywność. 

Parawany – drugi pokój w 5 minut! 

Jeśli chcesz podzielić pokój na dwie części, jednak w sposób bardzo dyskretny i niewymagający większych starań, wystarczy rozłożyć parawan! Składane parawany to świetny sposób na wyznaczenie granicy pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczeń, jednak bez ingerowania w stabilną aranżację. Tak jak łatwo go rozłożyć, tak łatwo można ponownie się go pozbyć, przywracając naturalny stan pokoju. Parawany to ścianki działowe perfekcyjne dla osób niezdecydowanych lub uwielbiających częste zmiany.

Luksfery i szklane ścianki

Chociaż wydawać by się mogło, że popularność luksfer już dawno przeminęła, przeszklenia w każdej formie wracają do łask. I to nie tylko w biurach i przestrzeniach użyteczności publicznej! 

Szklane ścianki działowe oraz luksfery pozwalają na swobodny przepływ światła z pomieszczenia do pomieszczenia, a tym samym nie zmniejszają optycznie przestrzeni – mimo że ją dzielą. Szklane ścianki działowe sprawdzą się zwłaszcza we wnętrzach loftowych i industrialnych, gdzie połączenie szkła i metalowej ramy zdecydowanie wpisze się w kanony estetyczne i gloryfikację surowego uroku tych materiałów.

Funkcjonalność przede wszystkim

Ścianki działowe mogą pełnić różne funkcje, nie tylko oddzielać części pokoju. Tak jak zielone ścianki działowe są również miejscem życia kwiatów doniczkowych, tak niektórzy projektanci optują za ściankami działowymi w formie półek lub biblioteczki. Wystarczy tylko ciekawa kompozycja z metalu lub desek – w zależności od stylu wnętrzarskiego, w którym urządzony jest Twój dom. 

Może to być geometryczne rozstawienie kwadratowych wnęk lub nawet struktura przypominająca plaster miodu. Ważne, by dało się przechowywać w niej dodatki, zdjęcia i książki, a także by całość stanowiła ażurową granicę pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy zielony kącik w domu pomaga odprężyć się po ciężkim dniu?
Czy zielony kącik w domu pomaga odprężyć się po ciężkim dniu?
Dowiedz się, jak zielony kącik domowy może pomóc w relaksie oraz odpoczynku po wyczerpującym dniu. Poznaj jego sekrety i naucz się, jak odpowiednio go zaaranżować.
Klimatyzatory split – zasada działania, budowa, rodzaje
Klimatyzatory split – zasada działania, budowa, rodzaje
Jakie są ich rodzaje, zalety i wady? Zachęcamy do lektury.
Czy można postawić kwiaty na klatce schodowej?
Czy można postawić kwiaty na klatce schodowej?
Wiele osób traktuje korytarz na klatce jako przedłużenie swojego mieszkania. Pomimo tego, że klatka schodowa stanowi część wspólną nieruchomości.
Ostatnie wpisy