Tworzenie wymarzonego miejsca na ziemi zajmuje wiele czasu i pochłania mnóstwo energii. Chcemy przecież, żeby nasz dom bądź mieszkanie było piękne, przytulne i wyjątkowe. Czasem jest to możliwe dzięki wyborowi odpowiednich dodatków, materiałów, mebli, a nawet farb. Zależy Ci na wyróżniających się ścianach, ale nie do końca przekonują Cię tapety, bądź tynki strukturalne? Poniżej znajdziesz kilka nietypowych farb ściennych, które odmienią oblicze każdego wnętrza i sprawią, że przebywanie w pomieszczeniu będzie czystą przyjemnością.
Farba dekoracyjna nie jedno ma imię. Zazwyczaj jednak kiedy myślimy o malowaniu, bierzemy pod uwagę przeważnie tylko kolor, często zapominając, że na rynku istnieje wiele możliwości już na etapie wyboru rodzaju farby. Zdarza nam się również zapominać o dostosowaniu typu farby do pomieszczenia, w którym się ona znajdzie. Najczęściej decydujemy się na farby lateksowe, winylowe i akrylowe. Istnieją jednak również inne opcje, które zupełnie odmienią nasz dom.
To ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się w szczególności w kuchni, pokoju dziecięcym bądź przedpokoju. Nie zalecamy jednak pokrywania nią całych ścian, a tylko ich fragmenty. Dzięki niej ściana uzyskuje podobne właściwości jak zwykła tablica kredowa, po której możemy pisać bądź malować. To świetna opcja, dzięki której bez przeszkód będziesz mógł stworzyć edytowalne i widoczne dla wszystkich domowników plany dnia, listy zadań czy śmieszne rysunki przy pomocy kredy.
To stosunkowa nowość na rynku. Dzięki zawartym w swojej budowie opiłkom metalu bez problemu utrzyma przyczepione do niej magnesy. To genialna opcja dla wszystkich, którzy na przykład lubią przywozić z podróży kolorowe, pamiątkowe magnesy. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie. Dzięki niej będziesz mógł przyczepić w widocznym miejscu notatki, listy czy pocztówki. Podobnie jak w przypadku farb kredowych zalecamy pokrycie nią tylko jednej ściany bądź nawet tylko jej fragmentu.
Z pozoru mogłoby się wydawać, że jest to wyłącznie farba, którą możemy pokryć elementy ścian bądź sufitu w pokoju dziecięcym. Nic bardziej mylnego. Ta opcja świetnie sprawdzi się również w przedpokoju. Farby fosforyzujące mają to do siebie, że po naświetleniu ich za dnia czy przy pomocy lampy, „oddają światło” emitując przyjemny, nierażący blask. Rewelacyjnie sprawdzi się do namalowania na suficie gwiazd czy drobnych elementów na ścianie korytarza, dzięki którym idąc w nocy do łazienki, nie będziesz musiał zapalać światła.
To inaczej farba dekoracyjna. Dzięki niej stworzysz na ścianie intrygującą strukturę i w efekcie otrzymasz unikatowy efekt, którego nie zapewni Ci zwykła farba. Jednak w jej przypadku doskonale sprawdza się zasada „co za dużo, to niezdrowo”. Stawiając na farbę strukturalną, warto umieścić ją tylko na jednej ze ścian pomieszczenia bądź użyć jej do podkreślenia na przykład ciekawych punktów architektonicznych, gdyż umieszczona na każdej ścianie może przytłoczyć i sprawić, że wnętrze będzie wizualnie „ciężkie” w odbiorze.
Istotą farb dekoracyjnych są zawarte w ich składzie elementy takie jak połyskujący brokat, opiłki metalu, piasek czy strzępki tkanin. Dzięki nim uzyskamy na ścianie nietypową dla tradycyjnych farb strukturę, która jest mniej nachalna i wymaga mniejszego zaangażowania podczas nakładania niż na przykład tynki strukturalne.
Zdj. główne: pixabay.com