Jak spowolnić rozwój chwastów?

W ogrodzie
Jak spowolnić rozwój chwastów?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chwasty potrafią popsuć wygląd nawet najładniejszego ogrodu. Zabierają miejsce do wzrostu innym gatunkom ozdobnych i uprawnych roślin. Wiele osób ma z nimi spory problem, więc radzimy, jak zapobiegać ich rozrastaniu. 

Podstawowe działania zapobiegawcze

Pamiętaj, żeby zacząć od najprostszych działań profilaktycznych, ponieważ również są one bardzo skuteczne. Na samym początku warto pozbyć się mechanicznie wszystkich starych chwastów, przygotowując teren na trawnik lub ogródek. Nie zostawiaj nawet ich małych fragmentów, bo wtedy niestety szybko odrosną. Najłatwiej jest usunąć je po deszczu. Kiedy ziemia jest wilgotna, chwasty bardzo łatwo wychodzą w całości. W tym celu przydadzą się specjalne narzędzia do pielenia, takie jak graca, czy motyka. Po zakończonym działaniu powinno wyrzucić się chwasty w bezpieczne miejsce, aby znowu nie zajęły ogrodu. Może to być na przykład specjalny kompostownik. W późniejszym czasie usuwaj je, nawet jeśli będą bardzo małe. Wtedy zapobiegniesz rozrastaniu się ich w dużym stopniu. Niektórzy decydują się też na pokrycie gleby folią. Możesz z niej skorzystać, jeśli jeszcze nie masz zasianych nowych roślin, na przykład na początku wiosny. Dobrze, gdy taka folia jest ciemna i nieprzepuszczalna. Wtedy przez brak dostępu do światła, chwasty nie mają przyjaznych warunków do rozwoju. 

Skuteczna ochrona przed chwastami

Sprawdzonym sposobem na uciążliwe chwasty jest wykorzystanie agrowłókniny. To materiał wykonany z polipropylenu, służący do ściółkowania gleby i okrywania roślin. Występuje on w różnych rodzajach i każdy z nich ma nieco odmienne zastosowanie. Jednym z nich jest agrowłóknina czarna. Pomaga ona stworzyć doskonały mikroklimat do rozwoju rozmaitych okazów, ale nie pozwala na rozrost chwastów. Dobrze też reguluje poziom wilgotności gleby. Dzięki niej wzmocnisz również system korzeniowy roślin. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na utrzymanie zadbanego ogródka. Agrowłóknina ściółkująca zazwyczaj występuje w ciemnych barwach, takich jak właśnie czerń lub brąz. Pozwala to w prosty sposób rozpoznać zastosowanie konkretnego materiału. Pamiętaj, żeby przed jej użyciem, dokładnie oczyścić powierzchnię. Należy pozbyć się wszelkich kamieni i korzeni. Powinno się też wyrównać dobrze teren. Wtedy chwasty będą miały jeszcze gorsze warunki do wzrostu. Innym rodzajem jest agrowłóknina zimowa. Warto wykorzystać ją podczas chłodniejszych miesięcy, aby ochronić rośliny przed wiatrem i niskimi temperaturami.

Naturalne sposoby

Poza wyżej wymienionymi sposobami warto wykorzystać specjalną ściółkę. Powoduje ona, że chwasty szybciej gniją i żółkną. W tym celu możesz użyć przykładowo kory sosnowej, bukowej, trocin, kamienia dekoracyjnego, albo węgla brunatnego. Dodatkowo naturalne ściółkowanie ma też inne zalety. Między innymi zmniejsza wypłukiwanie cennych składników mineralnych z ziemi i zapewnia lepszą ochronę dla roślin przed mrozem. Najlepiej rozkładać ściółkę wczesną wiosną, jeśli nie wyrosły jeszcze nowe chwasty po zimie. 

Niektórzy decydują się na zastosowanie preparatu, przygotowanego z sody oczyszczonej. Ma ona szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i jest często używana przez wiele osób. Można posypać ją na przykład ścieżki i podjazdy, żeby chwasty rzadziej się pojawiały. Soda może być wykorzystana jako wspomaganie do innych, bardziej skutecznych działań. Z naturalnych środków stosuje się też opryski zrobione z octu. Wykorzystuje się je na przykład na chwasty, które rosną między kostką brukową. Należy jednak uważać, aby nie pryskać nim roślin uprawnych i ozdobnych.

Zdjęcie główne: Lukas/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zamiast kominka w domu? Propozycje
Co zamiast kominka w domu? Propozycje
Wnętrza, w których migoczą płomienie ognia mają wyjątkowy charakter. Co jeśli w twoim mieszkaniu nie można zainstalować tradycyjnego kominka? Są na to sposoby!
Wykorzystanie nowoczesnych mebli w aranżacji wnętrz – inspiracje i porady
Wykorzystanie nowoczesnych mebli w aranżacji wnętrz – inspiracje i porady
Poznaj świat nowoczesnych mebli i zobacz, jak skutecznie je wykorzystać w aranżacji wnętrz. Inspiracje i praktyczne porady czekają specjalnie dla Ciebie.
Żyrandol do salonu – na jaki model warto się zdecydować?
Żyrandol do salonu – na jaki model warto się zdecydować?
Żyrandol w salonie pełni nie tylko funkcję oświetlenia pomieszczenia, ale jest też często jego główną dekoracją. Dlatego powinien współgrać z wszystkimi elementami znajdującymi się w tym wnętrzu. Jaki model warto wybrać, by prezentował się idealnie?
Ostatnie wpisy