Skrzydłokwiat – wszystko na temat pielęgnacji i wymagań

W ogrodzie
Skrzydłokwiat – wszystko na temat pielęgnacji i wymagań
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Skrzydłokwiat jest rośliną, która znakomicie prezentuje się w każdym wnętrzu niezależnie od jego stylu. Kwitnie od marca do września, a jego pielęgnacja nie wymaga zbyt dużego zaangażowania.

Skrzydłokwiat – piękna i niewymagająca roślina

Naturalnym środowiskiem skrzydłokwiatu są południowa i środkowa Ameryka, Oceania i Daleki Wschód. W miejscach naturalnego występowania jest niewielką rośliną rosnącą w kępach o szerokości 1 m.

Roślina ta stała się bardzo chętnie hodowana w domach dzięki dekoracyjnym liściom i białym kwiatom. Typowe dla niej są białe kwiatostany ze sterczącą kolbą. Kiedy skrzydłokwiat kwitnie, to jego kwiaty mogą przetrwać nawet kilka tygodni.

Skrzydłokwiat jest rośliną trującą, dlatego w hodowli domowej powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Roślina ta u niektórych osób prowadzi również do zaburzenia oddychania i alergii. Kwiat ten należy do roślin on air, czyli oczyszczających powietrze.

Najpopularniejsze gatunki skrzydłokwiatu

Istnieje około pięćdziesięciu gatunków skrzydłokwiatu. Najpopularniejsze w hodowli domowej są odmiany:

  • Wallisa – kwitnie od czerwca do września i lubi miejsca półcieniste,
  • Mauna Loa,
  • Vivaldi,
  • Chopin,
  • Pettite,
  • Quattro,
  • kwiecista.

Pielęgnacja i uprawa skrzydłokwiatu w warunkach domowych

Roślina ta nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo ważna dla tej rośliny doniczkowej jest wilgotność powietrza – minimum 50%. Warto postawić doniczkę na kamieniach zanurzonych w wodzie lub na tacy wypełnionej wodą. Zalecane jest również przesadzenie rośliny do większej doniczki, w której znajduje się wilgotny torf. Warto pamiętać o systematycznym spryskiwaniu rośliny. Jeśli skrzydłokwiat zostanie przelany, to jego korzenie mogą zgnić, a roślina będzie do wyrzucenia.

Przesadzanie

Przesadzanie tej rośliny powinno odbywać się wczesną wiosną, gdy jeszcze nie kwitnie. Warto wtedy oddzielić kępki od siebie i zapewnić im odpowiedni drenaż w nowym miejscu. Ziemia w doniczce powinna być przepuszczalna, żyzna i próchnicza – najlepiej sprawdzi się do tego wymieszanie ziemi uniwersalnej z torfem.

Podlewanie

Podlewanie skrzydłokwiatu w okresie kwitnienia powinno być bardzo umiarkowane – należy podlewać go dwa lub trzy razy w tygodniu. W zimie podlewanie powinno być ograniczone. Wiosną i latem rośliny te powinny być co dwa tygodnie nawożone nawozem do roślin doniczkowych.

Zły wpływ suchego powietrza

Jeśli powietrze jest za suche, to roślina jest atakowana przez przędziorki i tarczniki, aby temu zapobiec, to warto liście od spodu spryskiwać zimną wodą. Jeśli liście żółkną, to znaczy, że są wysuszone przez zbyt suche powietrze. Natomiast brązowe uschnięte końcówki liści są spowodowane przez przeciągi.

Stanowisko

Skrzydłokwiat wymaga stanowiska półcienistego oraz temperatury pokojowej – od 18 do 25 stopni. W zimie temperatura może być niższa, jednak nie może spaść poniżej 16 stopni. Roślina nie powinna stać w bezpośrednim kontakcie z promieniami słońca, które mogą spowodować poparzenie liści.

Uprawa hydroponiczna skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat nadaje się do uprawy hydroponicznej (rośliny rosną na specjalnym podłożu mineralnym). Kwiaty hodowane w takiej uprawie są w dekoracyjnych pojemnikach wypełnionych keramzytem albo inną substancją, która dobrze kumuluje wilgoć i ułatwia korzeniom dostęp do powietrza. Uprawa ta wymaga stałego podlewania i podawania odżywek.

Skrzydłokwiat jest piękną rośliną, która nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać tylko o jej regularnym podlewaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym są usługi dekarskie?
Czym są usługi dekarskie?
Jeśli planujesz budowę domu, warto poświęcić więcej czasu na znalezienie dobrej firmy dekarskiej. 
Jak dobrze dobrać dekoracje do twojego domu na nadchodzące święta?
Jak dobrze dobrać dekoracje do twojego domu na nadchodzące święta?
Przygotuj swój dom na świąteczne uroczystości dzięki praktycznym poradom dotyczącym wyboru idealnych dekoracji. Dowiedz się, jak nadać swojemu domowi wyjątkowego charakteru i świątecznej atmosfery!
Domowe sposoby na mole spożywcze
Domowe sposoby na mole spożywcze
Jeżeli masz dosyć uciążliwych moli, poznaj domowe środki, aby się ich pozbyć!
Ostatnie wpisy