Przechowywanie butli gazowej w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Przechowywanie butli gazowej w domu – wszystko, co musisz wiedzieć
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas miał większą lub mniejszą styczność z butlą gazową. Jest to bardzo popularne źródło energii. Jednak jak powinna być poprawnie przechowywana w domu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. 

Butla gazowa często towarzyszy nam na wyjazdach, działkach czy na grillu. Nie traci także popularności wśród gospodarstw domowych i mieszkań. Służy nie tylko do zasilania kuchenek, ale również do ogrzewania pomieszczenia. Po to ekologiczne i praktyczne źródło energii codziennie sięga kilka milionów ludzi. Dzięki łatwości napełniania butli gazem i jej transportu można ją wykorzystywać w przeróżnych miejscach. Jak jednak obchodzić się z butlą gazową w domu? Na co należy zwrócić uwagę? Spieszymy z odpowiedzią.

Zakup butli gazowej – o czym musisz pamiętać

Butla gazowa, którą wykorzystuje się w gospodarstwach domowych czy w gastronomii, przeważnie zawiera w sobie mieszankę dwóch gazów: propanu i butanu. Przy jej zakupie musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. 

Po pierwsze zwróć uwagę na tabliczkę z datą jej produkcji oraz terminem ważności legalizacji (rok, miesiąc), bo okres legalizacji wynosi 10 lat. Po tym terminie butla podlega ponownemu testowaniu, renowacji, a jeżeli spełnia wszystkie wymogi techniczne, wraca do użytku.

>> Zobacz też: Domowe sposoby na mole spożywcze

Kolejną kwestią jest źródło pochodzenia. Decyduj się na butle wyłącznie z legalnych źródeł. Nigdy nie napełniaj butli w nielegalnych miejscach, bo tylko oryginalne butle gazowe dają pewność spełniania wszelkich standardów bezpieczeństwa, a co za tym idzie pełną gwarancję producenta. Sprawdź zgodność oznaczeń na butli z zarezerwowanym dla dystrybutora kolorem i plombami na zaworach. Przy zakupie butli znajdziesz na jej zaworze folię termokurczliwą. Świadczy ona o tym, że butla jest pełna. 

Upewnij się, czy na butli znajduje się informacja o gazie, firmie napełniającej butlę i numer kontaktowy do niej oraz instrukcja bezpieczeństwa w postaci naklejki. 

Kwestia przewożenia także ma duże znaczenie. Butla gazowa musi być przewożona/przenoszona wyłącznie w pozycji pionowej. Nie można jej przewracać, czy uderzać. Musi być zabezpieczona przed upadkiem. Pamiętaj także o tym, że butli wypełnionej gazem nie wolno przewozić razem z innymi materiałami wybuchowymi, łatwopalnymi itd.

Bezpieczne przechowywanie butli w domu 

Gdy korzystasz już z butli w domu albo zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, musisz wiedzieć, w jakich warunkach należy ją przechowywać, tak by było bezpiecznie. Jedna z pierwszych ważnych zasad użytkowania butli gazowej mówi o tym, że w budynku mieszkalnym posiadającym instalację zasilaną z sieci gazowej, zabronione jest stosowanie instalacji gazu płynnego z butli. Butla musi być ustawiona w pozycji pionowej i zabezpieczona przed przewróceniem, uderzeniem oraz przed dostępem dzieci. Temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się butla, nie może przekroczyć 35℃. Tym samym nie powinno się umieszczać butli w nasłonecznionym miejscu. Odległość butli od innych urządzeń promieniujących ciepłem, jak grzejniki i piece, musi wynosić co najmniej 1,5 m.

Zapamiętaj także, że butli nie wolno trzymać w pobliżu liczników elektrycznych, urządzeń powodujących iskrzenie i gniazd wtykowych. Nie przechowuj butli gazowej w piwnicach (poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu). Pamiętaj również o tym, że w mieszkaniu zabronione jest przechowywanie więcej niż dwóch butli przyłączonych do urządzeń gazowych, o zawartości do 11 kg. Jeżeli masz butlę w domu lub innym pomieszczeniu, musisz zadbać o dobrą wentylację.

Co najmniej raz w roku powinien być wykonany przegląd techniczny i badanie szczelności instalacji gazowej, bez względu na to czy mieszkasz w domu, czy w bloku mieszkalnym. Tym zajmują się osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Co zrobić, gdy instalacja gazowa butli ulegnie uszkodzeniu?

Po pierwsze, jeżeli jest to wykonalne, zakręć zawór butli. Następnie otwórz szeroko wszystkie okna i drzwi. Musisz odłączyć zawór butli od urządzenia (użyj nieiskrzącego klucza z metalu kolorowego).

Pamiętaj o niewłączaniu urządzeń elektrycznych, nie używaj otwartego ognia. Wynieś butlę na otwartą przestrzeń poza budynek i pozostaw pod nadzorem. Zadzwoń po straż pożarną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowoczesne drzwi harmonijkowe – przegląd inspiracji
Nowoczesne drzwi harmonijkowe – przegląd inspiracji
Drzwi harmonijkowe to świetna alternatywa dla klasycznych skrzydeł wewnętrznych. W artykule znajdziesz kilka inspiracji, jak wkomponować do mieszkania drzwi harmonijkowe.
Wykorzystanie parków naukowo-technologicznych w rozwoju start-upów: jak to działa?
Wykorzystanie parków naukowo-technologicznych w rozwoju start-upów: jak to działa?
Dowiedz się, jak parki naukowo-technologiczne mogą napędzić wzrost i rozwój start-upów. Zrozum, jak funkcjonują i jak mogą przyczynić się do sukcesu Twojego przedsiębiorstwa.
Kamienny dywan – gdzie warto go zrobić?
Kamienny dywan – gdzie warto go zrobić?
Kamienny dywan cieszy się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Jest bardzo trwały i ciekawie wygląda. Co warto o nim wiedzieć i gdzie go ułożyć?
Ostatnie wpisy