Każdy z nas miał większą lub mniejszą styczność z butlą gazową. Jest to bardzo popularne źródło energii. Jednak jak powinna być poprawnie przechowywana w domu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.
Butla gazowa często towarzyszy nam na wyjazdach, działkach czy na grillu. Nie traci także popularności wśród gospodarstw domowych i mieszkań. Służy nie tylko do zasilania kuchenek, ale również do ogrzewania pomieszczenia. Po to ekologiczne i praktyczne źródło energii codziennie sięga kilka milionów ludzi. Dzięki łatwości napełniania butli gazem i jej transportu można ją wykorzystywać w przeróżnych miejscach. Jak jednak obchodzić się z butlą gazową w domu? Na co należy zwrócić uwagę? Spieszymy z odpowiedzią.
Butla gazowa, którą wykorzystuje się w gospodarstwach domowych czy w gastronomii, przeważnie zawiera w sobie mieszankę dwóch gazów: propanu i butanu. Przy jej zakupie musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Po pierwsze zwróć uwagę na tabliczkę z datą jej produkcji oraz terminem ważności legalizacji (rok, miesiąc), bo okres legalizacji wynosi 10 lat. Po tym terminie butla podlega ponownemu testowaniu, renowacji, a jeżeli spełnia wszystkie wymogi techniczne, wraca do użytku.
>> Zobacz też: Domowe sposoby na mole spożywcze
Kolejną kwestią jest źródło pochodzenia. Decyduj się na butle wyłącznie z legalnych źródeł. Nigdy nie napełniaj butli w nielegalnych miejscach, bo tylko oryginalne butle gazowe dają pewność spełniania wszelkich standardów bezpieczeństwa, a co za tym idzie pełną gwarancję producenta. Sprawdź zgodność oznaczeń na butli z zarezerwowanym dla dystrybutora kolorem i plombami na zaworach. Przy zakupie butli znajdziesz na jej zaworze folię termokurczliwą. Świadczy ona o tym, że butla jest pełna.
Upewnij się, czy na butli znajduje się informacja o gazie, firmie napełniającej butlę i numer kontaktowy do niej oraz instrukcja bezpieczeństwa w postaci naklejki.
Kwestia przewożenia także ma duże znaczenie. Butla gazowa musi być przewożona/przenoszona wyłącznie w pozycji pionowej. Nie można jej przewracać, czy uderzać. Musi być zabezpieczona przed upadkiem. Pamiętaj także o tym, że butli wypełnionej gazem nie wolno przewozić razem z innymi materiałami wybuchowymi, łatwopalnymi itd.
Gdy korzystasz już z butli w domu albo zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, musisz wiedzieć, w jakich warunkach należy ją przechowywać, tak by było bezpiecznie. Jedna z pierwszych ważnych zasad użytkowania butli gazowej mówi o tym, że w budynku mieszkalnym posiadającym instalację zasilaną z sieci gazowej, zabronione jest stosowanie instalacji gazu płynnego z butli. Butla musi być ustawiona w pozycji pionowej i zabezpieczona przed przewróceniem, uderzeniem oraz przed dostępem dzieci. Temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się butla, nie może przekroczyć 35℃. Tym samym nie powinno się umieszczać butli w nasłonecznionym miejscu. Odległość butli od innych urządzeń promieniujących ciepłem, jak grzejniki i piece, musi wynosić co najmniej 1,5 m.
Zapamiętaj także, że butli nie wolno trzymać w pobliżu liczników elektrycznych, urządzeń powodujących iskrzenie i gniazd wtykowych. Nie przechowuj butli gazowej w piwnicach (poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu). Pamiętaj również o tym, że w mieszkaniu zabronione jest przechowywanie więcej niż dwóch butli przyłączonych do urządzeń gazowych, o zawartości do 11 kg. Jeżeli masz butlę w domu lub innym pomieszczeniu, musisz zadbać o dobrą wentylację.
Co najmniej raz w roku powinien być wykonany przegląd techniczny i badanie szczelności instalacji gazowej, bez względu na to czy mieszkasz w domu, czy w bloku mieszkalnym. Tym zajmują się osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
Po pierwsze, jeżeli jest to wykonalne, zakręć zawór butli. Następnie otwórz szeroko wszystkie okna i drzwi. Musisz odłączyć zawór butli od urządzenia (użyj nieiskrzącego klucza z metalu kolorowego).
Pamiętaj o niewłączaniu urządzeń elektrycznych, nie używaj otwartego ognia. Wynieś butlę na otwartą przestrzeń poza budynek i pozostaw pod nadzorem. Zadzwoń po straż pożarną.