Nowy dom

Domki letniskowe całoroczne – formalności, ceny i zalety

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Domki letniskowe całoroczne są obecnie prawdziwym hitem. Co trzeba wiedzieć, decydując się na ich budowę? 

Jest naprawdę wiele korzyści płynących z nieruchomości, jaką jest domek letniskowy. To dla właścicieli źródło dochodów, zwłaszcza jeśli miejsce, w którym stoi nieruchomość, cieszy się popularnością. Przez cały rok nie brakuje wtedy turystów, więc i zarobki za wynajem są dobre. W dodatku można spędzić tam jesień i zimę (jeśli np. w tym okresie jest mniej turystów chętnych na wynajem).

Całoroczny domek letniskowy – to się opłaca

Zastanawiasz się nad tym, by zacząć zarabiać na wynajmie domku letniskowego? Zanim tak się stanie, musisz dopełnić kilku istotnych formalności. Jakich?

Pamiętaj, że nieruchomości tego typu są z zasady przeznaczone do użytkowania tymczasowego, zwłaszcza w sezonie letnim. Fakt ten wynika głównie z tego, że budynki te nie posiadają instalacji grzewczej. Jednak jeśli zadeklarujesz się ją zamontować, to taki domek będzie można zgłosić jako całoroczny, wówczas będzie można użytkować go bez względu na porę roku.

W prawie budowlanym nie ma definicji podmiotu pod nazwą domek letniskowy. Jednak znajdziemy tam zapis mówiący o tym, że domek bez pozwolenia figuruje jako budynek rekreacji indywidualnej. Co to właściwie oznacza w praktyce? To, że taka nieruchomość jest głównie przeznaczona do odpoczynku sezonowego. Domek letniskowy, jak i ten całoroczny, nie powinny przekroczyć wymiarów do 35 m2 w podstawie. Dlaczego? Ponieważ właśnie do takich wymiarów nie będzie wymagane pozwolenie na budowę domku letniskowego, a jedynie trzeba będzie zgłosić jego budowę w starostwie powiatowym.

Jakie korzyści niesie za sobą przebudowa domku letniskowego sezonowego na całoroczny?

Okazuje się, że taka przebudowa daje całkiem sporo korzyści. W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się wyjazdy za miasto. Ludzie na co dzień żyjący w dużych aglomeracjach, mieszkający w blokach, nieraz nawet bez niewielkiego własnego ogródka, marzą o tym, by przez kilka dni odpocząć gdzieś w pięknym miejscu. I wcale nie chodzi tylko o sezon urlopowy, ponieważ coraz więcej osób planuje „wyrwać” się z miasta na kilka dni poza wakacjami, w przeciągu całego roku. Zaczynamy bardziej doceniać urok pozostałych pór roku, a nie tylko gorącego lata. Domki, zwłaszcza te drewniane, mają niezwykły urok i klimat. 

Zmiana domku letniskowego w obiekt całoroczny opłaca się także pod względem ekonomicznym. Chociażby podatek, jaki płaci się od nieruchomości, może nieco się zmniejszyć. Wynika to z faktu, że niektóre gminy naliczają wyższe opłaty od domków letniskowych niż tych całorocznych, czyli mieszkalnych. W ciągu całego roku z pewnością domek będzie chciało wynająć więcej wczasowiczów niż tylko w sezonie letnim. 

Koszt utrzymania domku letniskowego całorocznego i koszt wynajmu

Cena utrzymania czy wcześniej wybudowania domku letniskowego całorocznego zależy od wielu czynników. Między innymi od metrażu, zastosowanych technologii przy jego budowie czy też lokalizacji. Wiadomo, że za domek letniskowy nad jeziorem lub z widokiem na góry właściciele zapłacą więcej, ale turyści również – w końcu za przebywanie w wyjątkowym miejscu koszty będą większe. Jeśli chodzi o koszt wybudowania domku letniskowego, to powinien on się zamknąć w 70–80 tys. zł – mowa o domku sezonowym. Jeśli budynek ma służyć całorocznie koszty się zwiększą nawet do 120 tys. zł – bo w końcu trzeba będzie doprowadzić budynek do stanu deweloperskiego. 

Co do wynajmu przedział cen też jest różny. Płacimy za standard, miejsce, dodatkowe akcesoria, z których właściciel pozwoli nam korzystać. Ceny za takie domki, np. w górach, wahają się od 45 zł za osobę za dobę do nawet ponad 100 zł.

zdjecie główne: Ruben Hanssen/unsplash.com

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się aranżacją wnętrz. Ciągle coś zmienia i przestawia w swoim mieszkaniu, by było modnie i oryginalnie. Lubi aktywne życie, chętnie próbuje nowych rzeczy i doświadczeń. Ostatnio zaintrygowała ją sztuka nowoczesna, której rozumienia jeszcze się uczy. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi nigdy się nie nudzi!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
Nowy dom

Jak szukać nieruchomości?

Dowiedz się, jak szukać nieruchomości oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.
Czytaj więcej
Nowy dom

Jak powinien być przygotowany grunt pod budowę?

Przymierzasz się do budowy domu? Gratulujemy i pomagamy zebrać informacje na temat przygotowania gruntu pod prace budowlane. Upewnij się, że wiesz już wszystko na ten temat!
Czytaj więcej
Nowy dom

Elewacja odporna na wilgoć i brud – na co warto postawić?

W tak zmiennym klimacie, jak nasz, elewacja domu nie ma lekko. Sprawdziliśmy, z czego ją wykonać, by długo pozostała w dobrej kondycji i cieszyła oko. Przekonaj się, co mamy na myśli!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *