Domki letniskowe całoroczne – formalności, ceny i zalety

Nowy dom
Domki letniskowe całoroczne – formalności, ceny i zalety
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Domki letniskowe całoroczne są obecnie prawdziwym hitem. Co trzeba wiedzieć, decydując się na ich budowę? 

Jest naprawdę wiele korzyści płynących z nieruchomości, jaką jest domek letniskowy. To dla właścicieli źródło dochodów, zwłaszcza jeśli miejsce, w którym stoi nieruchomość, cieszy się popularnością. Przez cały rok nie brakuje wtedy turystów, więc i zarobki za wynajem są dobre. W dodatku można spędzić tam jesień i zimę (jeśli np. w tym okresie jest mniej turystów chętnych na wynajem).

Całoroczny domek letniskowy – to się opłaca

Zastanawiasz się nad tym, by zacząć zarabiać na wynajmie domku letniskowego? Zanim tak się stanie, musisz dopełnić kilku istotnych formalności. Jakich?

Pamiętaj, że nieruchomości tego typu są z zasady przeznaczone do użytkowania tymczasowego, zwłaszcza w sezonie letnim. Fakt ten wynika głównie z tego, że budynki te nie posiadają instalacji grzewczej. Jednak jeśli zadeklarujesz się ją zamontować, to taki domek będzie można zgłosić jako całoroczny, wówczas będzie można użytkować go bez względu na porę roku.

W prawie budowlanym nie ma definicji podmiotu pod nazwą domek letniskowy. Jednak znajdziemy tam zapis mówiący o tym, że domek bez pozwolenia figuruje jako budynek rekreacji indywidualnej. Co to właściwie oznacza w praktyce? To, że taka nieruchomość jest głównie przeznaczona do odpoczynku sezonowego. Domek letniskowy, jak i ten całoroczny, nie powinny przekroczyć wymiarów do 35 m2 w podstawie. Dlaczego? Ponieważ właśnie do takich wymiarów nie będzie wymagane pozwolenie na budowę domku letniskowego, a jedynie trzeba będzie zgłosić jego budowę w starostwie powiatowym.

Jakie korzyści niesie za sobą przebudowa domku letniskowego sezonowego na całoroczny?

Okazuje się, że taka przebudowa daje całkiem sporo korzyści. W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się wyjazdy za miasto. Ludzie na co dzień żyjący w dużych aglomeracjach, mieszkający w blokach, nieraz nawet bez niewielkiego własnego ogródka, marzą o tym, by przez kilka dni odpocząć gdzieś w pięknym miejscu. I wcale nie chodzi tylko o sezon urlopowy, ponieważ coraz więcej osób planuje „wyrwać” się z miasta na kilka dni poza wakacjami, w przeciągu całego roku. Zaczynamy bardziej doceniać urok pozostałych pór roku, a nie tylko gorącego lata. Domki, zwłaszcza te drewniane, mają niezwykły urok i klimat. 

Zmiana domku letniskowego w obiekt całoroczny opłaca się także pod względem ekonomicznym. Chociażby podatek, jaki płaci się od nieruchomości, może nieco się zmniejszyć. Wynika to z faktu, że niektóre gminy naliczają wyższe opłaty od domków letniskowych niż tych całorocznych, czyli mieszkalnych. W ciągu całego roku z pewnością domek będzie chciało wynająć więcej wczasowiczów niż tylko w sezonie letnim. 

Koszt utrzymania domku letniskowego całorocznego i koszt wynajmu

Cena utrzymania czy wcześniej wybudowania domku letniskowego całorocznego zależy od wielu czynników. Między innymi od metrażu, zastosowanych technologii przy jego budowie czy też lokalizacji. Wiadomo, że za domek letniskowy nad jeziorem lub z widokiem na góry właściciele zapłacą więcej, ale turyści również – w końcu za przebywanie w wyjątkowym miejscu koszty będą większe. Jeśli chodzi o koszt wybudowania domku letniskowego, to powinien on się zamknąć w 70–80 tys. zł – mowa o domku sezonowym. Jeśli budynek ma służyć całorocznie koszty się zwiększą nawet do 120 tys. zł – bo w końcu trzeba będzie doprowadzić budynek do stanu deweloperskiego. 

Co do wynajmu przedział cen też jest różny. Płacimy za standard, miejsce, dodatkowe akcesoria, z których właściciel pozwoli nam korzystać. Ceny za takie domki, np. w górach, wahają się od 45 zł za osobę za dobę do nawet ponad 100 zł.

zdjecie główne: Ruben Hanssen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym zasłonić brzydkie okno?
Czym zasłonić brzydkie okno?
Brzydkie okno przed wymianą z jeszcze brzydszym widokiem? Oto garść pomysłów, jak możesz temu zaradzić, a dodatkowo sprawić, że wnętrze stanie się znacznie bardziej przytulne.
Tapeta w kuchni? Zobacz modne modele i trendy 2021
Tapeta w kuchni? Zobacz modne modele i trendy 2021
Tapeta w kuchni będzie świetnym pomysłem i bardzo dobrze zastąpi tradycyjną glazurę. Zobacz inspiracje.
Jak dbać o czystość poduszek w ogrodzie?
Jak dbać o czystość poduszek w ogrodzie?
Utrzymanie w czystości poduszek ogrodowych nie musi być trudne. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na zachowanie ich w doskonałym stanie przez długi czas.
Ostatnie wpisy