Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Trudno wyobrazić sobie budowę domu bez dostępu do energii elektrycznej. Większość maszyn budowlanych wymaga zasilania prądem. Źródło światła jest także niezbędne do wykonywania rozmaitych robót na placu budowy w godzinach wieczornych. Jakie są możliwości legalnego zaopatrzenia budowę w prąd? Czy pobieranie energii elektrycznej od sąsiada jest legalne? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!
Na samym początku warto poruszyć kwestię pobierania energii elektrycznej od życzliwego sąsiada. Choć takie rozwiązanie wydaje się bardzo kuszące, bo przecież prąd mieszkalny jest tańszy niż budowlany, wcale nie jest legalne. Jeśli sprawa wyjdzie na światło dzienne, zarówno nam, jak i osobie, od której bezprawnie pobieraliśmy energię elektryczną, grożą surowe kary. Sprzedażą prądu budowlanego lokalny dostawca energii lub koncesjonowana firma.
Co w przypadku, gdy sąsiad posiada prąd budowlany? Na pierwszy rzut oka taka sytuacja wygląda uczciwie, jednak nie do końca jest zgodna z prawem. Jeśli już decydujemy się na takie rozwiązanie, najpierw udajmy się do zakładu energetycznego i zapytajmy o zgodę. Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to to, że pożyczając prąd od sąsiada jesteśmy od niego uzależnieni. W przypadku, gdy nie będzie dla nas łaskawy, nie wykonamy żadnych robót na placu budowy.
Pobieranie prądu z sieci energetycznej to najkorzystniejsze rozwiązanie dla inwestora. Po pierwsze, jest w pełni legalne, dlatego też nie musimy obawiać się surowych kar. Po drugie, i tak prędzej czy później będziemy musieli ubiegać się o przyłączenie do sieci, więc jeśli mamy taką możliwość – warto załatwić to wcześniej. Zniechęcające mogą być jedynie formalności, które koniecznie trzeba dopełnić. Wniosek o „określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia” należy złożyć w zakładzie energetycznym, odpowiednim dla naszego regionu.
Na wykonanie przyłącza docelowego czeka się od 6 do 12 miesięcy. W tym czasie można ubiegać się o przyłącze tymczasowe, z którego można zacząć korzystać już po 1-2 miesiącach od złożenia wniosku. Dopóki dom jest w budowie, obowiązuje taryfa budowlana (C11, C12a lub C12b). Wychodzi ona nieco drożej niż taryfa dla gospodarstw domowych. Przyłącze energetyczne tymczasowe wykonuje zakład energetyczny. Koszty związane z zamontowaniem skrzynki przyłączeniowej na działce pokrywa inwestor. Dalszą część prac może wykonać doświadczony elektryk. Oczywiście instalacja elektryczna powinna spełniać warunki przyłączenia wydane przez przedsiębiorstwo energetyczne. Po wykonaniu przyłącza dystrybucja wystawi oświadczenie „Potwierdzeniu możliwości świadczenia usługi dystrybucji i określenie parametrów technicznych dostaw”.
Jeżeli chodzi o prąd budowlany, to inwestor nie ma możliwości wyboru innej taryfy niż C. Tak, jak zostało wspomniane, jest ona nieco droższa niż taryfa G dla gospodarstw domowych. Przed podpisaniem umowy z siecią elektryczną należy podać przybliżoną moc prądu, niezbędną do działania maszyn budowlanych. Jest to zależne od wielu czynników – m.in technologii budowy, wykorzystywanych maszyn i urządzeń, wykorzystania prądu przez fachowców i innych. Aby nie popełnić błędu i nie podać zbyt małej mocy prądu, tę kwestię warto omówić z doświadczonym elektrykiem.
Inwestor ma do wyboru trzy taryfy budowlane, według których może się rozliczać. Pierwsza to C11. Obowiązuje w niej stała stawka za każdy zużyty kilowat energii elektrycznej, przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. W taryfie C12a obowiązują dwie stawki za energię elektryczną. W godzinach szczytu – od 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00 – opłaty są wyższe. Natomiast w godzinach pozaszczytowych – od 13.00 do 15.00 i w nocy – niższe. W taryfie C12a stosowany jest także podział na pory roku. Taryfa C12b jest bardzo podobna, z tą różnicą, że wyższe stawki obowiązują od godziny 6.00 do 22.00 i nie ma podziału na porę letnią i zimową.
Wielu inwestorów zastanawia się, kiedy zmienić prąd budowlany na zwykły? Najlepiej zrobić to po dokonaniu odbioru budynku. W sytuacji, gdy będziemy posiadać wszystkie potrzebne dokumenty, możemy udać się do swojego dostawcy prądu. Niezbędne będzie złożenie wniosku o zmianę taryfy (z C na G).
Jeśli dotychczas korzystaliśmy z przyłącza tymczasowego bądź agregatu prądotwórczego musimy złożyć wniosek o przyłączenie do sieci elektrycznej. Urzędnik może poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego odbiór budynku, pozwolenia na użytkowanie bądź zawiadomienia o zakończeniu budowy. Dopiero po zakończeniu budowy domu może nastąpić zamiana prądu budowlanego.
Na budowie często korzysta się z agregatu prądotwórczego. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, kiedy jeszcze oczekujemy na przyłącze energetyczne, a chcemy już rozpocząć prace budowlane. Agregat spalinowy to profesjonalny sprzęt, który jest w stanie zapewnić źródło energii nawet najbardziej zaawansowanym sprzętom budowlanych. Posiadając generator na placu budowy niestraszne będą nam wszelkie usterki i przerwy w dostawie prądu.
W sprzedaży dostępne są różne typy agregatów prądotwórczych. Poszczególne modele różnią się mocą, rodzajem napędu (ON, benzyna), spalaniem oraz ceną. Jeśli budujemy dom w miejscu, gdzie występują częste przerwy w dostawie energii elektrycznej, należy zainwestować w wysokiej jakości agregat prądotwórczy. Jeżeli planujemy używać takiego sprzętu tylko do momentu wykonania przyłącza tymczasowego bądź docelowego, warto rozważyć wynajem agregatu prądotwórczego. To bardzo wygodne i korzystne cenowo rozwiązanie.
W obecnych czasach prąd na budowie jest bardzo potrzebny. Bez niego niemożliwe byłoby działanie urządzeń elektrycznych. Plac budowy możemy zaopatrzyć w energię elektryczną na dwa sposoby – wykonując przyłączenia do sieci elektrycznej bądź korzystając z agregatu prądotwórczego. Wyróżniamy przyłącze docelowe i tymczasowe. Na te pierwsze musimy czekać od 6 do nawet 12 miesięcy. Zaś na te drugie z reguły jeden miesiąc. Takie rozwiązanie jest w pełni legalne i bezpieczne. Korzystanie z generatora prądu również ma swoje zalety – nie musimy obawiać się o awarie sieci. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na zakup lub wynajem takiego sprzętu.
Zdjęcia: materiał Klienta.