Jak pozbyć się mrówek?

Jak pozbyć się mrówek?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W naturze mrówki to bardzo potrzebne i pożyteczne stworzenia, bez których wiele ekosystemów nie mogłoby istnieć. Problem pojawia się, gdy mrówki próbują założyć własny ekosystem w Twoim domu. Rozlany na podłodze słodki sos czy owoce bardzo szybko wabią te owady, które szybko zadomawiają się w kuchniach i opanowują całe mieszkanie. Mrówki są niezwykle inteligentne i mnożą się bardzo szybko, przez co trudno jest się ich skutecznie pozbyć. Dowiedz się, jakie są metody na wyeliminowanie problemu mrówek w domu.    

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek   

Na początku, kiedy problem z mrówkami nie jest jeszcze bardzo rozległy, możesz spróbować wyprosić je domowymi sposobami. Jest wiele substancji, które są dla tych owadów nieprzyjemne lub drażniące. Wystarczy zorientować się, skąd wychodzą mrówki (zazwyczaj w tym miejscu jest ich najwięcej), a potem obsypać dany punkt solą kuchenną lub sodą oczyszczoną. Obie te metody są tanie, skuteczne i nieszkodliwe dla mrówek. Punkt, w którym znajduje się nieprzyjemna dla owadów substancja, po prostu przestaje być dla nich atrakcyjny. Innym sposobem na wyłapanie małej ilości mrówek jest położenie na ich drodze jakiegoś owocu, na przykład kawałka jabłka. Wtedy cała niewielka grupa zostanie zwabiona do przynęty i łatwo usuniesz je z mieszkania wynosząc owoc na zewnątrz.   

Chemiczne środki na mrówki    

Choć nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie na świecie, czasami, przy bardzo rozległym problemie inwazji mrówek, nie ma innego rozwiązania. Preparaty na mrówki są skuteczną metodą na pozbycie się ich i innych owadów biegających z powierzchni mieszkania. Występują one zazwyczaj w formie sprayu lub aerozolu. Dostępne są także płytki owadobójcze, działające na wszystkie drobne owady, jak na przykład mrówki, muszki owocówki, ziemiórki i inne. W razie naprawdę niemożliwej do samodzielnego opanowania inwazji owadów konieczna może okazać się dezynsekcja. W tym procesie unicestwione zostaną nie tylko dorosłe osobniki, ale insekty na każdym etapie rozwoju, od jaja, przez larwę, aż do w pełni rozwiniętego owada.   

Fizyczne metody eliminacji mrówek   

Bardziej przyjaznym dla środowiska, jednak nie zawsze skutecznym wyjściem są pułapki na mrówki z lepem. Ich efektywność zależy jednak od wielu czynników, na przykład czystości podłogi, na której ma się taka pułapka znajdować. Zanieczyszczony kurzem lep nie będzie już skutecznie wyłapywał owadów. Przy małej ilości owadów można też spróbować pozbywać się ich ręcznie, choć bywa to mozolna i bardzo nieprzyjemna praca. Fizyczne metody mogą się jednak okazać jedyną dostępną możliwością w domach, gdzie mieszkają zwierzęta. Chemikalia są bowiem trujące nie tylko dla owadów, lecz także wielu zwierząt domowych. Ostre środki owadobójcze drażnią też wrażliwy węch pupili oraz ich błony śluzowe. Z kolei zjedzenie przez psa czy kota sody oczyszczonej lub dużej ilości soli może skończyć się pilną wizytą u lekarza weterynarii.   

Inwazja owadów, jak na przykład mrówek, w mieszkaniu, jest bardzo frustrująca i często wywołuje poczucie bezsilności. Ważne jest jednak, by do tematu wypraszania ich z domu podejść odpowiedzialnie i dobrać metodę eksterminacji adekwatnie do rozmiaru problemu. W wielu przypadkach naturalne, domowe sposoby są w zupełności wystarczające, jednak nie bój się sięgnąć po bardziej zdecydowane środki, jeśli wymaga tego sytuacja.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Petr Ganaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć przytulny salon – porady aranżacyjne i dekoracyjne
Jak stworzyć przytulny salon – porady aranżacyjne i dekoracyjne
Jak zatem stworzyć przestrzeń, w której chętnie będziemy spędzać wolny czas?
Posadzki epoksydowe – trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie powierzchni
Posadzki epoksydowe – trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie powierzchni
Posadzki epoksydowe to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność jako trwałe, estetyczne i funkcjonalne wykończenie różnego rodzaju powierzchni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i możliwościom, jakie oferują posadzki epoksydowe, które są doskonałym wyborem dla różnych przestrzeni.
Tworzenie przytulnej sypialni z wykorzystaniem zestawu meblowego: łóżko i szafki nocne o wymiarach 160×200
Tworzenie przytulnej sypialni z wykorzystaniem zestawu meblowego: łóżko i szafki nocne o wymiarach 160×200
Odkryj, jak za pomocą zestawu meblowego stworzyć prawdziwie przytulną sypialnię. Dowiedz się, jak funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń dzięki łóżku i szafkom nocnym o wymiarach 160x200.
Ostatnie wpisy