Zadbaj o czyste powietrze w domu – sprawdzone patenty

Zadbaj o czyste powietrze w domu – sprawdzone patenty
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zbyt suche lub przesadnie wilgotne powietrze może powodować dyskomfort i negatywnie wpływać na nasze zdrowie, podobnie obecne w powietrzu pyłki kurzu, roztocza i alergeny. Jak zadbać o czyste powietrzu w domu? Podpowiadamy.

Powietrze o niskiej jakości może powodować takie problemy jak bóle głowy, rozdrażnienie, trudności z koncentracją czy kłopoty ze snem. W niektórych przypadkach może nawet prowadzić do rozwoju alergii. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i nie narażać zdrowia, powietrze w naszym domu powinno być czyste i odpowiednio nawilżone. Jak to osiągnąć? Poznaj sprawdzone sposoby!

Idealne powietrze w naszym domu

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 30% do 65%. To warunki, w których najlepiej się oddycha, co może istotnie wpływać na poprawę samopoczucia. Suche powietrze wysusza spojówki i błonę śluzową nosa, co na dłuższą metę może prowadzić do problemów ze zdrowiem. W pomieszczeniach o suchym powietrzu kurz i roztocza łatwiej się roznoszą, przez co drogi oddechowe mogą być dodatkowo podrażnione. Jeżeli w naszym domu borykamy się z problemem suchego powietrza, powinniśmy pomyśleć o zakupie nawilżacza.

Z kolei zbyt wilgotne powietrze również może negatywnie wpływać na samopoczucie oraz przyczyniać się do infekcji górnych dróg oddechowych. Co więcej, takie powietrze jest też pożywką dla roztoczy i pleśni, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Poza odpowiednią wilgotnością istotna jest także temperatura powietrza. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to dla ludzkiego organizmu około 20–22 stopni Celsjusza

Wreszcie niezmiernie istotna jest czystość powietrza. Oczyszczając powietrze w domu, dążymy do tego, aby zminimalizować obecność kurzu, roztoczy, alergenów, nieprzyjemnych zapachów, a także dwutlenku węgla. 

Jak oczyszczać powietrze w domu?

Poznaj kilka sprawdzonych patentów, dzięki którym poprawisz jakość powietrza w swoim domu.

1. Regularne wietrzenie

Dla niektórych może wydawać się oczywiste, że pomieszczenia należy regularnie, porządnie wietrzyć. Innym jednak być może warto o tym przypomnieć, ponieważ jest to jeden z pierwszych kroków ku czystszemu powietrzu w naszym domu. W ciepłych miesiącach możemy pozwolić sobie na stworzenie przeciągu, dzięki któremu skutecznie przewietrzymy domową przestrzeń. W zimowych miesiącach z kolei najlepiej wietrzyć krótko i intensywnie, otwierając wszystkie okna na pełną szerokość (przez 15 minut).

2. Dobry i zawsze czysty system wentylacyjny

Dużą rolę w oczyszczaniu powietrza w naszym domu odgrywa wentylacja. Należy regularnie sprawdzać, czy wentylacja działa, a także dbać o jej czystość. Jest to szczególnie istotne w przypadku wentylacji w kuchni i w łazience – obecne tam ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów. Sprawny system wentylacyjny, dodatkowo wzbogacony w filtry, może znacząco poprawić jakość powietrza oraz zapobiegać alergiom i chorobom dróg oddechowych.

>> Zobacz też: 8 porad na temat rozsądnego ogrzewania mieszkania

3. Regularne sprzątanie i odkurzanie

Roznoszące się kurz i roztocza nie tylko pogarszają nasze samopoczucie, ale i są niebezpieczne dla zdrowia. Regularne sprzątanie i odkurzanie powierzchni domowych pomogą zredukować ilość kurzu i innych zanieczyszczeń. Tym samym pozbędziemy się z domowej przestrzeni nieprzyjemnych zapachów, które również mogą wpływać na pogorszenie naszego samopoczucia.

4. Rośliny oczyszczające powietrze

W redukcji dwutlenku węgla i naturalnej filtracji powietrza w mieszkaniu pomogą szczególnie niektóre gatunki roślin pokojowych. Domowa dżungla z pewnością poprawi jakość naszego powietrza. Poza filtrowaniem rośliny wychwytują też kurz i zanieczyszczenia. Poniżej kilka przykładowych gatunków, które będą skutecznie oczyszczać Twoje pomieszczenie, a przy tym nie zawierają substancji toksycznych dla zwierząt czy dzieci.

  • Anturium,
  • paproć,
  • chamedora, 
  • gerbera Jamesona,
  • daktylowiec niski,
  • zielistka Sternberga,
  • rapis wyniosły.

5. Oczyszczacze powietrza

Na rynku możemy znaleźć specjalne urządzenia służące do oczyszczania powietrza, zwane potocznie „oczyszczaczami”. Skutecznie filtrują powietrze, a dodatkowo mogą być wyposażone w jonizator lub nawilżacz. Zastosowanie najwyższej jakości filtrów HEPA pozwala lepiej oczyszczać powietrze i efektywnie redukować ilość alergenów. Niektóre modele posiadają także funkcję pracy w trybie nocnym – to duża zaleta, zważając na fakt, że takie oczyszczacze mogą powodować hałas. W przypadku takiego urządzenia istotne jest regularne czyszczenie i wymiana filtrów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ściany w kuchni – jak je urozmaicić?
Ściany w kuchni – jak je urozmaicić?
Zobacz nasze propozycje dotyczące urozmaicenia kuchennego wnętrza!
Nowoczesne meble drewniane – inspiracje
Nowoczesne meble drewniane – inspiracje
Kuchnia, salon i pokój dziecięcy wymagają urządzania? Nowoczesne meble drewniane świetnie się tu sprawdzą! Jakie wybrać?
Jak wybrać odpowiednią folię do sianokiszonek? Poradnik dla rolników
Jak wybrać odpowiednią folię do sianokiszonek? Poradnik dla rolników
Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią folię do sianokiszonek, aby zapewnić swoim rolnym zwierzętom najwyższy poziom odżywiania. Dowiedz się, jakie są najlepsze metody wyboru folii do kiszenia, zastosuj nasze wskazówki i popraw jakość swojego gospodarstwa.
Ostatnie wpisy