Zadbaj o czyste powietrze w domu – sprawdzone patenty

Zadbaj o czyste powietrze w domu – sprawdzone patenty
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zbyt suche lub przesadnie wilgotne powietrze może powodować dyskomfort i negatywnie wpływać na nasze zdrowie, podobnie obecne w powietrzu pyłki kurzu, roztocza i alergeny. Jak zadbać o czyste powietrzu w domu? Podpowiadamy.

Powietrze o niskiej jakości może powodować takie problemy jak bóle głowy, rozdrażnienie, trudności z koncentracją czy kłopoty ze snem. W niektórych przypadkach może nawet prowadzić do rozwoju alergii. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i nie narażać zdrowia, powietrze w naszym domu powinno być czyste i odpowiednio nawilżone. Jak to osiągnąć? Poznaj sprawdzone sposoby!

Idealne powietrze w naszym domu

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 30% do 65%. To warunki, w których najlepiej się oddycha, co może istotnie wpływać na poprawę samopoczucia. Suche powietrze wysusza spojówki i błonę śluzową nosa, co na dłuższą metę może prowadzić do problemów ze zdrowiem. W pomieszczeniach o suchym powietrzu kurz i roztocza łatwiej się roznoszą, przez co drogi oddechowe mogą być dodatkowo podrażnione. Jeżeli w naszym domu borykamy się z problemem suchego powietrza, powinniśmy pomyśleć o zakupie nawilżacza.

Z kolei zbyt wilgotne powietrze również może negatywnie wpływać na samopoczucie oraz przyczyniać się do infekcji górnych dróg oddechowych. Co więcej, takie powietrze jest też pożywką dla roztoczy i pleśni, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Poza odpowiednią wilgotnością istotna jest także temperatura powietrza. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to dla ludzkiego organizmu około 20–22 stopni Celsjusza

Wreszcie niezmiernie istotna jest czystość powietrza. Oczyszczając powietrze w domu, dążymy do tego, aby zminimalizować obecność kurzu, roztoczy, alergenów, nieprzyjemnych zapachów, a także dwutlenku węgla. 

Jak oczyszczać powietrze w domu?

Poznaj kilka sprawdzonych patentów, dzięki którym poprawisz jakość powietrza w swoim domu.

1. Regularne wietrzenie

Dla niektórych może wydawać się oczywiste, że pomieszczenia należy regularnie, porządnie wietrzyć. Innym jednak być może warto o tym przypomnieć, ponieważ jest to jeden z pierwszych kroków ku czystszemu powietrzu w naszym domu. W ciepłych miesiącach możemy pozwolić sobie na stworzenie przeciągu, dzięki któremu skutecznie przewietrzymy domową przestrzeń. W zimowych miesiącach z kolei najlepiej wietrzyć krótko i intensywnie, otwierając wszystkie okna na pełną szerokość (przez 15 minut).

2. Dobry i zawsze czysty system wentylacyjny

Dużą rolę w oczyszczaniu powietrza w naszym domu odgrywa wentylacja. Należy regularnie sprawdzać, czy wentylacja działa, a także dbać o jej czystość. Jest to szczególnie istotne w przypadku wentylacji w kuchni i w łazience – obecne tam ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów. Sprawny system wentylacyjny, dodatkowo wzbogacony w filtry, może znacząco poprawić jakość powietrza oraz zapobiegać alergiom i chorobom dróg oddechowych.

>> Zobacz też: 8 porad na temat rozsądnego ogrzewania mieszkania

3. Regularne sprzątanie i odkurzanie

Roznoszące się kurz i roztocza nie tylko pogarszają nasze samopoczucie, ale i są niebezpieczne dla zdrowia. Regularne sprzątanie i odkurzanie powierzchni domowych pomogą zredukować ilość kurzu i innych zanieczyszczeń. Tym samym pozbędziemy się z domowej przestrzeni nieprzyjemnych zapachów, które również mogą wpływać na pogorszenie naszego samopoczucia.

4. Rośliny oczyszczające powietrze

W redukcji dwutlenku węgla i naturalnej filtracji powietrza w mieszkaniu pomogą szczególnie niektóre gatunki roślin pokojowych. Domowa dżungla z pewnością poprawi jakość naszego powietrza. Poza filtrowaniem rośliny wychwytują też kurz i zanieczyszczenia. Poniżej kilka przykładowych gatunków, które będą skutecznie oczyszczać Twoje pomieszczenie, a przy tym nie zawierają substancji toksycznych dla zwierząt czy dzieci.

  • Anturium,
  • paproć,
  • chamedora, 
  • gerbera Jamesona,
  • daktylowiec niski,
  • zielistka Sternberga,
  • rapis wyniosły.

5. Oczyszczacze powietrza

Na rynku możemy znaleźć specjalne urządzenia służące do oczyszczania powietrza, zwane potocznie „oczyszczaczami”. Skutecznie filtrują powietrze, a dodatkowo mogą być wyposażone w jonizator lub nawilżacz. Zastosowanie najwyższej jakości filtrów HEPA pozwala lepiej oczyszczać powietrze i efektywnie redukować ilość alergenów. Niektóre modele posiadają także funkcję pracy w trybie nocnym – to duża zaleta, zważając na fakt, że takie oczyszczacze mogą powodować hałas. W przypadku takiego urządzenia istotne jest regularne czyszczenie i wymiana filtrów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
7 najdziwniejszych i najbardziej nietypowych aplikacji na smartfon
7 najdziwniejszych i najbardziej nietypowych aplikacji na smartfon
Tylko w samym sklepie Google Play znajduje się ok. 2,8 mln różnych aplikacji mobilnych. Trudno zatem stworzyć kompletną listę najdziwniejszych i nietypowych apek – zapewne w odmętach Internetu ocenilibyśmy tak setki narzędzi, które powstały dla żartu, eksperymentu lub… wyjątkowo niestandardowej grupy użytkowników. Przedstawiamy 7 przykładowych. Przetestuj je i oceń, czy naprawdę są tak dziwne, jak sądzą inni.
Rzeczy, które warto mieć w nowej kuchni
Rzeczy, które warto mieć w nowej kuchni
Nowy dom i nowa kuchnia? A może generalny remont? To doskonały moment, żeby wprowadzić lepsze rozwiązania i zwiększyć funkcjonalność najczęściej używanego pomieszczenia w domu!
Odświeżanie szafy na wiosnę! Jak pozbyć się ubrań?
Wiosna to czas na porządki w garderobie. Zanim porwie Cię wir wiosennych wyprzedaży, warto najpierw pozbyć się zalegających w Twojej […]
Ostatnie wpisy