Opłaty za energię elektryczną stanowią bardzo dużą część stałych wydatków każdego gospodarstwa domowego. Zapowiedzi kolejnych podwyżek energii sprawiają, że coraz więcej osób szuka skutecznego sposobu na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. W jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną?
Rachunek za energię elektryczną to nie tylko opłata za prąd zużywany w gospodarstwie domowym, ale również:
Opłaty za prąd można podzielić na:
Większość opłat jest ustalona odgórnie przez urząd regulacji energetyki, a pozostała część jest ustalona przez konkretnych dystrybutorów.
Każdy, kto szuka oszczędności na rachunkach, ma do wyboru trzy rozwiązania:
Metoda ta jest najbardziej popularna i praktykowana od lat. Aby oszczędzać prąd w ten sposób, trzeba narzucić sobie i pozostałym domownikom ograniczenia m.in. w czasie użytkowania urządzeń. Kolejnym tradycyjnym sposobem jest wymiana sprzętu na bardziej energooszczędny.
Szerzej o tradycyjnych sposobach na oszczędzanie energii napisałam w artykule: „10 sposobów na niższe rachunki za prąd”. Z tego artykułu dowiesz się, na czym i w jaki sposób możesz zaoszczędzić na prądzie.
Odnawialne źródła energii są jednym ze sposobów zaoszczędzenia pieniędzy na prądzie. Korzystanie z tych źródeł wspiera rządowy Program Czyste Powietrze oraz inne organizacje non profit. Odnawialne źródła energii to:
Energia odnawialna jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za prąd. Jednym z takich źródeł są kolektory słoneczne, które przekształcają w energię cieplną promienie słoneczne. Systemy solarne świetnie sprawdzą się w domach jednorodzinnych oraz instytucjach publicznych.
Moduły fotowoltaiczne przetwarzają energię ze słońca na energię elektryczną, dzięki ogniwom krzemowym. Najczęściej montowane są na dachach domów.
Kondensator prądu zmniejsza poziom pobierania energii elektrycznej aż o 30%. Takie reduktory mają zastosowanie głównie w przemyśle, gdzie stosowane są urządzenia o bardzo dużym poborze mocy. Przy montowaniu takiego urządzenia w domu nie ma możliwości uzyskania zbyt dużej oszczędności na rachunkach za prąd.
O ilości zużywanego prądu przez urządzenie świadczy jego klasa energetyczna – pisałam o tym na przykładzie lodówki w artykule: „Oszczędna lodówka, czyli jak oszczędzić na zakupie i użytkowaniu lodówki?”. Dlatego warto wybierać tylko sprzęty z klasy energetycznej A.
Każde z tych sprzętów należy ładować do pełna. Aby zaoszczędzić na rachunkach nawet 30%, należy używać programów ECO i BIO.
Właściwe umiejscowienie lodówki pozwala również zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Jeśli masz do wyboru kuchenkę elektryczną lub gazową, to wybierz tę drugą – gaz jest dużo tańszy niż prąd. Jeśli wybierasz kuchenkę na prąd, to zdecyduj się na płytę indukcyjną, w której nie ma żadnych elementów grzewczych, a ciepło wytwarzane jest za pomocą elementów grzejnych.
Podczas używania piekarnika elektrycznego, warto korzystać z termoobiegu. Dzięki temu piekarnik szybciej się nagrzewa, zużywając przy tym mniej prądu.
Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, to powinieneś korzystać wyłącznie ze sprzętów klasy energetycznej A oraz wspomagać się odnawialnymi źródłami energii.