Jak zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd?

Domowe patenty
Jak zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Opłaty za energię elektryczną stanowią bardzo dużą część stałych wydatków każdego gospodarstwa domowego. Zapowiedzi kolejnych podwyżek energii sprawiają, że coraz więcej osób szuka skutecznego sposobu na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. W jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną?

Rachunek za prąd to nie tylko opłata za energię

Rachunek za energię elektryczną to nie tylko opłata za prąd zużywany w gospodarstwie domowym, ale również:

  • dodatki do energii czynnej,
  • opłata stała,
  • podatek VAT w wysokości 23%.

Opłaty za prąd można podzielić na:

  • związane z faktycznym zużyciem prądu,
  • związane z podłączeniem do sieci.

Większość opłat jest ustalona odgórnie przez urząd regulacji energetyki, a pozostała część jest ustalona przez konkretnych dystrybutorów.

Każdy, kto szuka oszczędności na rachunkach, ma do wyboru trzy rozwiązania:

  • szukanie oszczędności w tradycyjny sposób,
  • instalacje korzystające z energii odnawialnej,
  • kondensator prądu (rozwiązanie zalecane głównie w przemyśle).

Tradycyjne oszczędzanie energii

Metoda ta jest najbardziej popularna i praktykowana od lat. Aby oszczędzać prąd w ten sposób, trzeba narzucić sobie i pozostałym domownikom ograniczenia m.in. w czasie użytkowania urządzeń. Kolejnym tradycyjnym sposobem jest wymiana sprzętu na bardziej energooszczędny.

Szerzej o tradycyjnych sposobach na oszczędzanie energii napisałam w artykule: „10 sposobów na niższe rachunki za prąd”. Z tego artykułu dowiesz się, na czym i w jaki sposób możesz zaoszczędzić na prądzie.

Korzystanie z energii odnawialnej

Odnawialne źródła energii są jednym ze sposobów zaoszczędzenia pieniędzy na prądzie. Korzystanie z tych źródeł wspiera rządowy Program Czyste Powietrze oraz inne organizacje non profit. Odnawialne źródła energii to:

Kolektory słoneczne

Energia odnawialna jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za prąd. Jednym z takich źródeł są kolektory słoneczne, które przekształcają w energię cieplną promienie słoneczne. Systemy solarne świetnie sprawdzą się w domach jednorodzinnych oraz instytucjach publicznych.

Moduły fotowoltaiczne

Moduły fotowoltaiczne przetwarzają energię ze słońca na energię elektryczną, dzięki ogniwom krzemowym. Najczęściej montowane są na dachach domów.

Kondensator prądu

Kondensator prądu zmniejsza poziom pobierania energii elektrycznej aż o 30%. Takie reduktory mają zastosowanie głównie w przemyśle, gdzie stosowane są urządzenia o bardzo dużym poborze mocy. Przy montowaniu takiego urządzenia w domu nie ma możliwości uzyskania zbyt dużej oszczędności na rachunkach za prąd.

Jak oszczędzić prąd na zwykłym użytkowaniu sprzętu?

O ilości zużywanego prądu przez urządzenie świadczy jego klasa energetyczna – pisałam o tym na przykładzie lodówki w artykule: „Oszczędna lodówka, czyli jak oszczędzić na zakupie i użytkowaniu lodówki?”. Dlatego warto wybierać tylko sprzęty z klasy energetycznej A.

Pralka i zmywarka

Każde z tych sprzętów należy ładować do pełna. Aby zaoszczędzić na rachunkach nawet 30%, należy używać programów ECO i BIO.

Lodówka

Właściwe umiejscowienie lodówki pozwala również zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Kuchenka

Jeśli masz do wyboru kuchenkę elektryczną lub gazową, to wybierz tę drugą – gaz jest dużo tańszy niż prąd. Jeśli wybierasz kuchenkę na prąd, to zdecyduj się na płytę indukcyjną, w której nie ma żadnych elementów grzewczych, a ciepło wytwarzane jest za pomocą elementów grzejnych.

Piekarnik

Podczas używania piekarnika elektrycznego, warto korzystać z termoobiegu. Dzięki temu piekarnik szybciej się nagrzewa, zużywając przy tym mniej prądu.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, to powinieneś korzystać wyłącznie ze sprzętów klasy energetycznej A oraz wspomagać się odnawialnymi źródłami energii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej nowoczesnej kuchni?
Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej nowoczesnej kuchni?
Poszukujesz idealnego zlewozmywaka dla swojej nowoczesnej kuchni? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby zlewozmywak był nie tylko funkcjonalny, ale też estetyczny.
Co warto wiedzieć o dźwigach towarowych?
Co warto wiedzieć o dźwigach towarowych?
Dźwigi towarowe to urządzenia używane do transportu ładunków na wyższe bądź niższe kondygnacje budynku, w którym się znajdują. Stanowią one na ogół niezależną konstrukcję samonośną obsługiwaną bezpośrednio przez człowieka. 
Jak dobrze dobrać dekoracje do twojego domu na nadchodzące święta?
Jak dobrze dobrać dekoracje do twojego domu na nadchodzące święta?
Przygotuj swój dom na świąteczne uroczystości dzięki praktycznym poradom dotyczącym wyboru idealnych dekoracji. Dowiedz się, jak nadać swojemu domowi wyjątkowego charakteru i świątecznej atmosfery!
Ostatnie wpisy