Porządki w pokoju dziecięcym krok po kroku

Porządki w pokoju dziecięcym krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Porządki w pokojach naszych pociech to często drażliwy temat, z którym niestety każdy rodzic musi się zmierzyć. Jest to o tyle problematyczne, że często mamy ochotę sami uporządkować całą przestrzeń dziecka. To nie jest jednak najlepszy pomysł i w większości przypadków kończy się syzyfową pracą ze strony rodziców. 

Oczywiście naszym obowiązkiem jest wspierać, pomagać i podpowiadać, nie powinniśmy jednak sami wszystkiego sprzątać, bo to nie jest najlepsza metoda. Jak przeprowadzić porządki w pokoju dziecięcym? Oto sprawdzony przepis, by zrobić to krok po kroku. 

Regularność 

Pokoje dziecięce to przeważnie mała przestrzeń, w której mieści się wiele rzeczy. Niestety sprawia to, że bardzo szybko można je zagracić, co w znaczny sposób utrudni funkcjonowanie wszystkich domowników, gdyż rzeczy i zabawki w tajemniczy sposób rozprzestrzeniają się w pozostałej części domu. Ważne jest również wpojenie dziecku zasady, że po każdej zabawie należy schować zabawki i uprzątnąć rzeczy. Dzięki temu uda Ci się uniknąć przytłaczającego bałaganu na co dzień.

Nauka poprzez zabawę

Zaangażuj w porządki swoją pociechę. Pokaż jej, że sprzątanie to zajęcie, które każdy musi wykonywać. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie to tylko przykry obowiązek. Zamień sprzątanie w zabawę. Na początku stwórzcie wspólnie listę rzeczy do zrobienia. Za każdy wykonany punkt dziecko może dostawać jakąś małą nagrodę, np. w postaci naklejki. Pomocna może się okazać również muzyka. 

Wspólne decyzje

W trakcie segregowania przedmiotów wspólnie zdecydujcie, które rzeczy zostawiacie, a których możecie lub powinniście się już pozbyć. Na tym etapie ważna jest rozmowa, gdyż może zdarzyć się tak, że dziecko niczego nie będzie chciało oddać, a każda znaleziona zabawka stanie się jego ulubioną. Przejrzyjcie razem zawartość szafy. Sprawdźcie, czy wszystkie ubrania nadal pasują oraz czy nie są zbyt zniszczone. Jeśli macie czas, zróbcie z tego punktu show – np. pokaz mody. 

Sprzymierzeńcy

Największym sprzymierzeńcem porządków w pokoju dziecięcym są pudła, kosze i pojemniki. Najlepiej w różnych kolorach oraz pojemnościach. Pozwolą podzielić rzeczy na grupy tematyczne i usystematyzować całość. Osobne na klocki, kredki, zabawki czy pluszaki. Jeśli dziecko jest jeszcze małe, możecie oznaczyć je rysunkami. Dzięki temu maluch sam rozpozna, co powinien wrzucić do którego pudła. To szybki i praktyczny sposób na wprowadzenie porządku w dziecięcej przestrzeni, który z czasem zaprocentuje. 

Kolejnym sprzymierzeńcem jest wyznaczenie każdej rzeczy swojego miejsca. Ułatwi to późniejsze szybkie porządki, a także zwiększa prawdopodobieństwo, że maluch sam odłoży zabawkę na miejsce. 

Przekaż dalej 

Wszystkie rzeczy, których się pozbywacie, posegreguj na grupy: na sprzedaż (jeśli są to np. ubrania, z których dziecko wyrosło lub niezniszczone zabawki), do oddania potrzebującym (jeśli zamiast sprzedać, wolisz oddać je komuś, komu z pewnością sprawią ogromną radość) i do wyrzucenia zgodnie z zasadami segregacji i recyklingu. Książki, z których wyrosło już nasze dziecko i które nie są zniszczone, możesz oddać do biblioteki, na regał miejski, na oddział dziecięcy do szpitala czy do domu dziecka.

Zdj. główne: Volha Flaxeco/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej nowoczesnej kuchni?
Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej nowoczesnej kuchni?
Poszukujesz idealnego zlewozmywaka dla swojej nowoczesnej kuchni? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby zlewozmywak był nie tylko funkcjonalny, ale też estetyczny.
Jak zaprojektować wnętrze bez projektanta?
Jak zaprojektować wnętrze bez projektanta?
Korzystanie z usług projektanta wnętrz jest wygodne, ale niestety kosztowne. Dlatego jeśli tniesz koszty wykończenia domu, rozważ rezygnację z jego usług. Podpowiadamy, jak samemu wykończyć wnętrza.
Plac zabaw przed domem – 4 ciekawe atrakcje dla dzieci
Plac zabaw przed domem – 4 ciekawe atrakcje dla dzieci
Szukasz pomysłów na atrakcje do przydomowego placu zabaw? Oto garść inspiracji!
Ostatnie wpisy